Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Na prvý pohľad to vyzerá ako prenos z bežného hokejového zápasu. Hráči sa preháňajú po klzisku, prihrávajú si puk, narážajú sa na mantinel a dávajú góly.

Sú to však informácie na okrajoch obrazovky, ktoré toto vysielanie ozvláštňujú. Pri každom hráčovi, ktorý sa práve nachádza na ľade, sa v reálnom čase menia jeho štatistiky – aktuálna a najvyššia dosiahnutá rýchlosť, nakorčuľované kilometre, pravdepodobnosť výhry na vhadzovaní a mnohé ďalšie. Diváci, ktorí si finále Stanley Cupu medzi Las Vegas Golden Knights a Florida Panthers naladia cez oficiálny internetový stream NHL, sa môžu tešiť na množstvo zaujímavých informácií.

Ako to vyzerá si môžete pozrieť napríklad TU.

Poklad pre trénerov

Práve štatistiky, čerstvé dáta a hĺbkové analýzy sú hlavným lákadlom programu Stanley Cup Central, ktorý NHL promuje ako zážitok vhodný na druhú obrazovku. Atraktívnu interaktivitu umožňuje lige dosiahnuť technológia, ktorá zachytáva pohyb hráčov a puku v reálnom čase.

No neťažia z nej len internetoví diváci. V aplikácii SAP NHL Coaching Insights takto zaznamenané údaje sledujú priamo počas zápasu tréneri a asistenti. Okamžite vedia, aký čas strávil ktorý hráč na ľade, aká je jeho úspešnosť pri jednotlivých herných činnostiach i to, odkiaľ smeruje najviac striel na brankára či z ktorých pozícií je útok najviac nebezpečný. Vedia si rozkliknúť, kto vyslal strelu a akou rýchlosťou, či hráč strieľal zápästím alebo príklepom i to, prečo puk neskončil v sieti.

Čo vidí tréner si môžete pozrieť TU.

Kto vyhrá buly?

Aplikácia vznikla ako výsledok konzultácií odborníkov spoločnosti SAP a tímov NHL. Tréneri a asistenti vďaka nej môžu meniť taktiku a reagovať na vývoj priamo počas hry bez toho, aby museli čakať na pozápasovú video analýzu. A aj to robia – podľa štatistík bol len počas sezóny 2021-2022 priemerný čas strávený v aplikácii až 23 minút na zápas.

Správne využívanie dát im môže dať presne tú drobnú výhodu, ktorá vo vyrovnanej lige znamená rozdiel medzi víťazstvom a prehrou. Jeden príklad za všetky – na vhadzovaní vidia, akú percentuálnu šancu na úspech má ich hráč proti súperovi. Vplyv na výsledok má to, v ktorom z kruhov sa vhadzuje, či je to pravák alebo ľavák, alebo ako uspel na posledných buly.

„Počas každého zápasu najlepšej hokejovej ligy sveta sa nazbiera 30 gigabajtov dát o polohe puku a o jednotlivých hráčoch. Databáza SAP HANA Cloud je schopná ich spracovať v priebehu milisekúnd,“ hovorí Michal Horák, expert spoločnosti SAP Slovensko.

Hokej ako kreslená rozprávka

Záujem fanúšikov potvrdzuje, že ide o správny prístup. Každý rok stránku so štatistikami poháňanú technológiou SAP HANA Cloud navštívi viac ako 100 miliónov ľudí. Ponúka údaje zo zápasov v reálnom čase a prepája ich so štatistikami za posledných sto rokov. Intuitívne rozhranie fanúšikom umožňuje pomocou filtrov a ďalších dátových nástrojov analyzovať výkon svojich obľúbených hviezd či tímov a porovnávať ich s historickými legendami.

Moderné technológie umožňujú NHL hľadať aj úplne nové spôsoby ponúkania obsahu. Len pred niekoľkými mesiacmi si viacero priamych prenosov mohli v prístupnej podobe pozrieť aj deti – na obrazovke videli rovnakú akciu, aká prebiehala na klzisku, akurát namiesto hráčov boli animované postavičky z populárnej rozprávky. Kreslenú verziu zápasu liga pripravila v spolupráci so športovou a detskou televíziou, aby oslovila detského diváka.

Udržateľný biznis

Kanadsko-americká liga však nie je len o hráčoch a bodoch. Súčasťou digitálnej transformácie NHL je aj snaha o trvalú udržateľnosť tohto modelu a o zníženie dopadov na životné prostredie. S pomocou technológie SAP Business Technology Platform liga vytvorila platformu NHL Venue Metrics.

Cloudové riešenie úplne zmenilo spôsob, akým liga zbiera, analyzuje a hodnotí prevádzkové dáta jednotlivých klubov a ich športových stánkov. Údaje spracúva pomocou SAP HANA Cloud a vizualizuje cez riešenie SAP Analytics Cloud. Získané poznatky umožňujú NHL definovať najlepšie osvedčené postupy a zaradiť ich do svojich obchodných procesov.

Značky: