Bezpečnejšie prehliadanie internetu má Firefox ako jeden z hlavných motívov, nielen tento rok.

Po vylepšenom filtrovaní sledovacích prvkov má Mozilla ďalšiu službu. Zatiaľ iba ako vstavaný doplnok do prehliadača. Ide o tzv. Firefox Private Network. Skratka FPN sa podobá na VPN ako Virtual Private Network a to je vlastne jej hlavným motívom. Vytvoriť bezpečné spojenie medzi používateľom a cieľovými servermi (napríklad webovými stránkami).

Doplnok môžete využívať bezplatne alebo vo forme platenej služby. Spolupracuje so servermi spoločnosti Cloudfare. Podobnú službu má Opera, no tam podľa nás neboli celkom dobre nastavené podmienky zberu dát. Služba tak síce ponúka zvýšenú bezpečnosť, ale v prípade Opery ju nepovažujeme za skutočne nezávislé VPN riešenie.

Firefox ponúka na tejto stránke informácie o tom, ako služba funguje, aké dáta zbiera a po akú dobu si ich uchováva. Dodávame, že ponúka nadštandardné mazanie dočasných logovacích dát už po 24 hodinách. To je podstatne kratší čas, ako ho ponúkajú niektoré profesionálne VPN služby.

Ako si službu aktivovať?

Kým bude fungovať FPN na ďalších platformách, máte možnosť využívať ju ako doplnok v prehliadači Firefox. Stiahnuť si ho môžete tu.

Ďalej sa potrebujete zaregistrovať do služby Sync, ktorá funguje podobne ako pri synchronizácii dát z prehliadača Google Chrome alebo Microsoft Edge, či spomínanej Opery. Tretím krokom je inštalácia doplnku kliknutím na tlačidlo Add to Firefox.

Po inštalácii doplnku sa zobrazí jeho tlačidlo na lište nástrojov. Služba vo verzii zadarmo podporuje 12 pripojení po dobu jednej hodiny. Odpojenie nepozastaví časovač a ak sa odpojíte od služby skôr, voľnú hodinu ste prečerpali.

Takto máte možnosť využiť 12 hodín za mesiac. Platená služba má zatiaľ obmedzenia a výrobca ju spúšťa postupne. Zatiaľ máte možnosť byť na čakacej liste.

Prečítajte si aj:

Firefox pre Windows získava možnosť prehrávania videí obraz v obraze

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.