Messenger sa pridá k ďalším aplikáciám s tzv. end-to-end šifrovaním.

Je to druh šifrovania, ktoré nepotrebuje prostredníka. Teda, ak ukladáte súbory na Google Disk, nepoužívate tento typ šifrovania a Google v prípade potreby dešifruje vaše súbory. Pri end-to-end zariadení si obe zariadenia vymenia šifrovacie kľúče a nepotrebujú na to server. K takýmto dátam nemajú prístup ani spoločnosti poskytujúcu daný typ služby.

conv_facebook_nowat

Zatiaľ čo pri bežnej komunikácii na Messengeri máte správy šifrované voči prenosovej sieti, Facebook ich dokáže v prípade potreby dešifrovať. Najmä, ak by musel spolupracovať s vládnymi orgánmi rôzneho charakteru.

secret-conversations_nowat

Zvýšená úroveň šifrovania umožní lepšie súkromie. Faktom ale je, že bude treba rátať s iným systémom doručenia správ. Tá bude môcť byť len na jednom zariadení, aby sa obišiel cloudový systém Facebooku. Používatelia si vyberú bezpečnú komunikáciu a takého správy sa nebudú ukladať do histórie. Zároveň sa hovorí o tom, že pri takýchto správach sa mala dať nastaviť ich platnosť. Bola by to obdoba Snapchatu. Poslali by ste napríklad citlivý údaj a správa by sa potom odstránila sama, nezostávala by v žiadnej histórii.

Zdroj: The Telegraph.co.uk, TechCrunch

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.