Prináša duálna clona novej vlajkovej lode od Samsungu viditeľnú konkurenčnú výhodu?

Samsung Galaxy S9 a S9+ sa dostanú do predaja v piatok 16. marca 2018. Nová vlajková loď od Samsungu prináša takmer identický dizajn ako predchádzajúca generácia Galaxy S8, výrazne však vylepšuje reprodukciu zvuku a prichádza aj s úplne novým konceptom fotoaparátu v telefóne. Ten obsahuje dve clony, medzi ktorými sa telefón samostatne a automaticky prepína. Clona f/2.4 sa aplikuje na fotenie v dobrých svetelných podmienkach, clonu f/1.5 volí Galaxy S9 pri horších svetelných podmienkach.

Výsledkom tohto konceptu majú byť výborné fotografie vo všetkých podmienkach, či je svetla veľa alebo málo. Ono, fotky nesmú byť ani presvetlené a ani podexponované, horší prípad je ale ich presvetliť. Preto nie je vhodné fotiť všetko na clone f/1.5. Galaxy S9 a S9+ využívajú duálnu clonu aj pri zázname videa. V takom prípade sa clona nastaví podľa aktuálnych svetelných podmienok v momente spustenia nahrávania videa a s touto clonou sa zaznamenáva video až do ukončenia záznamu – bez ohľadu na to, ako sa menia svetelné podmienky počas nahrávania.

Samsung Galaxy S9+: Vľavo clona f/1.5, vpravo clona f/2.4. Telefón si clonu nastavuje automaticky a samostatne

Samsung Galaxy S9+ a jeho duálny fotoaparát sme v redakcii postavili zoči-voči ostatným aktuálne najlepším fotomobilom, ktoré máme k dispozícii. Samsung sa dlhodobo radí medzi špičku v mobilnom fotení a to isté možno tvrdiť aj o spoločnosti Apple a jej iPhonoch. Trojicu uzatvára Mate 10 Pro od firmy Huawei, ktorá v posledných rokoch urobila razantný skok smerom hore, čo sa kvality mobilného fotenia týka.

Galaxy S9+, iPhone X a Huawei Mate 10 Pro sme tak porovnali v rôznych scénach počas bežného dňa. Pri každej fotografii uvádzame, akú svetelnosť si novinka od Samsungu nastavila. V prípade iPhonu X je svetelnosť f/1.8, Huawei Mate 10 Pro má clonu f/1.6 (ale snímacie pixely s inou plochou akú má Samsung). V prípade funkcie dvojitého zoomu má iPhone X svetelnosť f/2.4 a Samsung Galaxy S9+ tiež f/2.4.

Zľava iPhone X s clonou f/1.8, Huawei Mate 10 Pro (f/1.6) a Samsung Galaxy S9+ s dvoma clonami f/1.5 a f/2.4

Scéna 1:

Samsung Galaxy S9+ (f/2.4)

Vľavo Huawei Mate 10 Pro, vpravo iPhone X

Scéna 2:

Vľavo Samsung Galaxy S9+ (f/2.4), vpravo iPhone X

Huawei Mate 10 Pro

Scéna 2 – výrez:

Samsung Galaxy S9+

Vľavo Huawei Mate 10 Pro, vpravo iPhone X

Scéna 3:

Huawei Mate 10 Pro, iPhone X, Samsung Galaxy S9+ (f/2.4)

Scéna 4:

Huawei Mate 10 Pro, iPhone X, Samsung Galaxy S9+ (f/2.4)

Scéna 5:

Samsung Galaxy S9+ (f/1.5)

Vľavo Huawei Mate 10 Pro, vpravo iPhone X

Scéna 6:

Huawei Mate 10 Pro

Vľavo Samsung Galaxy S9+ (f/1.5), vpravo iPhone X

Scéna 7:

Vľavo Huawei Mate 10 Pro, vpravo Samsung Galaxy S9+ (f/2.4)

iPhone X

Scéna 7 – dvojitý zoom:

Samsung Galaxy S9+ (f/2.4)

Vľavo Huawei Mate 10 Pro, vpravo iPhone X

Fototest je rozdelený do dvoch častí:
1. strana: Úvod a scény 1 – 7
2. strana: Scény 8 – 14 a verdikt

Prečítajte si aj:

1 2

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit