Cenzurovala firma Meta svoju sociálnu sieť, aby vyhovela čínskej vláde?
Informátorka Sarah Wynn-Williamsová, ktorá svedčila v Capitol Hill, pred senátormi hovorí, že firma spolupracovala s čínskou vládou. Republikánsky senátor Josh Hawley z Missouri sa vyjadril, že Meta použila cenzúru ako svoj obchodný model na zarábanie peňazí. Podľa webu CBS News informátorka tvrdí, že firma si vytvorila vlastné nástroje na cenzurovanie pre čínsku komunistickú stranu.
Tieto obvinenia sú závažné, nielen vo všeobecnosti, ale aj s ohľadom na vyhlásenia Marka Zuckerberga, ktorý hovoril, že Facebook prestáva s cenzúrou. Tej sa podľa neho dopúšťali v minulosti, a to najmä počas Covidu. Prípad sa zaoberá takzvaným počítadlom virality. Príspevky, ktoré mali viac ako 10 000 zobrazení, boli označené na ďalšie posúdenie „hlavným redaktorom“.
Medzi ďalšie obvinenia sa počíta aj zdieľanie údajov používateľov, vrátane amerických občanov, s čínskymi úradmi. Spoločnosti Meta sa vytýka aj to, že na žiadosť čínskych úradov odstránila účet čínskeho disidenta na Facebooku ešte v roku 2017. Meta sa ale bráni a hovorca Ryan Daniels hovorí, že tvrdenia o spolupráci s Čínou sú nepravdivé.
Okrem týchto informácií sa dostalo aj na trénovanie umelej inteligencie. Informátorka tvrdí, že model Llama od firmy Meta prispel čínskym firmám na vytvorenie ich vlastných modelov.
Tu sa spomína model DeepSeek. Kontroverzií okolo tohto jazykového modelu a nástroja bolo viac a odborníci ho odporúčajú nevyužívať. Minimálne nie v online službe na svojej stránke, ale ako upravený model, ktorý integrovali iné služby, napríklad Perplexity.
Zdroj: CBS News
Prečítajte si aj: