Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Pevné disky Western Digital s technológiou ePMR stanovujú nové štandardy kapacity a hustoty ukladania dát

Pevné disky (HDD) zohrávajú kľúčovú úlohu pri spracovaní veľkého množstva dát. S rastúcou digitalizáciou a prílevom nových technológií a aplikácií, ako je umelá inteligencia (AI) a strojové učenie (ML), potrebujú tí, ktorí sa zaoberajú hyperškálovaním úložísk, poskytujú cloudové služby a prevádzkujú dátové centrá, obrovské množstvo úložnej kapacity, aby udržali krok s prudkým nárastom dát. Okrem kapacity zohrávajú pri efektívnom ukladaní údajov rozhodujúcu úlohu faktory, ako sú výkon, spotreba energie, celkové náklady na vlastníctvo a hustota úložiska.

Najnovšie pevné disky spoločnosti Western Digital pomáhajú tieto výzvy riešiť. A to nielen vďaka ich vysokej kapacite. Pevný disk Ultrastar® DC HC690 UltraSMR má kapacitu až 32 TB a rýchlosť sekvenčného prenosu až 257 MiB/s. Pevný disk Ultrastar® DC HC590, ktorý využíva tradičnú technológiu záznamu CMR, poskytuje kapacitu až 26 TB a prenosovú rýchlosť až 288 MiB/s. Hlavnou výhodou nového pevného disku CMR je, že zákazníci môžu získať väčšiu kapacitu pri zachovaní rovnako nízkej spotreby energie (5,6 W pri nečinnosti) ako pri predchádzajúcich generáciách tohto produktu.

Čo majú tieto disky spoločné okrem vysokej spoľahlivosti a efektívnosti ukladania? Každý z nich je založený na prvej 11-platňovej platforme HDD na svete.

Vyššia hustota úložiska pri rovnakých rozmeroch

Spoločnosť Western Digital pokračuje v posúvaní hraníc toho, čo je možné. Na nových HDD je pozoruhodné, že napriek vyššej kapacite nie sú fyzicky väčšie ako ich predchodcovia. Umožňuje to predovšetkým inovatívna technológia ePMR (Energy-Assisted Perpendicular Magnetic Recording).

Proces ePMR vyžaduje určitú minimálnu energiu na zabezpečenie stabilnej magnetizácie bitov. Technológia ePMR využíva elektrickú energiu na vytvorenie dodatočného magnetického poľa, ktoré podporuje proces magnetizácie dátových bitov. Pole vytvára preferovanú cestu na „prepínanie“ bitov, t. j. prepisovanie údajov. To znamená, že samotná zapisovacia hlava potrebuje menej magnetickej energie. Dodatočné magnetické pole zabezpečuje stabilnejšiu a rovnomernejšiu magnetizáciu bitov, čím sa minimalizujú tzv. efekty „jitter“. Pod pojmom jitter sa rozumejú nežiaduce nepravidelnosti pri zápise údajov, ktoré môžu viesť k neefektívnemu využívaniu úložného priestoru. Znížením jitteru sa dajú bity umiestniť bližšie k sebe, čím sa zvýši hustota ukladania na pevný disk.

Technológie SMR a ePMR sa navzájom výborne dopĺňajú

Technológia ePMR je obzvlášť účinná v kombinácii s technológiou SMR (Shingled Magnetic Recording), čo je formát ukladania záznamu s prekrývajúcimi sa stopami, podobnými šindľom na streche. Vďaka technológii SMR je možné na rovnaký priestor zapísať viac údajov. Podobne ako ePMR sa preto výborne hodí na zvýšenie úložnej kapacity pevného disku bez zvýšenia jeho fyzických priestorových nárokov. Pevné disky SMR sú najvhodnejšie na dlhý sekvenčný zápis, keď systém nepretržite zapisuje údaje na médium, napríklad na zálohovanie alebo archiváciu údajov. V kombinácii s technológiou ePMR tieto technológie umožňujú zvýšiť počet stôp na palec (TPI). To zvýši kapacitu úložiska a umožní prevádzkovateľom dátových centier maximalizovať efektivitu ukladania. Výsledkom je výhoda vyššieho výpočtového výkonu na minimálnom priestore, lepšia energetická účinnosť, nižšie celkové náklady na vlastníctvo (TCO), škálovateľnosť a flexibilita.

SMR a ePMR: formovanie budúcnosti technológie pevných diskov

Dátové centrá získavajú na význame a dôležitosti. A všetci, ktorí sa zaoberajú hyperškálovaním úložísk a poskytujú cloudové služby, hľadajú optimalizované riešenia úložísk, ktoré dokážu držať krok s obrovským množstvom údajov v rozsahu a zároveň znižujú TCO, aby sa zabezpečila efektívnosť a ekonomická životaschopnosť úložísk. S týmto cieľom výrobcovia pevných diskov, ako napríklad Western Digital, pokračujú v objavovaní koncepcie pevných diskov.

Kombináciou v praxi overených konštrukcií s najnovšími inovatívnymi technológiami, ako sú 11-platňové pevné disky, UltraSMR® a vlastná technológia OptiNAND™ spoločnosti Western Digital, ktorá využíva integrovanú vstavanú pamäť flash iNAND™ na vyrovnávacie schopnosti, budú dátové centrá využívať výhody pevných diskov s vysokou hustotou. Tieto riešenia pomôžu splniť rôzne potreby rôznych aplikácií.

Uwe Kemmer, riaditeľ EMEA Field Engineering, Western Digital Corporation

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.