Westech DD Logo

Prinášame aktuálne novinky z konferencie WESTech Dealers Day 2015. ESET pozná každý, táto firma je nepísaným synonymom pre antivírusový systém na Slovensku.

 

 

 

 

DSCN2196

Základnou otázkou každého z nás v on-line aj off-line svete, je naše súkromie. Ako ľahko môžeme byť na internete špehovaní? Argument o ochrane dát, ktorý používateľ použije na svoju obhajobu narazí na ďalšie prekážky. Napríklad používanie sociálnych sietí.

Všimli ste si, že pri surfovaní na internete a hľadanie dovoleniek, sa potom začali zobrazovať na vašich Facebookových stránkach reklamné odkazy? Byť na internete neviditeľní je nemožné. Ide len o silu vášho „neviditeľného plášťa“. Ten však prináša zvýšené súkromie, no menšie pohodlie. Aj preto používatelia neblokujú práva niektorým službám alebo striktne nepoužívajú tzv. Inkognito režim v prehliadači.

Portál My ESET

myes

Na adrese my.eset.com sa nachádza portál na ochranu vašich zariadení ako počítačov, telefónov alebo tabletov. Nechýba ani on-line nástroj na skenovanie vášho profilu na sociálnej sieti. Podporované sú zatiaľ dve – Facebook a Twitter. Social Media Scanner kontroluje odkazy vo vašom profile a to tak, že si všíma priehľadnú vrstvu pod nimi. V skutočnosti potom používateľ kliká na úplne iný odkaz, než je uvedený a podobá sa na bežný hyperlink.

Vďaka tomuto portálu si zaregistrujete svoj telefón a môžete ho tu následne spravovať. Napríklad na diaľku zablokovať alebo označiť ako kradnutý. Je previazaný na ESET Mobile Security pre Android. V prípade, že má nainštalovaný program ESET Smart Security pre Windows, takisto využijete funkciu Anti-Theft a môžete ukradnutý počítač označiť a zablokovať ho na diaľku. Portál na telefón pošle správu, ktorú si nadefinuje používateľ. Najčastejšie o tom, kam treba v prípade chuti a vôle telefón vrátiť. Proaktívna funkcia umožňuje zablokovať telefón automaticky.

Na portáli je vidno, kde sa telefón približne nachádzal, presnejšie výsledky dosiahnete, ak bude na telefóne zapnutá podpora Wi-Fi a bude na niektorú zo sietí napojený. Takisto sa dá vysledovať, kde sa telefón najčastejšie nachádza. Budete tak mať prehľad o vašej domácej / pracovnej sieti alebo prechodných sieťach, napríklad kaviarňach.

V prípade odcudzenia telefónu bude v pravidelných 30-sekundových interval vyhotovovať snímky z prednej a zadnej kamery. Máte tak možnosť vidieť osobu, ktorá má váš telefón aj to kde sa môže zhruba nachádzať podľa snímky z hlavného fotoaparátu.

Bezpečný OS X? – Ilúzia

Ešte donedávna prevládal, že používatelia operačného systému OS X sa nemusia počítačových hrozieb obávať. V skutočnosti sa nemuseli tak drasticky obávať škodlivých kódov. Mnohé z nich boli určené pre operačný systém Microsoft Windows. Ostatné hrozby ako napríklad phishing alebo podvrhnuté stránky internet bankingu doteraz takisto predstavovali riziko.

ESET má pre používateľov dve verzie bezpečnostného softvéru pre platformu OS X. Sú to programy Cyber SecurityCyber Security Pro. O tom, že hrozby pre Macy existujú, sa mohli používatelia presvedčiť už v roku 2004. Išlo o prvú vážnejšiu nákazu. Skutočne zaujímavý začal byť rok 2011 s malwarom Flashback. Išlo o značne inteligentný škodlivý kód. Jeho prvá verzia sa snažila presvedčiť používateľa, aby si nainštaloval Adobe Flash. Samozrejme, išlo o podvrh, no graficky vernú kópiu inštalátora spomínaného doplnku. Klientske počítače pripíjal do botnetu a útočníci vedeli vzdialene ovládať počítače. Nechýbali ani implementácie na vykrádanie hesiel.

DSCN2175
DSCN2182

V minulom roku bola viditeľná hrozba Cointheft, ktorá slúžila na vykrádanie (bit)coinových peňaženiek. Keďže internetová mena je nevystopovateľná, dobre sa kradla. Aj preto chce nemecká vláda zakázať používanie tejto meny.

Cyber Security Pro je ucelený bezpečnostný balíček. Obsahuje aj firewall, ktorý je viac prepracovaný v porovnaní s tým v OS X. Skenovanie s podporou cloudu – ESET Live Grid pribudlo aj do tejto verzie. Tak ako je to aj v Smart Security pre Windows, aj tu sa dajú blokovať vymeniteľné médiá. Kvôli filozofii systému nie až tak detailne ako pri platforme Windows.

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.