Orange ako prvý slovenský operátor spustil predaj a podporu eSIM kariet.

Technológia eSIM je už aj na Slovensku. Ako prvý operátor ju spustil Orange. Nová technológia so sebou prináša viacero otázok, odpovede na ne nájdete v tomto článku.

Ako môžem získať eSIM kartu?

eSIM kartu si môžete vyžiadať od 5. decembra 2018 k novému paušálu alebo predplatenej karte od Orangeu a to priamo na pobočke alebo pri objednávke cez internet. Takisto môžete operátora požiadať, aby vám vaše existujúce telefónne číslo, ktoré teraz používate na bežnej SIM karte, vydal ako eSIM kartu.

Ako spárujem eSIM kartu so zariadením?

eSIM karta je elektronická karta. Nejde teda o plast, ktorý vložíte do telefónu. eSIM kartu pridáte do zariadenia naskenovaním špeciálneho QR kódu, ktorý vám vygeneruje operátor. Zariadenie musí byť počas skenovania QR kódu pripojené do internetu. Počas nášho testovania sme tiež zistili, že hodinky Samsung Galaxy Watch 46mm eSIM sa dajú nastaviť iba pomocou smartfónu, v ktorom je SIM karta od Orangeu.

Kľúčová informácia je, že eSIM kartu môžete spárovať iba so zariadením, ktoré túto technológiu podporuje. Dnes sú to napr. niektoré inteligentné hodinky. eSIM podporujú aj nové iPhony, avšak iba ako druhú SIM kartu. Dôležité je tiež to, že QR kód s vašou eSIM kartou prestane po úspešnom spárovaní fungovať. Pokiaľ budete chcieť preniesť dané číslo do iného zariadenia, treba od operátora získať nový QR kód.

Na skenovanie QR kódu použijete špeciálnu aplikáciu alebo môže ísť o funkciu, ktorá je priamo zabudovaná v operačnom systéme. V prípade inteligentných hodiniek je potrebné použiť mobilnú aplikáciu, do internetu musí byť pripojený aj telefón s aplikáciou a aj samotné hodinky – či už cez Wi-Fi alebo pomocou smartfónu, s ktorým sú spárované cez Bluetooth.

Proces párovania a manažovania eSIM čísla v hodinkách Samsung Galaxy Watch

Koľko stojí eSIM karta?

eSIM kartu môžete získať bezplatne k novej mobilnej službe, či už je to paušál alebo predplatená karta. Pokiaľ chcete migrovať existujúce telefónne číslo z bežnej SIM karty na eSIM kartu, je potrebné zaplatiť poplatok vo výške 10 eur.

Poplatok vo výške 10 eur zaplatíte aj v prípade, že budete od Orangeu vyžadovať vydanie nového QR kódu pre opätovné spárovanie vášho eSIM čísla s novým zariadením. Druhé a ďalšie vydanie QR kódu je spoplatnené poplatkom vo výške 2,99 eur.

Aby sme to zhrnuli. Ak si kúpite eSIM kartu s novým paušálom alebo predplatenou kartou, QR kód pre prvé spárovanie dostanete zadarmo. QR kód sa po použití deaktivuje, na opätovné spárovanie vášho čísla s novým zariadením je potrebné vyžiadať od operátora nový kód. Jeho prvé vydanie stojí 10 eur, za ďalšie QR kódy v rámci daného zúčtovacieho obdobia zaplatíte 2,99 eur.

S akými zariadeniami ju môžem používať?

Orange spustil podporu eSIM kariet pre hodinky Samsung Galaxy Watch 46mm eSIM. Toto zariadenie je k 5. decembru 2018 jediné s oficiálnou podporou technológie eSIM v Orangei. Hodinky je potrebné kúpiť priamo u operátora, používanie eSIM funkcie vyžaduje softvérovú aktualizáciu, ktorá je optimalizovaná špeciálne pre Orange.

Operátor tiež testuje podporu eSIM kariet v nových iPhonoch. Tie by mali byť plne podporované počas budúceho roka.

Orange testuje eSIM kartu aj v nových iPhonoch

Funguje eSIM aj v zariadeniach, ktoré technológiu podporujú, ale nie sú v ponuke Orangeu?

Teoreticky to možné je, ale Orange to negarantuje. Nič vám nebráni pokúsiť sa pridať eSIM kartu do ľubovoľného zariadenia s podporou tejto technológie. Možno to bude fungovať, možno nie. Orange garantuje plnú funkčnosť funkcie iba so zariadeniami, ktoré oficiálne podporuje.

Môžem používať jedno telefónne číslo súbežne na bežnej SIM karte aj na eSIM?

V Orangei to aktuálne možné nie je. Nedá sa teda zdieľať jedno číslo, napr. medzi smartfónom a inteligentnými hodinkami s podporou eSIM. Orange očakáva, že by sa to mohlo zmeniť koncom budúceho roka, resp. v priebehu roka 2020. Momentálne je potrebné, aby ste mali v telefóne jedno číslo a v hodinkách s eSIM kartou iné číslo.

V hodinkách s eSIM kartou musíte mať momentálne iné číslo ako v telefóne. Časom sa to zmení a bude ho možné zdieľať vo viacerých zariadeniach

Aký druhý produkt mi odporúčate k eSIM?

Z pohľadu používateľa je tak logická otázka, aký produkt si kúpiť vo forme eSIM. Pokiaľ budete dané číslo používať v inteligentných hodinkách, Orange odporúča zvážiť predplatenú kartu so zdieľaním dát z vášho primárneho paušálu.

Zmaže sa eSIM karta počas obnovy továrenských nastavení?

Nie. Aspoň v prípade hodiniek Samsung Galaxy Watch 46mm eSIM nedochádza k zmazaniu eSIM karty počas vykonania továrenských nastavení. Je to výhoda v tom zmysle, že hodinky môžete obnoviť alebo ich spárovať s novým telefónom a nebudete musieť od operátora žiadať vygenerovanie nového QR kódu pre opätovné spárovanie eSIM karty, čo je spoplatnený úkon.

Na druhej strane však treba myslieť na spárované eSIM číslo, keď budete chcieť hodinky predať alebo ich niekomu darovať. Nestačí vykonať iba obnovenie továrenských nastavení, telefónne číslo treba z hodiniek odobrať manuálne.

Prečítajte si aj:

Orange spustil predaj eSIM. Zatiaľ iba pre hodinky Samsung Gear Watch (video)

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit