Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

V marci sa definitívne potvrdil trend raketovo rastúceho dovozu ojazdených osobných automobilov na Slovensko spoza hraníc. Zatiaľ čo v januári ich bolo 4 687 a vo februári 4 783, v marci ich počet dramaticky vzrástol, a to až na 6 706 kusov. Ide o viac ako 40-percentný medzimesačný nárast. Vyplýva to z najnovších štatistík Ministerstva vnútra SR.

Takýto vývoj importu jasne ukazuje, že ak budú individuálne dovozy ojazdených áut aj v ďalších mesiacoch na podobnej úrovni, v roku 2023 na Slovensku zaznamenáme rekordné zvýšenie objemu dovezených jazdených vozidiel.

„V stredoeurópskom regióne je od začiatku pandémie Covidu nedostatok ojazdených vozidiel, ktorý je spôsobený jednak nedostatkom nových áut na trhu, ale aj zvýšeným záujmom o jazdené autá v období ekonomických ťažkostí domácností, kedy je ojazdený automobil úspornejšou voľbou než nový. Dovoz ojazdených áut zo zahraničia tak kompenzuje zvýšený dopyt, je to však často na úkor kvality. Podľa našich dlhodobých skúseností z výkupu totiž väčšinou ide o prestarnuté vozidlá na konci životnosti, ktoré sú navyše veľmi často predmetom rôznych manipulácií, ako je pretáčanie tachometrov, falšovanie roku výroby alebo zatajovanie vážnych havárií z ich minulosti,“ povedala Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva spoločnosti AURES Holdings, prevádzkovateľa siete autocentier AAA AUTO a Mototechna.

Podrobné údaje k dovozu jazdených vozidiel na Slovensko nájdete tu: https://www.minv.sk/?pocet-individualne-dovezenych-vozidiel

Aký je podiel jazdených a nových áut v SR?

Objem dovážaných jazdeniek z cudziny na Slovensko má stúpajúcu tendenciu, pričom ich nie je až o toľko menej v porovnaní s tým, koľko sa ich ročne predá nových. Vlani bolo u nás celkovo zaregistrovaných 78 841 nových osobných vozidiel. Na druhej strane, na Slovensku sa podľa odhadov siete autocentier AAA AUTO ročne predá celkovo približne 350 000 ojazdených osobných automobilov. Dovezené jazdené osobné vozidlá, ktorých sa za rok 2022 podľa štatistík MV SR na Slovensko priviezlo spolu až 61 016, tak predstavovali približne 17,5 % tohto objemu. Daná situácia môže mať negatívny vplyv na celkovú kvalitu vozového parku v Slovenskej republike. Priemerný vek áut sa tu totiž blíži k hranici 15 rokov.

Značky: