Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Na HBO GO bude uvedených vôbec prvýkrát v histórii českej produkcie HBO všetkých šesť častí naraz.

Premiéra Bez vedomia na HBO a HBO GO bude 17. novembra. Bez vedomia je šesťdielna špionážna miniséria odohrávajúca sa v totalitnom Československu v predvečer revolučných udalostí roku 1989.

Sovietske impérium vo východnej Európe znateľne slabne. Demokratizačné zmeny v Maďarsku a Poľsku už odštartovali, a aj v NDR to začína vrieť. Manželia Mária a Viktor veria, že niečo sa čoskoro musí konečne stať aj v Prahe. Preto sa po dvanástich rokoch rozhodnú vrátiť z londýnskeho exilu domov.

Čoskoro sa bohužiaľ ukazuje, že Československo ich domovom už dávno nie je. Viktor za dramatických okolností zmizne a Mária zrazu stojí pred najväčšou výzvou svojho života. Ak chce svojho manžela nájsť, bude musieť vstúpiť do tajomného šera spravodajských služieb. Neviditeľného sveta, o ktorom nevie vôbec nič, zatiaľ čo on o nej vie všetko.

Bez vedomia je však nielen príbehom o hľadaní zmiznutého, ale v širšom zmysle aj o hľadaní pravdy. Tej pravdy, ktorá má spoločne s láskou už čoskoro zvíťaziť nad lžou a nenávisťou. Lenže o pravde sa tiež hovorí, že bolí…

O seriáli

Bez vedomia je scenáristickým debutom Ondreja Gabriela, druhým televíznym počinom režiséra Ivana Zachariáša (Pustina) a šiestym seriálom kreatívnej producentky Terezy Polachovej (Horiaci ker, Terapia, Až po uši, Mamon, Pustina).

V hlavnej úlohe sa predstaví Tatiana Pauhofová. Jej postava – Mária Skálová je obyčajná žena, ktorá je najprv možno ľahko naivnou huslistkou a tak trochu rozmaznanou dcérou významného disidenta. Okolnosti ju donútia opozdene dospieť. Viktor (Martin Myšička) je aj po dvanástich rokoch manželstva stále láskou jej života a Mária si nevie predstaviť, že by o neho prišla. Keď sa to tak nečakane stane, prebudí to v nej rozhodnosť, o ktorej sa ešte netušila, že ju v sebe vôbec má.

Spojencom je Márii jej staršia sestra Hanka (Lenka Vlasáková) a tiež pracovník britskej ambasády a Viktorov priateľ, Čechoangličan Gerald Lloyd (David Nykl). Je tu však tiež záhadná Susanne Clayton (Hattie Morahan) a samozrejme komunistická Štátna bezpečnosť. Tú zastupujú starnúci a životom ťažko skúšaný plukovník Vlach (Jan Vlasák) a jeho podriadený a priateľ, bývalý kriminalista Berg (Martin Hofmann). A v neposlednom rade múdra sekretárka Miluška (Kristýna Podzimková). A možno aj niekto ďalší. Niekto, o kom sa nehovorí…

Prvé dve časti seriálu Bez vedomia boli uvedené na medzinárodných filmových festivaloch v Karlových Varoch a v Toronte, kde sa stretli s veľmi priaznivým ohlasom. V Karlových Varoch sa šesťdielnej špionážnej dráme Bez vedomia v diváckom hodnotení dostalo priemernej známky 1,28 (na osi 1 = najlepší a 5 = najhorší).

Na torontskej prehliadke Bez vedomia bolo možné vidieť v rámci sekcie Primetime, kam sa z konkurencie štyristo nových televíznych seriálov z celého sveta prebojovalo len šesť projektov. Tvorba HBO Europe sa v Toronte objavuje pravidelne: festival do programu v minulých rokoch zaradil aj oceňovanú minisériu Pustina či prestížnymi cenami ovenčený Horiaci ker.

Bez vedomia tiež získalo čestné uznanie medzinárodnej poroty festivalu Serial Killer v Brne.

Značky: