Ford Pro ukázal kompletnú elektrifikovanú flotilu. Ranger PHEV zaujal výkonom aj praktickosťou
Elektrifikácia úžitkových vozidiel už nie je otázkou budúcnosti.
Je to realita, do ktorej automobilky v Európe vstupujú naplno. Ford Pro ide na našom trhu príkladom. Summit Motors Slovakia na podujatí v Bratislave predstavil kompletné portfólio elektrických a plug-in hybridných modelov. A nechýbala ani slovenská premiéra nového Fordu Ranger PHEV, ktorý patrí k najočakávanejším modelom vo svojej triede.
Ranger PHEV: pick-up, ktorý pridáva elektrinu, ale neuberá schopnosti
Ford Ranger je dlhodobým lídrom európskeho trhu s pick-upmi. Nová plug-in hybridná verzia ukazuje, že aj pracovný nástroj môže byť elektrifikovaný bez kompromisov. Kombinácia 2,3-litrového motora EcoBoost a 75 kW elektromotora prináša celkový výkon 207 kW (281 k) a krútiaci moment 697 Nm. To sú hodnoty, ktoré prekonávajú všetky doterajšie verzie Rangeru.
Ťažná kapacita 3 500 kg zostáva zachovaná, čo je kľúčový parameter pre profesionálov. Zaujímavým prvkom je aj flexibilita jazdných režimov – vodič si môže vybrať čisto elektrickú jazdu (dojazd 43 km WLTP), spaľovací pohon alebo hybridný režim.
Ranger PHEV pridáva aj funkciu Pro Power Onboard. V praxi to znamená, že z korby dokážete napájať elektrické náradie a spotrebiče. A to buď cez základnú 2,3 kW zásuvku alebo výkonnejšiu 6,9 kW verziu. Pre mnohé profesie je to mobilná elektrocentrála integrovaná priamo v aute a je to veľká výhoda.
E-Transit a Transit Custom: elektrické dodávky ako nový štandard
Ford E-Transit prichádza s dvoma kapacitami akumulátora – 68 a 89 kWh. Najvyššia verzia umožňuje dojazd až 402 km podľa WLTP, čo už je parameter reálne použiteľný aj pre intenzívnu mestskú logistiku. Model je dostupný v dvoch výškach a troch dĺžkach, pričom maximálny objem nákladového priestoru dosahuje 15,1 m³ a užitočná hmotnosť až 1 653 kg. Ford pritom pripomína, že rodina Transit oslavuje tento rok 60 rokov nepretržitej výroby.
Elektrický E-Transit Custom, najpredávanejšia dodávka v Európe vo svojej triede, rozširuje možnosti elektrifikácie aj pre menšie firmy. Nabíjanie výkonom 125 kW, ťah do 2 000 kg a užitočné zaťaženie 1 100 kg ukazujú, že elektrina tu nie je limitom, ale prirodzenou alternatívou. Plug-in hybridná verzia Transit Custom PHEV s 2,5-litrovým Atkinsonovým motorom prináša 56 km čisto elektrického dojazdu a taktiež ponúka funkciu Pro Power Onboard.
Elektrifikácia aj v kompaktnej triede: E-Transit Courier a Transit Connect PHEV
Ford nezabudol ani na menších pracantov. E-Transit Courier prichádza s novou karosériou, ktorá po prvý raz umožňuje prepravu dvoch europaliet. Objem 2,9 m³ je o 25 % viac než mal predchodca a pomocou otvoru v priečke možno prepravovať predmety dlhšie ako 2,6 metra. Užitočné zaťaženie je 700 kg, ťah 750 kg.
Plug-in hybridný Transit Connect PHEV kombinuje 1,5-litrový motor EcoBoost a elektromotor s výkonom 150 k a 350 Nm. Elektrický dojazd 110 km je v tejto triede nadpriemerný a pre mestské rozvozy ide o zásadnú výhodu.
Ceny na úrovni dieselov: nový strategický krok Fordu
Jednou z najvýraznejších správ celého podujatia je nová cenová stratégia. Ford Pro na Slovensku uvádza elektrické modely za ceny porovnateľné s dieselovými verziami. E-Tourneo Courier začína na 25 990 € s DPH, E-Transit Courier na 23 850 € a E-Transit Custom na 42 423 €.
Ide o jasný signál smerom k firemným zákazníkom: elektrifikácia už nie je drahým experimentom, ale plnohodnotnou alternatívou.
Elektrina ako nový pracovný nástroj
Ford Pro tak na slovenskom trhu ukazuje, že elektrické a plug-in hybridné úžitkové vozidlá dokážu spájať výkon, efektívnu prevádzku a vysokú praktickosť. Či už ide o veľké flotily alebo menších živnostníkov, elektrifikované modely dnes ponúkajú funkcie, ktoré ešte pred pár rokmi v tejto triede neexistovali – od mobilných zdrojov energie až po elektrické pohony so špičkovým krútiacim momentom.
Ford tým potvrdzuje, že elektrina v úžitkových vozidlách nie je kompromis, ale nový štandard.
Zdroj: Ford
Podobné články
Elektrická GLC mení pravidlá hry: Dojazd vyše 700 km a rýchle nabíjanie
Dongfeng BOX: Auto do mesta a na okresky
Mercedes-Benz CLA 350 4MATIC with EQ Technology (VIDEO)
Športové elektrické auto XPENG Next P7