Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Flix SE (ďalej len „Flix“ alebo „spoločnosť“), globálna spoločnosť zaoberajúca sa cestovnými technológiami, a EQT, globálna investičná organizácia, spoločne s Kühne Holding, zastupujúc a jedného z popredných svetových podnikateľov a investorov v oblasti logistiky, dnes oznamujú konečnú dohodu o spolupráci. EQT Future a Kühne Holding získajú 35 % menšinový podiel vo Flixe.

Okrem primárnej investície do Flixu získajú EQT Future a Kühne Holding podiely aj od existujúcich investorov a vybudujú tak dlhodobý, ukotvený investičný podiel vo Flixe. Táto investícia ďalej posilní súvahu Flixu a pomôže urýchliť úspešnú trajektóriu ziskového rastu spoločnosti. Uzatvorenie transakcie podlieha obvyklým podmienkam a regulačným schváleniam.

„Sme potešení, že môžeme privítať EQT Future a Kühne Holding ako silných a účelovo orientovaných investorov s preukázanými skúsenosťami stavajúcich na udržateľných dlhodobých investičných stratégiách. Ich kapitál a know-how budú silným prínosom pre celkovú strategickú víziu našej spoločnosti. Nemohli sme si priať lepších partnerov, ktorí by sa vydali na ďalší krok cesty Flixu,“ komentoval André Schwämmlein, CEO a spoluzakladateľ Flixu.

„EQT Future podporuje najkvalitnejšie rastúce spoločnosti, ktoré majú potenciál stať sa lídrami v oblasti udržateľnosti vo svojich odboroch. Flix je toho dokonalým príkladom. Sme hlboko ohromení tým, čo André a jeho tím vybudovali, Flix sa ich úsilím vyvinul zo startupu na jasného lídra globálneho trhu, ktorý pôsobí v 43 krajinách,“ povedal Andreas Aschenbrenner, zakladajúci partner a zástupca vedúceho poradenského tímu EQT Future. „Pre nás v EQT je to nielen o poskytovaní kapitálu. Sme hrdí na to, že sme partnerom spoločnosti Kühne Holding, jedného z popredných investorov v oblasti dopravy a logistiky. Spoločne s Andrém a jeho tímom sme nadšení z dlhodobej podpory strategického rastu spoločnosti Flix. Naším cieľom je zaistiť, aby nízko- a bezuhlíkové riešenia diaľkového cestovania, ktoré predstavuje Flix, bolo k dispozícii ešte viac ľuďom po celom svete. Veríme, že Flix je na ceste stať sa dominujúcim hráčom v kategórii hromadnej pozemnej dopravy.“

Dominik de Daniel, generálny riaditeľ Kühne Holding AG, uviedol: „Flix je hýbateľom hromadnej dopravy novej generácie. Kühne Holding je hrdý na to, že môže ako strategický partner spoločnosť aktívne podporovať v ďalšej fáze expanzie. Za niekoľko posledných mesiacov sme nadviazali skvelé vzťahy s kolegami z EQT Future. Máme veľkú dôveru v Andrého Schwämmleina a jeho skúsený tím. Tešíme sa na podporu budúcnosti Flixu v novo nadviazanom partnerstve.“

Karl Gernandt, predseda predstavenstva Kühne Holding AG, dodal: „Ako jeden z najväčších strategických investorov v sektore dopravy a mobility teraz Kühne Holding robí ďalší krok na trhu hromadnej autobusovej dopravy. S osvedčeným prevádzkovým asset-light modelom Flixu vidíme jeho skvelé synergie s našimi ďalšími investíciami v odvetví dopravy. Chceme podporiť stratégiu ďalšej expanzie medzinárodnej siete spoločnosti. Staviame na úspechoch, ktoré Flix dosiahol pri etablovaní autobusu ako udržateľného dopravného prostriedku, a to v období viac ako desiatich rokov v Európe aj v zámorí.“

Podpora ziskového rastu

Investícia prichádza v období pokračujúceho rastu a strategickej expanzie spoločnosti Flix. Spoločnosť vykázala v roku 2023 30 % rast celkových tržieb. Prvýkrát dosiahla celkové ročné tržby 2 miliardy eur. Výsledná ziskovosť s upravenou EBITDA bola v roku 2023 104 miliónov eur. Silná dynamika umožňuje Flixu plniť strategické ciele: rozširovanie globálnej prítomnosti, transformáciu severoamerického autobusového trhu a ďalšie posilnenie značky FlixTrain reagujúce na rastúci dopyt po alternatívnej železničnej službe v Nemecku.

Globálna expanzia pokračuje

Aby Flix ďalej posilnil úlohu globálneho lídra, vstúpil nedávno na dva z najdôležitejších autobusových trhov na svete: do Chile a do Indie. Celosvetové pôsobenie spoločnosti teraz zasahuje do 43 krajín sveta. Pod značkami FlixBus a FlixTrain pokračuje tiež európska expanzia. FlixBus výrazne rozširuje svoje služby vo Veľkej Británii, Portugalsku a na Ukrajine, začal činnosť v Nórsku a Fínsku. Jasnou ambíciou Flixu je dosiahnuť vedúce postavenie na všetkých týchto trhoch.

Podnikateľský pokrok v Severnej Amerike

Flix pôsobí v Spojených štátoch od roku 2018. V roku 2021 spoločnosť získala Greyhound Lines, ikonického poskytovateľa diaľkovej medzimestskej autobusovej dopravy, čím ďalej rozšírila svoju pôsobnosť, a to aj v susedných krajinách, Kanade a Mexiku. Transformácia a integrácia Greyhoundu do platformy Flix je v plnom prúde a poháňa rast a ziskovosť severoamerického trhu.

S rastom prichádza zodpovednosť

Poskytovať skvelé zážitky z cestovania a zároveň neustále vyhodnocovať vplyv tohto podnikania je poslaním Flixu. Spoločnosť nedávno zverejnila svoju druhú dobrovoľnú správu ESG, aj za rok 2023 podporuje zodpovedné podnikanie. Svojou víziou udržateľného a cenovo dostupného cestovania sa Flix pevne pripája k poslaniu EQT Future podporovať vedúce podniky na trhu, ktoré chcú pomôcť našej planéte prostredníctvom produktov a služieb a ktoré majú potenciál zmeniť svoje priemyselné odvetvia.

Značky: