Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Prvý plne elektrický automobil Lexus UX 300e získal významné nemecké ocenenie Zlatý volant 2020 (Das Goldene Lenkrad 2020) udeľované odbornou verejnosťou. Cenu si odniesol za výnimočnú záruku na batériu, ktorá trvá až 10 rokov alebo 1 milión najazdených kilometrov.

Inovácia roka

Elektrický crossover Lexusu získal ocenenie Zlatý volant 2020 v katégórii  Najlepšia inovácia roka (Beste Innovation des Jahres). Porotcovia z týždenníkov Auto Bild a Bild am Sonntag tak ohodnotili výnimočnú záruku, ktorú Lexus ponúka na trakčnú batériu v tomto modeli. Záruka pokrýva obdobie 10 rokov alebo milión najazdených kilometrov.  Novinári dospeli k záveru, že tento prístup prispieva k budovaniu dôvery v elektrické automobily značky.

„Poskytnutím záruky na batériu modelu UX až na 10 rokov alebo 1 milión najazdených kilometrov podporujeme reputáciu spoľahlivosti skupiny Toyota Group. Za 20 rokov a viac ako 15 miliónov predaných hybridných vozidiel sme získali jedinečné skúsenosti v oblasti používania batérií v automobiloch. Po piatich generáciach týchto vozidiel dôverujeme našej technológii natoľko, že sme sa rozhodli poskytnúť takúto jedinečnú záruku”, povedal Alain Uyttenhoven, šéf nemeckej dcérskej spoločnosti značky Toyota, ku ktorej patrí aj Lexus.

Predĺžená servisná záruka pokrýva všetky funkčné poruchy trakčnej batérie a pokles jej kapacity na menej ako 70%. Samozrejme pod podmienkou, že majiteľ dodržiava pravidelné kontroly u autorizovaného predajcu Lexus tak, ako je uvedené v programe údržby. Na trakčnú batériu sa zároveň vzťahuje aj 8-ročná záruka výrobcu na udržanie kapacity (do 160 000 najazdených km) na úrovni nad 70% a 5-ročná na funkčné poruchy batérie(do 100 000 najazdených km).

Životnosť je najvyššou prioritou

Lexus UX 300e je poháňaný novo vyvinutou lítiovo-iónovou batériou s kapacitou 54,3 kWh, ktorá sa skladá z 288 článkov a umožňuje dojazd až 400 km v cykle NEDC. Na zvýšenie kontroly nad výdržou batérie senzory monitorujú teplotu a napätie osobitne v každom článku a bloku batérie. Spoločnosť Lexus vyvinula pre model UX 300e systém vzduchového chladenia batériových článkov, ktorý je bezpečnejší a ľahší ako kvapalinové chladiace systémy. Na druhej strane vykurovacie prvky umiestnené pod každým článkom minimalizujú vplyv chladu na dojazd vozidla a zabezpečujú plný výkon od okamihu naštartovania. Na zaistenie dlhodobej a bezproblémovej prevádzky slúži trakčná batéria vybavená gumovými tesneniami, ktoré ju chránia pred vodou a prachom.

Elektrický crossover Lexusu je poháňaný motorom s výkonom 204 koní s pohonom predných kolies. Automobil zrýchli z 0 na 100 km/h za 7,5 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 160 km/h. Lexus UX 300e sa vyrába spolu s ďalšími elektrifikovanými hybridnými modelmi v oceňovanom závode značky na japonskom ostrove Kjúšú. Vozidlo sa dostane aj do európskych showroomov, vrátane tých slovenských.

Značky: