Vhodnejší názov týchto hodiniek by bol Forerunner 755.
Garmin sa rozbehol. Iba 9 mesiacov po uvedení bežeckých hodiniek Forerunner 255 a 955 uviedol na trh ďalšie bežecké hodinky – s označením Forerunner 265 a 965. Úmyselne o nich nepíšem ako o nástupcoch, nakoľko modely Forerunner X65 nepovažujem za plnohodnotnú novú generáciu, ale skôr za atraktívnu alternatívu s AMOLED displejom. Potvrdilo to aj moje testovanie.
Hlavný rozdiel medzi hodinkami Forerunner 255 a 265 spočíva v displeji. 255-ky majú transflexný nedotykový displej, 265-ky majú dotykový AMOLED displej. Ďalšími funkciami navyše, ktoré nájdete vo výbave hodiniek Forerunner 265, ale FR 255 ich nemajú, sú Pripravenosť na tréning a Klávesové skratky. A aj kvôli Pripravenosti by mi k 265-kám viac pasoval názov Forerunner 755, ale o tom rozhoduje Garmin.
V dvoch veľkostiach
Forerunner 265 sú dostupné v dvoch veľkostiach – s 1,3-palcovým displejom a vo verzii s 1,1-palcovým displejom a názvom 265S. Rovnako je tomu aj v prípade hodiniek Forerunner 255, pričom hlavný rozdiel spočíva v už spomenutom type displeja.
Podobne ako ostatné športové a outdoorové hodinky od Garminu, aj Forerunner 265 si zachovali päť fyzických tlačidiel a to aj napriek tomu, že ponúkajú dotykový displej. Dotykové ovládanie je štandardne zapnuté iba v režime bežného nosenia, a keď spustíte monitorovanie cvičenia, tak sa vypne. Ale viete si to všetko prispôsobiť v nastaveniach.
V recenziách na Forerunner 255 a 955 som kritizoval spracovanie tlačidiel, resp. pocit z ich stláčania, ktorý nebol vždy rovnomerný a na takej úrovni, ako by som čakal. Garmin tento kozmetický nedostatok opravil a môžem potvrdiť, že tlačidlá v 265-kách sú pocitovo oveľa lepšie.
Konštrukcia sa nezmenila
Forerunner 265 majú konštrukciu z vystuženého polyméru a ochranné sklíčko Gorilla Glass 3. V tomto smere sa nič nezmenilo v porovnaní s FR 255. Všimol som si drobnú dizajnovú zmenu – displej je po vonkajšom obvode mierne zrezaný. Vyzerá to štýlovejšie v porovnaní s FR 255.
Štýlovejšie vyzerá aj používateľské rozhranie hodiniek, ktoré bolo prispôsobené, aby využívalo plný potenciál AMOLED displeja. Widget s počasím či ranné hlásenia vyzerajú živšie a pôsobia vizuálne atraktívnejšie ako na hodinkách s transflexným displejom. Takýchto detailov si všimnete viacero.
Niektorí používatelia budú možnože frflať, že rozhranie hodiniek je až moc farebné, a že toto nie je Garmin. Je to však prirodzená evolúcia a logické využitie potenciálu AMOLED displeja.
Výdrž v Always-on režime ma príjemne potešila
S dobou ide aj AMOLED displej a najmä jeho energetická efektivita, ktorá ovplyvňuje výdrž hodiniek. Garmin uvádza výdrž až 13 dní v prípade štandardného modelu a až 15 dní v prípade menšieho modelu. Je to prvýkrát, čo majú menšie Garmin hodinky s AMOLED displejom lepšiu výdrž ako ich väčší súrodenec.
Čo je však dôležité, a čo ma potešilo počas testovania, je výdrž v režime Always-on. V minulosti som bol zvyknutý na to, že táto funkcia nemala veľký zmysel v prípade Garmin hodiniek a napríklad Venu 2 síce vydržia 11 dní na jedno nabitie, ale iba 2 dni v Always-on režime. V prípade nových Forerunner 265 sa v prípade Always-on režimu môžete reálne dostať až na 5 dní a to je úctyhodný výsledok.
Tvrdenia výrobcu som konfrontoval s realitou a zistil som, že moje poznatky sa s nimi zhodujú. V Always-on režime a s vypnutým meraním okysličenia krvi bola spotreba na úrovni približne 20 % za deň – pokiaľ som necvičil. Moja bežná výdrž s vypnutým Always-on režimom, nočným meraním okysličenia krvi a vonkajším behaním s GPS v automatickom režime na úrovni 4 hodín týždenne, sa pohybovala na úrovni 9 až 10 dní.
Spotreba batérie v prípade monitorovania spánku s vypnutým meraním okysličenia krvi je na úrovni 2 až 3 % za noc, so zapnutým meraním SpO2 je to dvojnásobok, teda 4 až 6 % za noc podľa dĺžky spánku. Záznam GPS dosahuje spotrebu na úrovni 1 % za približne 10 až 12 minút. Nabitie batérie z 15 % na 95 % trvalo hodinu. Súčasťou balenia je nový USB-C kábel. Nabíjací konektor v hodinkách je totožný, takže vám budú fungovať aj staršie káble, avšak je fajn, že Garmin začal k hodinkám prikladať kábel s USB-C.
Vľavo je displej v Always-on režime, vpravo je displej aktívny
Funkcia Pripravenosť na tréning a klávesové skratky
Ignorujúc AMOLED displej, ktorý je hlavným rozdielom medzi hodinkami 255 a 265, tak ďalším podstatným rozdielom je funkcia Pripravenosť na tréning. Hodinky 265 ju majú vo výbave, 255-ky ju nemajú a ani nedostanú. Pripravenosť na tréning debutovala minulý rok s hodinkami Forerunner 955 a ide o podobnú metriku ako je Body Battery, avšak s dôrazom na trénovanie.
Hodinky v rámci tejto funkcie vyhodnocujú viaceré parametre, ako je kvalita spánku, čas zotavenia, variabilita srdcového tepu, akútna tréningová záťaž, história spánku a história stresu a na základe toho vám zobrazia jedno číslo, ktoré vám rýchlo a zrozumiteľne povie, ako by ste mali v daný deň trénovať. Samozrejme, odporúčam brať do úvahy aj vlastné pocity, ale ak vám bude niekoľko dní za sebou svietiť pripravenosť 1, asi nie je dobré to za každú cenu preháňať s intenzitou tréningu.
Forerunner 265 majú vo výbave aj tzv. klávesové skratky. Je to praktická funkcia, ktorú som si obľúbil na mojich Forerunner 955 a popravde nechápem, prečo túto funkciu nedostali aj FR 255. Pomocou klávesových skratiek si môžete nastaviť, aby sa podržaním jednotlivých tlačidiel, resp. ich kombináciou, rýchlo spustili vybrané funkcie, ako je platenie cez Garmin Pay, prehrávanie hudby, funkcia svietidlo, odpočet, stopky, atď.
Meranie niektorých pokročilých bežeckých metrík priamo z ruky
Ďalšou novinkou, ktorá by mala prísť aj do hodiniek Forerunner 255 vo forme aktualizácie, je vyhodnocovanie niektorých pokročilých bežeckých metrík priamo z hodiniek bez nutnosti použiť externý senzor. Hodinky vyhodnocujú dáta, ako je výkon, vertikálny pomer, vertikálna oscilácia či doba kontaktu so zemou.
Porovnanie týchto metrík s hrudným pásom Garmin HRM-Pro Plus, ktorý ponúka ich presnejšie meranie, si môžete pozrieť v grafoch nižšie v článku. Prínos novej funkcie by som zhodnotil tak, že pre používateľov, ktorí chcú najvyššiu presnosť a spoľahlivosť, odporúčam, aby si zakúpili hrudný pás Garmin HRM-Pro Plus. Pre ľudí, pre ktorých tieto údaje nie sú až tak dôležité, je presnosť merania z ruky dostatočne dobrá na to, aby získali približnú predstavu o ich hodnotách.
V tejto recenzii som sa zameral najmä na kľúčové rozdiely hodiniek Forerunner 265 v porovnaní s modelom 255. Pokiaľ sa v Garmin hodinkách až tak neorientujete, odporúčam, aby ste si prečítali aj recenziu na Forerunner 255 a prípadne ďalšie moje články o Garmin hodinkách, v ktorých sa detailne venujem jednotlivým funkciám.
V skratke dodám, že Forerunner 265 ponúkajú tradičné zdravotné funkcie, ako je meranie tepu, stresu, Body Battery a pokročilá analýza spánku. Samozrejmosťou sú športové a tréningové funkcie ako Stav HRV a analýza tréningovej záťaže a zamerania. Meranie EKG k dispozícii nie je.
Presnosť merania tepu a GPS
Optický senzor tepu je Garmin Elevate 4. generácie, s ktorým sa pravidelne stretávam v Garmin hodinkách už takmer dva roky. V rámci recenzovania som vykonal zopár testov, výsledky si môžete pozrieť v grafoch nižšie. Dvojpásmový GPS čip je totožný s tým, ktorý nájdete v hodinkách Forerunner 255 a 955, resp. Fénix 7 a Epix 2 (v zafírových verziách).
Forerunner 265 majú prakticky identický softvér ako FR 255 a 955 a znamená to, že aktuálne obsahujú obsahovali softvérovú chybu, ktorá znefunkčnila automatickú detekciu prahu laktátu počas intenzívnych behov s pripojeným hrudným pásom.
DOPLNENÉ: Garmin opravil tento problém v aktualizácii na verziu 3.58.
Grafy s porovnaním merania tepu, bežeckých metrík a GPS
Nižšie si môžete pozrieť grafy s porovnaním tepu a pokročilých bežeckých metrík. V prípade hodiniek Forerunner 265 som meral všetky dáta iba z hodiniek. V prípade Forerunner 955 sú tep a pokročilé bežecké metriky získavané z hrudného pásu Garmin HRM-Pro Plus a mali by mať teda najvyššiu možnú presnosť. Tento hrudný pás je možné spárovať aj s hodinkami FR 265.
GPS som meral oboma hodinkami v automatickom režime, ktorý využíva technológiu SatIQ, aby optimalizoval presnosť merania pri zachovaní najlepšej spotreby energie. Hodinky Forerunner 955 som mal na ľavej ruke, Forerunner 265 boli na pravej ruke. Výnimkou je posledný obrázok so záznamom GPS trasy na bežeckom ovále – obe hodinky som mal na ľavej ruke.
Beh 1 – ľahký beh v zóne 2
Beh 2 – ľahký beh v zóne 2
Beh 3 – bežecký tréning s bežeckou abecedou, rovinkami a ďalšími cvikmi
Beh 4 – dlhý ľahký beh
Beh 5 – beh v lese
Beh 6 – bežecký tréning s bežeckou abecedou, rovinkami a ďalšími cvikmi
Presnosť merania GPS
Verdikt
Forerunner 265 sa predávajú za 500 eur a sú dostupné iba vo verzii s 8 GB úložiskom na hudbu. Za rovnakú cenu si môžete kúpiť hodinky FR 955 v štandardnej verzii, ktoré majú dotykový transflexný displej a navyše ponúkajú offline mapy či funkciu Real-time Stamina, ktorá môže byť prínosom pri dlhých behoch či bicyklovaní. Treba si teda zvážiť, či je pre vás dôležitý AMOLED displej alebo offline mapy.
Pokiaľ vám na AMOLED, resp. dotykovom displeji až tak nezáleží, cenovo atraktívnejšou voľbou môžu byť Forerunner 255, ktoré sú s výnimkou funkcií Pripravenosť na tréning a Klávesové skratky prakticky identické hodinky. FR 255 považujem aj na jar 2023 za aktuálne najlepšie športové Garmin hodinky z hľadiska pomeru cena/výbava.
A pokiaľ hľadáte Garmin hodinky s AMOLED displejom, Forerunner 265 môžem odporučiť. Ide o výborné športové hodinky s pokročilými funkciami, ktoré budú svojou funkcionalitou vyhovovať aj náročnejším používateľom. Pokiaľ by ste chceli o niečo väčší displej či offline mapy, priplaťte si 150 eur za Forerunner 965.
Cena: 499,99 eur
Zapožičal: Garmin
Páči sa nám
- Výborný AMOLED displej
- Zlepšené tlačidlá v porovnaní s FR 255 a FR 955
- Dobrá výdrž batérie v štandardnom aj Always-on režime
- Bohatá výbava funkcií, ktorá by mala pokryť všetky požiadavky používateľov
- USB-C nabíjací kábel v balení
- Vynikajúca presnosť merania GPS
- Spoľahlivé meranie tepu vo väčšine prípadov
- Meranie pokročilých bežeckých metrík má dostatočnú presnosť
- Viaceré farebné kombinácie
Nepáči sa nám
- zriedkavé bugy v softvéri (aktuálne nefunkčná automatická detekcia prahu laktátu, či prípadné problémy s niektorými ciferníkmi tretích strán)
- názov hodiniek (Forerunner 755 by bol výstižnejší názov 🙂)
poznámka: Presnosť merania tepu počas športovania pomocou optického senzora v hodinkách je individuálna a môže sa líšiť v závislosti od používateľa a športu. Detailnejšie som o tom písal v samostatnom článku TU. To, ako presne hodinky merali tep mne, si môžete pozrieť v grafoch v recenzii. K hodinkám Garmin Forerunner 265 je možné pripojiť hrudný pás.
Technické parametre a porovnanie s Forerunner 255:
Forerunner 255 / Music | Forerunner 265 | Forerunner 255S / Music | Forerunner 265S | |
Displej | 1,3″, transflexný MIP, nedotykový, 260 × 260 px | 1,3″, AMOLED, dotykový, 416 × 416 px | 1,1″, transflexný MIP, nedotykový, 218 × 218 px | 1,1″, AMOLED, dotykový, 360 × 360 px |
Materiály | vystužený polymér + ochranné sklo Gorilla Glass 3 | vystužený polymér + ochranné sklo Gorilla Glass 3 | vystužený polymér + ochranné sklo Gorilla Glass 3 | vystužený polymér + ochranné sklo Gorilla Glass 3 |
Rozmery a hmotnosť | 45,6 × 45,6 × 12,9 mm, 49 g | 46,1 × 46,1 × 12,9 mm, 47 g | 41 × 41 × 12,4 mm, 39 g | 41,7 × 41,7 × 12,9 mm, 39 g |
GPS | GPS, GLONASS, GALILEO + dvojpásmové GPS | GPS, GLONASS, GALILEO + dvojpásmové GPS | GPS, GLONASS, GALILEO + dvojpásmové GPS | GPS, GLONASS, GALILEO + dvojpásmové GPS |
Kompas, Barometrický výškomer, Gyroskop | Áno, áno, áno | Áno, áno, áno | Áno, áno, áno | Áno, áno, áno |
Konektivita | WLAN (iba Music), BT, ANT+ | WLAN, BT, ANT+ | WLAN (iba Music), BT, ANT+ | WLAN, BT, ANT+ |
Úložisko | 4 GB (iba Music) | 8 GB | 4 GB (iba Music) | 8 GB |
Odolnosť voči vode | 5 ATM | 5 ATM | 5 ATM | 5 ATM |
Výdrž batérie – bežné používanie | až 14 dní | až 13 dní | až 12 dní | až 15 dní |
Výdrž batérie – GPS / dvojpásmové GPS | 30 / 16 hodín | 20 / 14 hodín | 26 / 13 hodín | 24 / 15 hodín |
Výdrž batérie – GPS + hudba | 6,5 hodiny | 6 hodín | 5,5 hodiny | 6 hodín |
Cena | 350 / 400 eur | 500 eur | 350 / 400 eur | 500 eur |
Prečítajte si aj: