Dobehol Apple konkurenciu so systémom Android?

Nový iPhone bol pred niekoľkými rokmi synonymom toho najlepšieho fotoaparátu, ktorý ste mohli získať v smartfóne. Časom sa však situácia zmenila a výrobcovia telefónov so systémom Android začali inovovať rýchlejšie ako Apple.

Huawei priniesol viacero zadných fotoaparátov, LG prišiel na trh s druhým ultraširokouhlým fotoaparátom, Samsung s variabilnou clonou. Huawei aj Google vymysleli technológie, vďaka ktorým začali smartfóny fotiť kvalitné fotografie aj v noci a našli by sa aj ďalšie príklady, kedy výrobcovia Android telefónov určovali trendy mobilnej fotografie.

Tým netvrdíme, že v Appli nič nevymýšľali. Predný fotoaparát s 3D snímaním priestoru predbehol konkurenciu a umožnil vám robiť bezkonkurenčné portrétové selfie fotografie. iPhone tiež patrí medzi absolútnu špičku z hľadiska záznamu videa pomocou smartfónu. Niektoré technológie však Apple z nejakého dôvodu ignoroval. Až doteraz.

Tohtoročný iPhone 11 Pro úspešne dobehol všetky aktuálny trendy. Do výbavy dostal ultraširokouhlý fotoaparát a konečne aj nočný režim. Boj je teda na papieri vyrovnaný, ako to však vyzerá v praxi? Odpoveď nájdete v našom fototeste.

Proti sebe sme postavili to najlepšie, čo aktuálne ponúka trojica najväčších výrobcov smartfónov na svete. Za Apple je to iPhone 11 Pro Max, farby Samsungu háji novinka Galaxy Note10+ a v prípade čínskeho Huawei sme fotili s polroka starým modelom P30 Pro. Dostupnosť nového Mate 30 Pro je na Slovensku neznáma z dôvodu aktuálne chýbajúcich Google služieb.

Zľava Samsung Galaxy Note10+, Huawei P30 Pro a iPhone 11 Pro Max

Fotografická výbava testovaných telefónov

Jednotlivé telefóny ponúkajú tieto fotoaparáty:

Huawei P30 Pro: 40 Mpx hlavný (f/1.6, 27 mm, OIS) + 20 Mpx ultraširokouhlý (f/2.2, 16 mm) + 8 Mpx teleobjektív (f/3.4, 125 mm, OIS, 5× optický zoom) + ToF 3D senzor + 32 Mpx selfie fotoaparát (f/2.0)

iPhone 11 Pro Max: 12 Mpx hlavný (f/1.8, 26 mm, OIS) + 12 Mpx ultraširokouhlý (f/2.4, 13 mm) + 12 Mpx teleobjektív (f/2.0, 52 mm, OIS, 2× optický zoom) + 12 Mpx selfie fotoaparát (f/2.2, 23 mm)

Samsung Galaxy Note10+: 12 Mpx hlavný (f/1.5-2.4, 27 mm, OIS) + 16 Mpx ultraširokouhlý (f/2.2, 12 mm) + 12 Mpx teleobjektív (f/2.1, 52 mm, OIS, 2× optický zoom) + ToF 3D senzor + 10 Mpx selfie fotoaparát (f/2.2, 26 mm)

Pri pohľade na papierové špecifikácie je zrejmé, že všetky telefóny ponúkajú porovnateľnú výbavu a to z hľadiska kombinácie fotoaparátov a optickej stabilizácie. Všimnúť si môžete drobné rozdiely v zornom poli ultraširokouhlého fotoaparátu jednotlivých telefónov a v optickom priblížení, ktorému kraľuje Huawei.

Android telefóny tiež disponujú ToF 3D senzorom, ktorý by mal zabezpečiť kvalitnejší efekt rozostreného pozadia a nočný režim je v ich prípade k dispozícii aj pre ultraširokouhlý fotoaparát.

So všetkými telefónmi sme fotili v automatickom režime. V prípade Huawei P30 Pro sme vypli umelú inteligenciu. Nočné fotografie sme fotili pomocou nočného režimu, ktorý sa v iPhone aktivuje automaticky. Originály fotiek v plnom rozlíšení si môžete stiahnuť z nášho Disku Google TU.

Porovnanie telefónov pri fotení vo dne

Scéna 1:

Vľavo Huawei P30 Pro, vpravo iPhone 11 Pro Max

Samsung Galaxy Note10+

Scénu 1 sme fotili pomocou hlavného fotoaparátu. Huawei ju podal pomerne tmavo, Samsung zas až výrazne svetlo. To sa dá zmeniť pomocou editoru fotiek, avšak bez nutnosti dodatočných úprav preferujeme výstup z iPhone 11 Pro Max. Keď si pozriete originály fotiek a spravíte si výrezy, zistíte, že všetky tri smartfóny zaznamenali množstvo detailov, v tomto smere chválime všetky tri modely.

Scéna 2:

Vľavo Huawei P30 Pro, vpravo iPhone 11 Pro Max

Samsung Galaxy Note10+

Tá istá scéna avšak pomocou ultraširokouhlého fotoaparátu. Môžete si všimnúť trochu odlišné zorné pole v prípade všetkých telefónov. Huawei zachytil o trošku menej scény ako zvyšné telefóny, avšak nie vždy vám to bude prekážať. V prípade tejto scény sme spokojní so všetkými výsledkami a záleží na vašich preferenciách. Každý z telefónov má trochu odlišné podanie oblohy a zelene, avšak z hľadiska dynamického rozsahu a zachytených detailov sú výsledky zrovnateľné.

Scéna 3:

Vľavo Huawei P30 Pro, stred iPhone 11 Pro Max, vpravo Samsung Galaxy Note10+

Fotky si môžete zväčšiť kliknutím na ne. Huawei a iPhone majú podobné podanie, Samsung má lepší dynamický rozsah a lepšie zvýrazňuje kamene v spodnej časti. Nezodpovedá to úplne realite, avšak túto fotku môžete zverejniť na sociálnych sieťach bez nutnosti ďalších úprav. V prípade zvyšných dvoch fotiek by ste pravdepodobne použili najskôr editor fotiek.

Scéna 4:

Vľavo Huawei P30 Pro, vpravo iPhone 11 Pro Max

Samsung Galaxy Note10+

Fotené ultraširokouhlými fotoaparátmi. Celkové podanie scény preferujeme z Huawei P30 Pro, aj keď sa opäť prejavuje o trošku menší zorný uhol.

Scéna 5:

Vľavo Huawei P30 Pro, stred iPhone 11 Pro Max, vpravo Samsung Galaxy Note10+

V tejto scéne bola snaha vytvoriť detailnú fotografiu kvetu a vytvoriť prirodzený efekt rozmazaného pozadia v štandardnom režime fotenia. Preferujeme fotku z Huawei P30 Pro. iPhone pekne zachytil kvet avšak prepálil pozadie.

Scéna 6:

Vľavo Huawei P30 Pro, stred iPhone 11 Pro Max, vpravo Samsung Galaxy Note10+

Túto scénu sme fotili v snahe vytvoriť efekt rozmazaného pozadia pomocou špeciálneho režimu – clona v prípade Huawei P30 Pro, portrét v prípade iPhonu 11 Pro Max a dynamické rozostrenie v prípade telefónu značky Samsung. Ide o náročnú scénu a môžete si všimnúť, že najmä iPhone má problém s dvoma listami, ktoré sú chybne rozostrené. Je to škoda, lebo celkové podanie a detailov kvetov sa nám v prípade iPhonu páči najviac. Ak berieme do úvahy aj bezchybnosť rozostrenia, asi by sme dali v tejto scéne bod Samsungu.

Scéna 7:

Vľavo Huawei P30 Pro, stred iPhone 11 Pro Max, vpravo Samsung Galaxy Note10+

Fotenie pomocou režimu Portrét. Samsung a iPhone fotia pomocou teleobjektívu, Huawei fotí pomocou hlavného fotoaparátu. Subjektívne preferujeme podanie iPhonu.

Scéna 8:

Vľavo Huawei P30 Pro, stred iPhone 11 Pro Max, vpravo Samsung Galaxy Note10+

Porovnanie selfie fotoaparátov. Je to remíza, nevieme sa rozhodnúť medzi Samsungom a iPhonom.

Fototest je rozdelený do troch častí:

1. strana: Úvod, porovnanie počas dňa
2. strana: Porovnanie počas dňa a v noci
3. strana: Porovnanie v noci, verdikt

1 2 3

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit