Účty sú lepšie chránené.

Google ešte počas minulého roka začal meniť pravidlá pre prihlásenie do účtov. Ide o povinnú verifikáciu v dvoch krokoch (dvojstupňové overenie, 2FA), ktorá bola oznámená v máji 2021. Neskôr Google informoval, že tento spôsob prihlasovania postupne zavedie pre ďalšie účty. V tejto snahe samozrejme pokračuje do dnešných dní.

Pripomíname, že prechod na toto bezpečnejšie prihlasovanie už nie je dobrovoľné. Google plánuje zapnúť toto dvojstupňové overenie pre ďalšie milióny účtov. Ide o rýchle a jednoduché prihlasovanie, ktoré zároveň zvyšuje zabezpečenie celého účtu Google. Na Slovensku sme mohli masívne automatické aktivovanie dvojstupňového overenia zaznamenať koncom roka 2021.

Podľa novej analýzy spoločnosti Google dokonca vyšlo najavo, že pri účtoch, u ktorých bolo automaticky zapnuté 2FA, počet ich napadnutí sa znížil až o 50 %. Do systému sa prihlásilo už viac ako 150 miliónov používateľov (vrátane dvoch miliónov tvorcov YouTube), pričom spoločnosť poznamenala, že výsledky sú dostatočne dobré na to, aby pokračovala v zavádzaní dvojstupňového overenia. 

Ako funguje dvojstupňové overenie?

Pri prihlasovaní je potrebné mať svoj telefón poruke. Po zadaní svojho hesla budete musieť dokončiť druhý krok, zvyčajne v telefóne alebo telefónoch, v ktorých ste prihlásení. Po prijatí výzvy na prihlásenie je potrebné na ňu v telefóne kliknúť. Je možné zadať aj kód, ktorý vám bude odoslaný textovou správou. Pomôžete tak Googlu overiť, že sa prihlasujete skutočne vy. 

Je potrebné aj poznamenať, že sa nebudete prihlasovať častejšie ako doteraz. Prihlásite sa iba pri aktivovaní nového zariadenia alebo vtedy, keď Google potrebuje overiť, že ste to naozaj vy.

Ako dvojstupňové overenie pomáha chrániť vaše osobné údaje

Prihlásenie heslom aj druhým krokom vo vašom telefóne chráni pred podvodmi zameranými na krádež hesla. Aj keď niekto získa vaše heslo na internete, nebude mať zároveň prístup k vášmu telefónu.

Dvojfaktorové overenie vášho účtu výrazne zvyšuje bezpečnosť a rozhodne by ste ho mali používať. Treba si však uvedomiť, že ani to nezabezpečí váš účet na 100 %.

Zdroj: TechRadar

Prečítajte si aj:

Peter Hupka

Peter Hupka
Každý deň sledujem aktuálne dianie v technologickom svete a vyberám tie najzaujímavejšie témy pre náš web.