Slovenskí operátori novú technológiu sledujú a testujú. Chceli by podporovať aj nové iPhony.

Doplnené 5. 12. 2018: Orange spustil predaj eSIM kariet na Slovensku. Informácie nájdete v tomto článku

Nové iPhony XS, XS Max a XR majú zabudovanú podporu pre dve telefónne čísla. Dual SIM funkcionalita však v prípade nových smartfónov od Applu funguje trochu inak ako vo svete Android telefónov. Do iPhonu vložíte fyzicky iba jednu SIM kartu, druhé číslo bude dostupné prostredníctvom tzv. elektronickej SIM karty.

Technológiu eSIM zatiaľ na Slovensku nepodporuje žiaden operátor. To by sa však malo v budúcnosti zmeniť, operátori nám poslali nasledujúce vyjadrenia:

Slovak Telekom testuje technológiu eSIM na nadnárodnej úrovni ako skupina Deutsche Telekom. Tieto poznatky zužitkuje aj pri plánovanom štarte eSIM na Slovensku. Jeho termín upresní operátor neskôr. Podobne ako pri iných technológiách (napr. VoLTE) by však technológiu eSIM rád uviedol pre smartfóny Apple iPhone.

V súvislosti s Telekomom stojí za zmienku fakt, že skupina oficiálne podporuje eSIM funkcionalitu v nových iPhonoch v Česku, Rakúsku, Chorvátsku, Maďarsku a Nemecku. Informuje o tom webová stránka Applu.

Orange ako prvý operátor na Slovensku spustil predaj eSIM kariet a testuje aj podporu eSIM pre Apple iPhone. Taktiež plánuje spustenie podpory pre ďalšie zariadenia s eSIM, v prvej várke podporuje túto technológiu v hodinkách Samsung Galaxy Gear 46 mm.

Doplnené 5. 12. 2018: Orange spustil predaj eSIM kariet na Slovensku. Informácie nájdete v tomto článku

O2 tvrdí, že pozorne sleduje vývoj technológie eSIM. Tvrdí, že predstavuje vysoko inovatívne a zaujímavé riešenie a to pre operátora, tak aj pre používateľov. V prípade noviniek v tejto oblasti bude O2 včas informovať.

4ka sa vyjadrila, že pozorne sleduje trendy v oblasti SIM technológií a autentifikačných nástrojov mobilných sieti a v správnom okamihu, keď to bude výhodné pre koncového používateľa, zváži nasadenie novej technológie do siete. Každá nová technológia má pre používateľa totiž nielen výhody, ale aj nevýhody.

Zdroj: Telekom, Orange, O2, 4ka

Prečítajte si aj:

eSIM v Orangei: Všetko, čo potrebujete vedieť o elektronickej SIM karte (video)

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit