Tieto bežecké hodinky by som odporučil aj ľuďom, ktorí primárne nebehávajú.

Doplnené 1. marca 2024: Recenziu som zaktualizoval, nakoľko aj v roku 2024 sú Garmin Forerunner 255 najvýhodnejšie Garmin hodinky z hľadiska pomeru cena/funkcie. Dnes ich kúpite za cenu od 299 eur.

Garmin v roku 2022 neprestáva chrliť inteligentné hodinky. Po prémiových Fénixoch 7 a Epixoch 2, odolných Instinctoch 2 sa dočkali aj bežecké Forerunnery. V ich prípade pribudli prémiové Forerunner 955 a cenovo dostupnejšie Forerunner 255, ktoré zhodnotím v tejto recenzii, a ktoré je možné definovať ako bežecké hodinky strednej triedy.

A aj napriek tomu, že sú Forerunner 255 hodinky pre bežcov – na základe mojich skúseností by som ich odporučil všetkým používateľom, ktorí si chcú v roku 2022 kúpiť nové hodinky na športovanie, a vyberajú si z aktuálnej ponuky značky Garmin. Dôvodov je niekoľko.

Plastové telo v dvoch veľkostiach

Garmin Forerunner 255 sú dostupné v dvoch veľkostiach. Štandardný model má rozmery 45,6 × 45,6 × 12,9 mm a hmotnosť 49 gramov. Jeho základom je 1,3-palcový transflexný displej s rozlíšením 260 × 260 pixelov.

Menšia verzia s názvom Forerunner 255S má rozmery 41 × 41 × 12,4 mm a hmotnosť 39 gramov. Je teda tenšia o 0,5 mm a ľahšia o 10 gramov. V tomto prípade je k dispozícii 1,1-palcový transflexný displej s rozlíšením 218 × 218 pixelov. Bez ohľadu na veľkosť, obe verzie hodiniek majú telo z vystuženého polyméru a displej chráni sklíčko Gorilla Glass 3.

Na test som mal obe verzie a subjektívne som ako muž preferoval štandardný model s 1,3-palcovým displejom. Hodinky Forerunner 255S testovala kolegyňa Xénia, ktorá je pomerne vyberavá, čo sa veľkosti hodiniek týka – v prípade modelu Fénix 7S jej trochu prekážala hrúbka prémiových Garmin hodiniek (14,1 mm), s modelom Forerunner 255S bola spokojná.

Pre úplnosť dodám, že Forerunner 255 využívajú 22 mm remienok a Forerunner 255S majú 18 mm remienok. V oboch prípadoch je možná ich rýchla výmena, ale to považujem v tomto segmente za štandard. Česť výnimkám, ako sú odolné Amazfit T-Rex 2.

Garmin Forerunner 255 a 255S
Garmin Forerunner 255 a 255S

Nedotykový displej a svižný používateľský zážitok

Hodinky radu Garmin Forerunner 255 majú nedotykový displej. Znamená to, že ovládanie hodiniek zabezpečuje 5 tlačidiel – 3 vľavo a 2 vpravo. Pokiaľ budú Forerunner 255(S) vaše prvé hodinky od Garminu s nedotykovým ovládaním, pravdepodobne sa s ním budete pár dní zoznamovať. V opačnom prípade dostanete dobre známy používateľský zážitok.

Spracovanie jednotlivých tlačidiel výraznejšie neprekvapí. Subjektívne som preferoval spätnú väzbu tlačidiel v prípade menšieho modelu. Reakcie hodiniek sú svižné a bezproblémové – v tomto smere majú Forerunner 255 jasne navrch v porovnaní s Garmin Instinct 2, ktoré pôsobili pomalším dojmom.

Forerunner 255 majú odolnosť voči vode na úrovni 5 ATM a môžete s nimi plávať, čo som aj otestoval. Poteší možnosť nastaviť si, či má optický senzor tepu merať váš tep aj počas plávania, alebo nie. Funguje to dobre a bez výpadkov, dostal som kontinuálne dáta.

Oceňujem, že Garmin vybavil svoje nové bežecké hodinky všetkými senzormi a to vrátane barometrického výškomera a teplomera. Príjemným prekvapením je dvojpásmový GPS čip. Presnosť jednotlivých senzorov hodnotím ďalej v tejto recenzii. Hodinky takisto umožňujú bezkontaktné platenie cez Garmin Pay a sú dostupné aj vo verzii s úložiskom na hudbu pre cca 500 pesničiek (Forerunner 255 Music a Forerunner 255S Music).

Garmin Forerunner 255 a 255S
Garmin Forerunner 255 a 255S

Vyhodnocujú HRV počas noci

Garmin Forerunner 255 využívajú optický senzor tepu Elevate 4, ktorý prišiel na trh spoločne s hodinkami Garmin Venu 2 v máji 2021. Vďaka tomu ponúkajú všetky funkcie na celodňové monitorovanie zdravia, ktoré majú vo výbave aj Venu 2, Fénix 7 či Epix 2.

V praxi to znamená celodňové monitorovanie tepu, stresu, pokročilá analýza spánku s určením spánkového skóre a s dôrazom aj na regeneráciu počas spánku, Body Battery či meranie okysličenia krvi SpO2 (manuálne, počas celého dňa, počas noci).

Novinkou je vyhodnocovanie variability srdcového tepu (HRV). Toto je parameter, ktorý podľa mňa vedeli Garmin hodinky merať aj v minulosti, ale doteraz nezobrazovali jeho číselnú hodnotu. S príchodom Forerunner 255 (a 955) sa to zmenilo. V aplikácii Garmin Connect pribudla položka Stav HRV a v rámci nej si môžete pozrieť priemernú a maximálnu hodnotu HRV počas jednotlivých nocí, pokiaľ ste spali s hodinkami na ruke.

Garmin Forerunner 255 a 255S
Garmin Forerunner 255 a 255S merajú HRV počas noci

Variabilita srdcového tepu (HRV) sa často používa ako parameter, ktorý pomáha pri vyhodnocovaní toho, v akom stave je vaše telo. Pretrénovanie, stres, vírusy, neskorá večera alebo nevhodná strava, cestovanie, alkohol, to všetko ovplyvňuje to, ako bije vaše srdce a práve to sa dá vyhodnotiť na základe zmeranej hodnoty HRV.

Garmin hodinky potrebujú, aby ste s nimi spali 3 týždne – následne budú vedieť zadefinovať vašu základnú hodnotu HRV, nakoľko variabilita srdcového tepu je pre každého človeka individuálna. Namerané hodnoty vám však zobrazia už po prvej noci. Nakoľko si hodnotu HRV meriam aj pomocou inteligentného prsteňa Oura Ring 3, prikladám tabuľku s porovnaním priemerného HRV a maximálneho HRV pre jednotlivé noci:

 Garmin Forerunner 255Oura Ring 3
 Priemerné HRVMaximálne HRVPriemerné HRVMaximálne HRV
Noc 146 ms66 ms43 ms72 ms
Noc 247 ms77 ms44 ms71 ms
Noc 345 ms70 ms41 ms63 ms
Noc 440 ms67 ms33 ms51 ms
Noc 547 ms78 ms48 ms82 ms
Noc 625 ms51 ms19 ms53 ms
Noc 743 ms55 ms41 ms67 ms
Noc 845 ms72 ms44 ms84 ms
Noc 951 ms72 ms54 ms74 ms
Noc 1041 ms60 ms37 ms62 ms
Noc 1145 ms73 ms42 ms69 ms
Noc 1226 ms38 ms18 ms37 ms
Noc 1350 ms73 ms55 ms94 ms
Noc 1440 ms68 ms37 ms71 ms
Noc 1542 ms69 ms41 ms78 ms

Komplexné športové funkcie

Garmin Forerunner 255 sú prezentované ako hodinky pre bežcov, avšak ponúkajú skutočne komplexnú športovú výbavu, vďaka čomu môžu byť atraktívne aj pre používateľov, ktorí nehľadajú hodinky na behanie. Popravde, ak sa pozriem na aktuálne portfólio Garmin hodiniek a beriem do úvahy aj ich cenu, väčšine používateľov by som dnes odporučil na výber buď Garmin Venu 2 alebo práve Forerunner 255(S).

Venu 2 by som odporučil používateľom, ktorí vyžadujú AMOLED displej a Forerunner 255(S) všetkým ostatným. A aj fanúšikov AMOLED displeja by som sa pokúsil prekonvertovať na Forerunner, pokiaľ by som videl, že ocenia bohatšiu ponuku športových režimov, vrátane niektorých špecifických, a komplexnú výbavu športových funkcií a tréningových analýz, ktoré nenájdete vo výbave Venu 2, avšak Forerunner 255 a 255S ich ponúkajú.

Forerunner 255 podporujú triatlon aj multišport a majú množstvo športových režimov, z ktorých si vyberie každý, kto behá, bicykluje, chodí na turistiku, cvičí jogu, kardio, HIIT cvičenia, posilňuje, pláva a lyžuje. V prípade behania a cyklistiky je k dispozícii aj viacero špecializovaných režimov, takže v tomto smere nemám výhrady.

Garmin Forerunner 255 a 255S
Garmin Forerunner 255 a 255S ponúkajú denné odporúčania tréningov pre behanie a cyklistiku

Podpora pre externé senzory a denné tréningy pre beh aj cyklistiku

Hodinky sú kompatibilné s hrudným pásom a ďalším príslušenstvom, ktoré umožňuje získať pokročilé bežecké štatistiky, resp. dokáže merať váš aktuálny výkon pri behaní a bicyklovaní. Príslušenstvo je možné spárovať cez Bluetooth alebo ANT+. Forerunner 255 vyhodnocujú tréningový stav (Garmin túto metriku v prípade Forerunner 255 zlepšil, nakoľko berie do úvahy aj HRV), zameranie tréningovej záťaže, aeróbny a anaeróbny účinok jednotlivých tréningov a odporučia čas regenerácie.

Treba objektívne povedať, že s pojmami „tréningová záťaž, aeróbny a anaeróbny účinok“ sa čoraz častejšie stretávam aj v prípade lacnejších hodiniek a fitness náramkov od čínskych výrobcov. Ide o užitočné funkcie, ktoré vám môžu pomôcť pochopiť to, ako trénujete, a na ich základe môžete spraviť nejaké zmeny vo vašom tréningovom procese.

Avšak faktom je, že žiaden z čínskych výrobcov ako Huawei, Amazfit či Xiaomi, neponúka tak komplexnú a pokročilú analýzu týchto dát + ďalšie funkcie navyše (zameranie tréningovej záťaže, tréningový stav aj s dôrazom na HRV), ktoré tento základ rozširujú. Garmin je minimálne o úroveň až dve vyššie. Samozrejme, treba si objektívne zvážiť, či sú tieto funkcie, resp. ich pokročilé podanie, niečo, čo chcete, alebo potrebujete, alebo vám postačí aj základ od konkurencie.

Forerunner 255 takisto ponúkajú denné odporúčania tréningov pre behanie a cyklistiku. Osobne som testoval najmä bežecké odporúčania a môžem potvrdiť, že ich Garmin zlepšil. Na hodinkách si môžete pozrieť 7-dňový tréningový plán, pričom si môžete zvoliť, či chcete behávať s cieľom zlepšovať tempo alebo svoju tepovú frekvenciu. Takisto si môžete nastaviť aj dni, kedy môžete absolvovať dlhé behy.

Hodinky samozrejme podporujú aj personalizované tréningové plány cez funkciu Garmin Coach, avšak osobne som počas ich testovania trénoval iba na základe denných odporúčaní s cieľom zlepšovať tepovú frekvenciu pri behu.

Garmin Forerunner 255 a 255S
Garmin Forerunner 255 a 255S je možné spárovať s hrudným pásom a ďalším príslušenstvom a získať tak bezchybnú presnosť merania tepu + ďalšie pokročilé bežecké dáta

Presnosť merania tepu a GPS

Garmin Forerunner 255 majú optický senzor tepu Elevate 4, dvojpásmové GPS a zabudovaný barometrický výškomer. Presnosť merania tepu počas môjho testovania bola dobrá, avšak zriedkavo som si všimol krátkodobé odchýlky v porovnaní s tým, čo mi zmeral hrudný pás – najmä v prípadoch, kedy som mal hodinky počas športovania na ľavej ruke. Keď som ich nosil na pravej ruke, meranie na zápästí bolo spoľahlivejšie.

Na základe mojich meraní môžem povedať, že hodinky Apple Watch 7 či Huawei Watch GT 3 (Pro) majú o trošku lepší senzor tepu, resp. v rámci mojich meraní som v ich prípade zaznamenal o niečo menej situácií, kedy došlo ku krátkodobým odchýlkam. Garmin Elevate 4 však ako celok považujem za spoľahlivý optický senzor tepu.

Garmin exceluje z hľadiska merania GPS a hodinky Forerunner 255 sú toho dôkazom. Tento model predstavuje cenovo najdostupnejšie riešenie v portfóliu značky Garmin s dvojpásmovým GPS. V nastaveniach si môžete zvoliť z niekoľkých režimov záznamu GPS – iba GPS, všetky satelitné systémy v jednopásmovom režime alebo v dvojpásmovom režime.

Osobne som využíval všetky satelitné systémy a to v jednopásmovom alebo dvojpásmovom režime v závislosti od situácie. Hodinky sa v oboch prípadoch rýchlo pripojili k satelitom. Dvojpásmový režim som ocenil v náročnejších miestach, ako je napríklad sídlisko s množstvom vysokých panelákov. Meranie GPS bolo presnejšie v porovnaní s jednopásmovým režimom. Pozrite si porovnanie na obrázkoch:

Garmin Forerunner 255: Presnosť merania GPS
Garmin Forerunner 255: Presnosť merania GPS v dvojpásmovom režime (oranžová farba) a jednopásmovom režime (modrá farba). V tomto prípade sa citeľne prejavuje prínos dvojpásmového GPS
Garmin Forerunner 255: Presnosť merania GPS
Garmin Forerunner 255: Presnosť merania GPS v dvojpásmovom režime (oranžová farba) a jednopásmovom režime (modrá farba). V tomto prípade nie je prínos dvojpásmového GPS až tak výrazný ako na sídlisku medzi panelákmi
Garmin Forerunner 255: Presnosť merania GPS
Garmin Forerunner 255: Presnosť merania GPS (oranžová farba) a porovnanie s telefónom vivo X80 Pro (modrá farba)
Garmin Forerunner 255: Presnosť merania GPS
Garmin Forerunner 255: Presnosť merania GPS (oranžová farba) a porovnanie s telefónom vivo X80 Pro (modrá farba)
Garmin Forerunner 255: Presnosť merania tepu
Garmin Forerunner 255: Presnosť merania tepu v porovnaní s hrudným pásom pri behu
Garmin Forerunner 255: Presnosť merania tepu
Garmin Forerunner 255: Presnosť merania tepu v porovnaní s hrudným pásom počas bicyklovania

Meranie výšky a výdrž batérie

Forerunner 255 majú vo výbave aj barometrický výškomer. Tento komponent v inteligentných hodinkách som začal počas posledných týždňov až mesiacov detailnejšie sledovať a budem sa mu venovať v samostatnom článku. Dôvod je ten, že má svoje obmedzenia, ktoré sa prejavujú v prípade všetkých inteligentných hodiniek.

Aj v prípade Garmin Forerunner 255 som si všimol drobné odchýlky v rámci merania výšky či prevýšenia. Tieto odchýlky sú normálne – Garmin na svojom webe uvádza odchýlku pri meraní na úrovni +/- 15 metrov a to v prípade, že je výška správne nastavená pomocou kalibrácie.

Barometrický výškomer je možné manuálne kalibrovať na aktuálnu výšku pomocou GPS alebo zadaním konkrétnej výšky. Aj v prípade kalibrácie cez GPS sa môže objaviť určitá odchýlka. Osobne som zaznamenal na niektorých miestach odchýlku +/- 30 metrov, výrobca uvádza možnú odchýlku až do 120 metrov.

Bez ohľadu na to, že barometrický výškomer niekedy uvádza o niečo nižšiu/vyššiu výšku, ako je skutočnosť, určenie výsledného prevýšenia dosahuje dobrú presnosť. Pokiaľ sú pre vás dôležité bezchybné údaje, odporúčam po skončení aktivity a jej zosynchronizovaní navštíviť webové rozhranie Garmin Connect, otvoriť si danú aktivitu a v pravej časti obrazovky aktivovať funkciu Korekcia stúpania.

Barometrický výškomer má reálny prínos z hľadiska merania tlaku. V tomto smere sa namerané hodnoty zhodovali s tým, čo uvádza SHMU na svojom webe. Takisto si môžete nastaviť upozornenie na búrku, ktoré berie do úvahy náhlu zmenu tlaku za určitý čas.

Výdrž batérie je nasledujúca (Forerunner 255/255S):

  • výdrž hodiniek – až 14 dní/12 dní
  • záznam GPS v režime všetkých systémov (jednopásmové) – 25 hodín/20 hodín
  • záznam GPS v režime všetkých systémov (dvojpásmové) – 16 hodín/13 hodín
  • dvojpásmové GPS + prehrávanie hudby (iba verzie Music) – 6,5 hodiny/5,5 hodiny
Garmin Forerunner 255 a 255S
Garmin Forerunner 255 a 255S majú senzor tepu Elevate 4

Verdikt

Garmin Forerunner 255 sú výborné hodinky nielen pre bežcov. Zároveň sú to hodinky, ktoré považujem za najvýhodnejšie Garmin hodinky za rok 2022 – ak beriem do úvahy pomer cena/výbava. Tieto hodinky by som odporučil každému, kto si chce kúpiť Garmin hodinky na športovanie a to bez ohľadu na to, či je behanie jeho primárny šport alebo nie.

Dôvod je ten, že ponúkajú kompletnú výbavu funkcií na monitorovanie zdravia počas celého dňa a to vrátane novej funkcie na meranie HRV počas spánku. Viacero ľudí si kvôli meraniu HRV kupuje Oura Ring 3 a Garmin Forerunner 255 považujem za atraktívnu alternatívu – aj z toho dôvodu, že Garmin na rozdiel od Oury nevyžaduje platenie mesačných poplatkov, aby ste získali prístup k vašim dátam.

Z hľadiska športových funkcií nemám hodinkám Forerunner 255 čo vytknúť. Ponúkajú komplexnú výbavu športov a funkcií. Niektoré špecifické funkcie, ako je Real-Time stamina či Pripravenosť na tréning (definoval by som to ako Body Battery z hľadiska trénovania), si Garmin nechal pre model Forerunner 955, avšak to nič nemení na tom, že Forerunner 255 majú všetky kľúčové funkcie, ktoré vám pomôžu získať potrebné informácie o vašom cvičení.

Plusové body dávam za dvojpásmové GPS a takisto aj Garmin Pay – tieto funkcie sú dostupné pre všetky hodinky radu Forerunner 255. A pokiaľ chcete úložisko na hudbu, za príplatok 50 eur je k dispozícii verzia Music s podporou offline prehrávania zo streamingových služieb Spotify, Deezer, Amazon Music, resp. mp3 súborov.

Cena: 350 eur / 400 eur (verzia Music)

Zapožičal: Garmin

  • Garmin Forerunner 255 a 255S
  • Garmin Forerunner 255 a 255S
  • Garmin Forerunner 255 a 255S
  • Garmin Forerunner 255 a 255S
  • Garmin Forerunner 255 a 255S
  • Garmin Forerunner 255 a 255S
  • Garmin Forerunner 255 a 255S
  • Garmin Forerunner 255 a 255S
  • Garmin Forerunner 255 a 255S
  • Garmin Forerunner 255 a 255S
  • Garmin Forerunner 255 a 255S
  • Garmin Forerunner 255 a 255S
  • Garmin Forerunner 255 a 255S
  • Garmin Forerunner 255 a 255S
  • Garmin Forerunner 255 a 255S
  • Garmin Forerunner 255 a 255S
  • Garmin Forerunner 255 a 255S
  • Garmin Forerunner 255 a 255S
  • Garmin Forerunner 255 a 255S
  • Garmin Forerunner 255 a 255S
  • Garmin Forerunner 255 a 255S

Páči sa nám

  • subjektívne najlepší pomer cena/výbava v rámci Garmin hodiniek za rok 2022
  • kompletné portfólio zdravotných funkcií od Garminu
  • meranie HRV počas noci
  • komplexné športové funkcie a režimy, vďaka čomu sú hodinky vhodné nielen pre bežcov, ale pre každého, kto chce športovať
  • dvojpásmové GPS
  • dve veľkosti a dve verzie (s úložiskom na hudbu a bez neho)
  • Garmin Pay v prípade všetkých modelov
  • nová funkcia Ranné hlásenie je skvelá
  • možnosť pripojiť hrudný pás či ďalšie senzory a merať výkon pri behaní alebo cyklistike
  • hodinky posielajú hlasové informácie o vašom tréningu priamo do pripojených Bluetooth slúchadiel (iba verzia Music)

Nepáči sa nám

  • barometrický výškomer treba pravidelne kalibrovať, ak chcete čo najpresnejšie dáta z hľadiska určenia nadmorskej výšky (toto je nedostatok prakticky všetkých hodiniek)
  • slabšia výdrž batérie v režime dvojpásmového GPS + prehrávania hudby (iba verzia Music)
  • nevedia zaznamenať zdriemnutia
  • nemožnosť zmeniť počet vibrácií pri upozornení na prichádzajúci hovor

Technické špecifikácie:

 Forerunner 255 / MusicForerunner 255S / Music
Displej1,3″, transflexný MIP, nedotykový, 260 × 260 px1,1″, transflexný MIP, nedotykový, 218 × 218 px
Materiályvystužený polymér + ochranné sklo Gorilla Glass 3vystužený polymér + ochranné sklo Gorilla Glass 3
Rozmery a hmotnosť45,6 × 45,6 × 12,9 mm, 49 g41 × 41 × 12,4 mm, 39 g
GPSGPS, GLONASS, GALILEO + dvojpásmové GPSGPS, GLONASS, GALILEO + dvojpásmové GPS
Kompas, Barometrický výškomerGyroskopÁno, áno, ánoÁno, áno, áno
KonektivitaWLAN (iba Music), BT, ANT+WLAN (iba Music), BT, ANT+
Úložisko4 GB (iba Music)4 GB (iba Music)
Odolnosť voči vode5 ATM5 ATM
Výdrž batérie – bežné používanieaž 14 dníaž 12 dní
Výdrž batérie – GPS / všetky systémy dvojpásmové GPS30 / 25 / 16 hodín26 / 20 / 13 hodín
Výdrž batérie – GPS + hudba6,5 hodiny5,5 hodiny
Cena350 / 400 eur350 / 400 eur

Prečítajte si aj:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Špecializujem sa na Apple, ASUS, Garmin, smart hodinky, robotické vysávače a herné zariadenia. Nájdete ma na sociálnych sieťach @roman_fitit

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.