Fotí lepšie vlajková loď od Samsungu alebo od Apple?

To bola základná otázka, ktorá nás motivovala k vytvoreniu tohto fototestu. Pri jeho tvorbe sme sa však zamerali aj na porovnanie telefónov tej istej značky medzi sebou a snažili sme sa zodpovedať ďalšie otázky: Ako sa odlišuje fotoaparát v iPhone 8 a Plus verzii, resp. medzi Note8 a S8+? Má zmysel duálny fotoaparát s 2-optickým zoomom a akú výhodu reálne prináša? A keď duálny fotoaparát, tak ten od Samsungu alebo od firmy Apple?

Ako je už štandardom pri našich fototestoch, fotili sme pomocou automatického režimu a so všetkými telefónmi v rovnakých podmienkach. Žiaden smartfón sme počas fotenia nezvýhodňovali.

V rámci tohto fototestu sme sa rozhodli nekomentovať každú scénu samostatne. Rozdiely medzi telefónmi sú minimálne a všetky zariadenia patria k aktuálnej špičke. Necháme na vás, aby ste sa rozhodli, ktoré fotografie sa vám páčia najviac. Zaujíma nás to, dajte nám vedieť v komentároch. Na konci článku sa potom nachádza sumárny verdikt, ktorý obsahuje náš pohľad na výsledky porovnania.

Okrem štandardných fotografií, ktoré nevyužívajú funkciu priblíženia, prinášame aj porovnanie fotiek s 2-násobným optickým zoomom a taktiež porovnanie výrezov zo štandardných a priblížených fotiek. Porovnali sme aj fotenie selfie, portrétových fotiek s rozmazaným efektom v prípade duálnych fotoaparátov a panorámy. Fotky boli kvôli lepšiemu načítaniu stránky zmenšené, originály si môžete stiahnuť z úložiska Disk Google. Stačí kliknúť na tento link. Odporúčame pozrieť si aj originály, nakoľko až pri zväčšení fotiek si všimnete prípadné rozdiely v detailoch.

Scéna 1:

Vľavo iPhone 8 Plus, vpravo Galaxy Note8

Vľavo iPhone 8, vpravo Galaxy S8+

Scéna 1 – 2× optický zoom:

Vľavo iPhone 8 Plus, vpravo Galaxy Note8

Scéna 1 – výrez z normálnej fotografie:

iPhone 8
iPhone 8 Plus
Galaxy Note8
Galaxy S8+

Scéna 1 – výrez z fotografie 2× optického zoomu + porovnanie s výrezom z klasickej fotografie z Galaxy S8+. Toto porovnanie výborne prezentuje prínos duálneho fotoaparátu s 2× optickým zoomom:

Vľavo iPhone 8 Plus, vpravo Galaxy Note8

Pre porovnanie, rovnaký výrez zo štandardnej fotografie z Galaxy S8+. Rozdiel je viditeľný

Scéna 2:

iPhone 8
iPhone 8 Plus
Galaxy Note8
Galaxy S8+

Scéna 2 – 2× optický zoom:

Vľavo iPhone 8 Plus, vpravo Galaxy Note8

Fototest je rozdelený do štyroch častí:
1. strana: Úvod a scéna 1 – 2, porovnanie s 2× optickým zoomom, výrezy
2. strana: Scény 3 – 7, 2× optický zoom
3. strana: Scény 8 – 12, 2× optický zoom, portrétový režim
4. strana: Scény 13 – 17, 2× optický zoom, výrezy, selfie fotoaparát, panoráma a verdikt

1 2 3 4

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit