Podľa prieskumov si ľudia vyberajú skôr prémiové tablety a používajú ich na prácu. Tomuto trendu odpovedá aj zameranie nových tabletov od Samsungu. Prichádzajú tablety, s ktorými môžete pracovať počas priameho slnečného žiarenia ale aj počas dažďa.

Tri modely podľa veľkosti obrazovky

Rodina tabletov Galaxy Tab S9 má presne zaplniť medzeru zariadenia, ktoré má poslúžiť na prácu kdekoľvek. Jednoducho ho vytiahnete z tašky a môžete začnete pracovať. Prichádza v troch veľkostiach obrazovky.

Samsung Galaxy Tab S9Zdroj: TOUCHIT
Samsung Galaxy Tab S9

Základný model Tab S9 má uhlopriečku 11 palcov, Tab S9+ má 12,4 palcov a obrovský displej má Galaxy Tab S9 Ultra, je to až 14,6 palcov. Všetky displeje sú Dynamic AMOLED 2X s adaptívnou obnovovacou frekvenciou od 60 do 120 Hz. Novinkou je technológia VisionBooster, ktorá zlepšuje čitateľnosť displeja na priamom slnečnom žiarení. Displej má certifikáciu HDR10+.

Technológia Eye Comfort znižuje záťaž pre oči obmedzením modrého svetla o viac ako 70 percent. Vďaka nej tiež vynikajú zdanlivo nenápadné detaily vo fotografiách, technických nákresoch, animáciách a pod. Výhodou je aj pomer strán 16:10, vhodný pre filmy. Tablety sú pritom veľmi tenké, napr. hrúbka Galaxy Tab S9 Ultra je len 5,5 mm.

Operačný systém a pamäť

Operačným systémom je Android 13, procesorom je Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy. Z hľadiska konektivity existujú vyhotovenia čisto z Wi-Fi pripojením a tiež aj s 5G modulom. Pamäťová kombinácia je od 8 po 16 GB RAM a priestor pre používateľa od 128 GB po 1 TB. Ten je možné ďalej zväčšiť pomocou microSD karty.

Samsung Galaxy Tab S9Zdroj: TOUCHIT
Samsung Galaxy Tab S9

Batéria na dlhú výdrž

Kapacita batérie je od 8400 po 11 200 mAh podľa veľkosti displeja a s tabletom tak môžete pracovať na jedno nabitie až dva dni. O zvuk sa starajú 4 AKG reproduktory s podporou Dolby Atmos. Tieto reproduktory sú 20 % väčšie v porovnaní s modelom Galaxy Tab S8.

Pero na lepšiu kreativitu

Súčasťou dodávky je magneticky držané pero S Pen. Nové pero S Pen Creator Edition má jedinečný dizajn a viacero hrotov – tvrdý na kreslenie a mäkší na písanie. Toto pero má zdrsnený povrch, takže sa pohodlnejšie drží a je možné ho naklopiť do ostrejšieho uhla. Pri prihlasovaní môžete využiť snímač odtlačku prsta. Vyhotovenie skutočne zaisťuje odolnosť voči vode a Galaxy Tab S9 tak má krytie až IP68.

Perá S Pen pre Galaxy Tab S9Zdroj: Touchit.sk
Perá S Pen pre Galaxy Tab S9

Príslušenstvo

K tabletu existuje veľa príslušenstva ako je napr. kryt umožňujúci pohodlnú prácu na stole. Klávesnica Book Cover k tabletu Galaxy Tab S9 a režim Samsung DeX vytvárajú skutočný pracovný nástroj na pracovnom stole.

Príslušenstvo pre Galaxy Tab S9Zdroj: Touchit.sk
Príslušenstvo pre Galaxy Tab S9

Klávesnicu je možné nastaviť v rôznych uhloch a je podsvietená, takže funguje ako skutočná klávesnica notebooku. V režime DeX Mode sa na displeji zobrazí kurzor, okná je možné zväčšovať či zmenšovať a ľubovoľne posúvať. Vďaka funkcii Second Screen je možné na displeji tabletu zobraziť plochu z Windows počítača alebo ju rozšíriť a použiť tablet ako druhý monitor.

Príslušenstvo pre Galaxy Tab S9Zdroj: Touchit.sk
Príslušenstvo pre Galaxy Tab S9

Optimalizácia na aplikácie

K tabletom je optimalizovaná aj softvérová výbava – napr. pre tento tablet je špeciálne upravený strihací video-program LumaFusion, kresliaci nástroj Clip Studio Paint alebo GoodNotes či ArcSite. Samozrejme, naplno tu využijete Samsung poznámky v spolupráci s Google Meet.

Obrovský displej potom umožňuje jednoducho využiť multitasking, Vďaka funkcii Multi Window je možné naraz zobraziť až tri aplikácie v jednotlivých oknách. Môžete tak mať zároveň otvorený napríklad internetový prehliadač, galériu s fotografiami a poznámkový blok a plynulo medzi nimi prechádzať. V režime Pop-Up View sa zase aplikácie zobrazia ako plávajúce okná, pod ktorými je stále vidieť štandardná pracovná plocha.

S využitím Multicontrol môžete ovládať smartfón pomocou podložky pod tablet, jednoducho sa takto vymieňajú obrázky.

Galaxy Tab S9 zvnútraZdroj: Touchit.sk
Galaxy Tab S9 zvnútra

K vysokému výkonu prispieva aj nová odporovacia komora, ktorá umožňuje obojsmerné chladenie na udržanie stabilného výkonu napr. pri náročných hrách.

Ceny a dostupnosť

Tablety zo série Galaxy Tab S9 je možné na Slovensku predobjednávať, v obchodoch budú k dispozícii od 11. augusta 2023.

Novinky z Galaxy Unpacked 2023Zdroj: Touchit.sk
Novinky z Galaxy Unpacked 2023

Ak si ich objednáte do 10. 8. 2023, môžete po registrácii v aplikácii Samsung Members odpredať svoje staré zariadenia a k výkupnej cene navyše získate výkupný bonus vo výške 200 eur (pri nákupe Tab S9), 250 eur (Galaxy Tab S9+) alebo 400 eur (Galaxy Tab S9 Ultra). Ďalej získate navyše pri nákupe nových modelov do 31. 8. automaticky Galaxy Premier Service na 1 rok.

ModelÚložiskoVariant WI-FIVariant 5G
Galaxy Tab S98 + 128 GB899 eur1049 eur
12 + 256 GB1019 eur1169 eur
Galaxy Tab S9+12 + 512 GB1239 eur1389 eur
Galaxy Tab S9 Ultra12 + 512 GB1459 eur1609 eur
16 GB + 1 TB1759 eur1909 eur

Zdroje: vlastné, Samsung

Prečítajte si tiež

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.