Menšie obrázky na webe = menšie webové stránky.

Google investuje čas a prostriedky do technológií, ktoré pomáhajú skracovať potrebný čas na načítanie webových stránok. Jedno z možných riešení je zmenšenie obrázkov na webových stránkach. Firma v roku 2014 dokázala vďaka svojmu formátu WebP zmenšiť veľkosť obrázkov o 10%, avšak teraz sa chváli novým algoritmom Guetzli, ktorý zmenší JPEG obrázky až o 35%.

Google popisuje technológiu na svojom blogu. Dôležité je spomenúť, že nové riešenie funguje podobne ako Zopfli algoritmus pre zmenšenie PNG a gzip súborov. Nie je teda potrebné vytvoriť nový formát, čo je výhoda v porovnaní s WebP formátom, ktorý vyžadoval zmeny na strane klienta aj ekosystému.

JPEG súbory, skomprimované pomocou nového algoritmu, vyzerajú na pohľad takmer rovnako ako pri použití inej kompresie. Samotný proces kompresie však trvá o niečo dlhšie a jeho pointa spočíva v pokročilej kompresii na úrovni kvantizácie.

Porovnanie: vľavo obrázok bez kompresie, v strede kompresia libjpeg, vpravo nová kompresia Guetzli od Googlu

Zdroj: Engadget

Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit