Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Medzinárodná porota expertov vybrala šesticu inovatívnych startupov do finále súťaže InnoStars Awards, ktorú organizuje EIT Health. V súťaži jednej zo svetovo  najväčších zdravotníckych iniciatív uspeli tímy z Talianska, Litvy, dva z Poľska a dva z Maďarska. O výhru vo výške 25-tisíc EUR sa pobijú 16. novembra vo finále v Budapešti. Druhou cenou bude odmena 20-tisíc EUR, tretí tím získa 15-tisíc EUR pre ďalší rozvoj produktu. Tímy získali v rámci súťaže tréningy pre podporu ich biznisu a schopnosti získať prvé investície, a to na dvoch sústredeniach v portugalskej Coimbre. Organizoval ich Inštitút Pedra Nunesa (IPN). IPN, ktorý je ocenený ako „Najlepší vedecký inkubátor“ roku 2010, je jedným z najprestížnejších partnerov EIT Health. InnoStars Awards má za cieľ podporiť mikro a malé podniky, spin-off firmy a startupy v oblasti medicíny a IT, ktoré už majú zhotovený prototyp, alebo model produktu (Minimum Viable Product).

Medzi finalistami sú hlavne tímy zo strednej Európy

„Najpodstatnejšou vecou, ktorú sme sa pri práci s EIT Health naučili, boli faktory, ktoré ovplyvňujú poslucháčov. Bolo extrémne nápomocné vymieňať si informácie o medicínskych procesoch a klinickom skúšaní medicínskych zariadení s ostatnými startupmi,“ vysvetlil Tomasz Mikosz, spoluzakladateľ a riaditeľ biznisu vo FindAid, producentovi unikátneho inhalačného systému, ktorý v bežnej prevádzke zaznamenáva všetky dôležité údaje. Môže pomôcť predchádzať astmatickému záchvatu, či znížiť dávky užívaných liekov.

Regulácie majú vysokú prioritu. Občas máme tendenciu rozmýšľať hlavne o technických detailoch, vývoji, efektivite a zlepšeniach. Ale odteraz budeme viac dbať na politiky a certifikáty,“ povedal Károly Havlik, kým jeho brat a spoluzakladateľ maďarského DiabTrend-u, Marcell Havlik dodáva: „Nemôžeme otáľať pri hľadaní správneho investora. Investor znamená veľa. Ak nemôžete snívať spolu, alebo ak stratíte dôveru, je to veľmi veľký problém. Komunikácia, rovnako ako dobrý právnici, tiež znamená mnoho“. Obaja pracujú spolu s ich tretím bratom, Tomášom, na vývoji služby pre personalizovanú prognózu hladiny cukru v krvi, ktorá je založená na využití umelej inteligencie.

Maďarská spoločnosť HepC pracuje na liečbe superinfekcií (SIT) pomocou biologickej liečby, ktorá stimuluje vlastný imunitný systém pacienta. Základom liečby je nepatogénny vtáči RNA vírus s dvoma vláknami, ktorý utlmuje replikáciu patogénnych vírusov (ako napríklad HBV [DNA] a HCV [RNA]), a to aktiváciou antivirotických interferónových ciest. Genomtech z Poľska vytvoril inovatívny a mobilný genetický analyzátor.

Nové talenty a nové nápady prichádzajú z periférie – ako deklarovala správna rada EIT

Popri štyroch startupoch zo strednej Európy sa medzi šesticu najlepších zaradili aj spoločnosti z Talianska a Litvy. Oxipit z Litvy ponúka samoučiaci vyhľadávací systém, ktorý porovnáva röntgenové snímky s databázou nemocnice tak, aby našiel čo možno najpodobnejšie rádiologické nálezy. To vyústi do vytvorenia stoviek predpripravených šablón a bezprecedentnej schopnosti konzultovať predošlé nálezy z archívu. Veľkou výhodou je aj odstránenie prípadných jazykových bariér a rozdielov v klasifikácii.

Holey z Talianska vytvoril automatický 3D skener, ktorý je schopný v priebehu 30-tich sekúnd získať všetky potrebné údaje o geometrii a veľkosti pacienta. 3D modelovací softvér dokáže automaticky generovať virtuálny model ortopedických pomôcok a umožňuje doktorovi meniť jeho parametre. A nakoniec je tu aj rýchla a spoľahlivá 3D tlačiareň, ktorá dokáže vytvoriť množstvo pomôcok z plastu.

 

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.