Firefox Private Network: Surfujte na internete výrazne bezpečnejšie

3

Bezpečnejšie prehliadanie internetu má Firefox ako jeden z hlavných motívov, nielen tento rok.

Po vylepšenom filtrovaní sledovacích prvkov má Mozilla ďalšiu službu. Zatiaľ iba ako vstavaný doplnok do prehliadača. Ide o tzv. Firefox Private Network. Skratka FPN sa podobá na VPN ako Virtual Private Network a to je vlastne jej hlavným motívom. Vytvoriť bezpečné spojenie medzi používateľom a cieľovými servermi (napríklad webovými stránkami).

Doplnok môžete využívať bezplatne alebo vo forme platenej služby. Spolupracuje so servermi spoločnosti Cloudfare. Podobnú službu má Opera, no tam podľa nás neboli celkom dobre nastavené podmienky zberu dát. Služba tak síce ponúka zvýšenú bezpečnosť, ale v prípade Opery ju nepovažujeme za skutočne nezávislé VPN riešenie.

Firefox ponúka na tejto stránke informácie o tom, ako služba funguje, aké dáta zbiera a po akú dobu si ich uchováva. Dodávame, že ponúka nadštandardné mazanie dočasných logovacích dát už po 24 hodinách. To je podstatne kratší čas, ako ho ponúkajú niektoré profesionálne VPN služby.

Ako si službu aktivovať?

Kým bude fungovať FPN na ďalších platformách, máte možnosť využívať ju ako doplnok v prehliadači Firefox. Stiahnuť si ho môžete tu.

Ďalej sa potrebujete zaregistrovať do služby Sync, ktorá funguje podobne ako pri synchronizácii dát z prehliadača Google Chrome alebo Microsoft Edge, či spomínanej Opery. Tretím krokom je inštalácia doplnku kliknutím na tlačidlo Add to Firefox.

Po inštalácii doplnku sa zobrazí jeho tlačidlo na lište nástrojov. Služba vo verzii zadarmo podporuje 12 pripojení po dobu jednej hodiny. Odpojenie nepozastaví časovač a ak sa odpojíte od služby skôr, voľnú hodinu ste prečerpali.

Takto máte možnosť využiť 12 hodín za mesiac. Platená služba má zatiaľ obmedzenia a výrobca ju spúšťa postupne. Zatiaľ máte možnosť byť na čakacej liste.

Prečítajte si aj:

Firefox pre Windows získava možnosť prehrávania videí obraz v obraze

O autorovi

Notebook, smartfón, slúchadlá a ja - toto je zostava, vďaka ktorej pod mojimi prstami vznikajú recenzie aj detailné testy a videá notebookov, telefónov, slúchadiel, reproduktorov, tlačiarní alebo softvérových služieb či gadgetov. Pod taktovkou trance a deep house pribudne každý deň na "digitálnom papieri" pár nových riadkov. A keďže sa zatiaľ nikto na moje texty nesťažoval, hudobný štýl je môj piaty element.

3 komentáre

 1. Ahojte,

  píše mi, že si to môžem nainštalovať len v amerike. Ako postupovať, ak sa chcem prihlásiť do toho čakania ? pôjde to ? a ak to nejde, prosím, neskôr uverejnite článok, kedy to už pôjde, nech to skúsim
  ďakujem za odpoveď

  • Michal Reiter on

   Ahoj, pozeram ze doplnok teraz pozastavili. V case pisania clanku som este asi vystihol jeho funkcnost. Skus pozriet stranku na instalaciu neskor, priebezne, mozno to zase povolia. Alebo sa pripoj cez VPNku na nejaky americky server a vtedy sa moznost na stiahnutie doplnku na stranke znova aktivuje.

   • dik za rýchlu odpoveď. Aj som si myslel, že sa tam regnem cez VPN, len sa mi nechce 😀 a špeciálne to v tejto chvíli až tak nepotrebujem. Tak asi počkám. Ešte raz ďakujem za rýchlu odpoveď.

Pridaj komentár