Ako sme avizovali, Európska komisia dnes navrhla digitálny COVID-pass, ktorý umožní cestovať ľuďom zaočkovaným proti covidu, ale aj tým, ktorí majú negatívny výsledok testu či pacientom už vyliečeným z tejto choroby. Európska komisia pritom očakáva, že do leta bude v krajinách EU zaočkovaných približne 70 % ľudí.

Obsahom digitálneho COVID-passu bude len informácia o tom, či jeho majiteľ má ukončené očkovanie (dve dávky + 14 dní), či má negatívny výsledok PCR alebo antigénového testu do stanoveného počtu dní (najčastejšie sa spomína 7 dní) alebo že má laboratórne potvrdené protilátky v tele po prekonaní choroby (do 90 od prvých príznakov choroby).

Cestovať teda môžu aj ľudia bez očkovania tak, ako to žiadalo aj Slovensko. COVID-Pass má elektronickú podobu v podobe QR kódu, bude ale existovať aj jeho papierová verzia. Budú ho pravdepodobne musieť mať aj deti.

Ursula von der Leyenova, predsedníčka EK

„Certifikát zaistí, že výsledky budú vzájomne uznávané naprieč členskými štátmi EU. Preto COVID-pass pomôže obnoviť slobodu pohybu v rámci krajín Európy,“ uviedla po skončení rokovania EK jej predsedníčka Ursula von der Leyen.

Covid-pass umožní oprávneným občanom Európskej únie voľnejšie cestovať pracovne i dovolenkovo v rámci všetkých členských krajín. EK súčasne vyzýva k zrýchleniu procesu očkovania, v mnohých krajinách totiž nastupuje už tretia vlna. Zatiaľ sa nepočíta s cestovaním mimo krajín EU, teda takýto COVID-pass nebude automaticky uznávať napr. Veľká Británia alebo Švajčiarsko. Intenzívne sa však rokuje o tom, aby takýto COVID-pass platil aj v týchto krajinách a tiež v Severnej Amerike.

Detaily o tom, čo všetko COVID-pass umožní pri pohyb v rámci krajín EU budú predmetom ďalšieho rokovania a samozrejme schváleniu v Európskom parlamente.

Rakúsko sa pritom už vyjadrilo, že čakať s COVID-passom do leta nebude a chce stihnúť ešte časť zimnej sezóny. Špeciálne rakúske COVID-passy budú platiť len pri vstupe do Rakúska a môžu vytvoriť reálny vzor pre ostatné krajiny a celú EÚ. Podmienky tohto passu by sme sa mali dozvedieť do konca týždňa.

COVID-pass je pritom odporúčaný pre krajiny, nie je povinný. Rovnako ako s nezaregistrovanými vakcínami aj pri týchto potvrdeniach všetko závisí na rozhodnutí danej krajiny.

Viac o COVID passe

Ako budeme v lete cestovať? Toto má Európska komisia teraz na stole

 

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.