Technické špecifikácie
Snímač
V systéme MFT (Micro Four Thirds podľa pomeru strán 4:3) má snímač rozmery 17,3 × 13 mm. Tie sp polovičné oproti klasickému 35 mm snímaču, takže ohniskové vzdialenosti objektívov sa prepočítavajú násobením dvoma. GH5 má CMOS snímač s rozlíšením 20 MP, čo fotkám dáva maximálne rozlíšenie 5184 × 3888 bodov. Pred snímačom nie je OLPF filter zvaný aj antialias filter, takže jemný detail je ostrejší a lepšie viditeľný pri detailnom skúmaní fotografií. Rozsah citlivosti je ISO 200 ÷ 25600, v boji so šumom a neostrosťami pomáha procesor Venus Engine.
Zásadnou novinkou je stabilizácia v tele fotoaparátu – snímač sa dokáže pohybovať v piatich osiach, čím sa GH5 vyrovnáva modelom Olympus. Znamená to, že každý objektív bude ponúkať stabilizovaný obraz. Panasonic všad išiel ďalej a pokiaľ použijete ich objektívy s optickou stabilizáciou, bude táto spolupracovať so stabilizáciou v tele pre ešte vyšší účinok. Túto technológiu nazývajú Dual IS 2 a pokiaľ by vám takto super stabilný obraz bol málo, môžete si pri nakrúcaní videa zapnúť ešte tretí systém stabilizácie – digitálny stabilizácia (používa mierny výrez z videa).
Záber odfotený pri ISO 2,000 ukazuje vysokú detailnosť napriek vysokej citlivosti pri slabom osvetlení.
Zaostrovanie
Systém zaostrovania je asi jediným papierovým sklamaním v zozname parametrov GH5. Stále totiž ide o tradičný systém detekcie kontrastu. Ale zlepšuje sa – Panasonic už dávnejšie u svojich modelov uviedol technológiu DFD, teda Depth from Defocus, s ktorou GH5 pripomína rýchlosťou zaostrovania zrkadlovky. Lenže DFD funguje len s objektívmi Panasonic. MFT systém je však populárny hlavne vďaka obrovskému výboru objektívov od všemožných ďalších firiem, takže sa často budete musieť zaobísť bez rýchleho DFD. Našťastie, rozdiely v rýchlosti sú pozorovateľné len v horších svetelných podmienkach a keby bolo najhoršie, stále existuje možnosť manuálneho doostrenia s výbornými softvérovými barličkami. GH5 dokáže napríklad ukazovať hĺbku ostrosti na vzdialenostnej škále a rozsvietiť pixely v scéne pokrývajúce momentálne ostré hrany. V ďalšej generácii by to už chcelo pridať na snímač aj pixely na detekciu fázového posunu pre zrýchlenie ostrenia, ako to robí napríklad Sony a Fujifilm.
Aby to neznelo príliš kriticky, u 98 % fotografií zaostruje GH5 takmer okamžite a presne. Navyše, ponúka dve veľmi pohodlné a intuitívne metódy, ako si môže fotograf zvoliť kam bude ostriť. Buď pomocou nového joysticku na zadnej stene prístroja, ktorý je umiestnený akurát v dosahu palca, alebo pomocou ťahania prstu po obrazovke, ktoré funguje aj keď sa práve pozeráte cez hľadáčik. Výborná funkcia, už len kvôli nej by mali mať dotykovú obrazovku všetky fotoaparáty.
Video
Na video schopnosti GH5 sa treba pozrieť z troch hľadísk: čo dokáže novo kúpená kamera teraz, čo dokáže po update firmvéru v lete, a čo vie zvládať po platenom upgrade od Panasonicu. Platený upgrade v hodnote 100 dolárov je určený len najnáročnejším používateľom, ktorí chcú nakrúcať videá s maximálnym dynamickým rozsahom pomocou záznamu do plochého profilu V-LogL, ktorý následne vyžaduje farebné spracovanie v posprodukcii. Našťastie aj bez doplácania sú schopnosti GH5 úžasné, posúďte sami:
Pri zázname 4K videa si môžete zvoliť buď vyššie snímkovanie alebo viac farebnej informácie. Na výber je nádherne plynulý a ostrý 8-bitový záznam do 60 snímok za sekundu (presnejšie 59.94p) s farebným vzorkovaním: 4:2:0. Alebo 10-bitový záznam do 30 snímok za sekundu s farebným vzorkovaním 4:2:2. Oba režimy zatiaľ s maximálnym dátovým tokom 150 Mbps, kompresiou IPB a kodekom h.264. V lete 2017 Panasonic plánuje vydať update firmvér, ktorý 10-bitové 4:2:2 video umožní ukladať s vyšším dátovým tokom 400 Mbps a kvalitnejšou kompresiou All-Intra (kodek ostáva h.264). To bude chcieť poriadne veľké SD karty. Ešte, že GH5 zvládne naraz dve…
Pre rozlíšenie 1080p je situácia podobná, akurát sme sa už jedného nového firmvéru dočkali tento apríl, takže možnosti záznamu sú 60 FPS s 10-bitovým 4:2:2 záznamom alebo 60 FPS s 8-bitovým 4:2:0 záznamom, obe s maximálnym dátovým tokom 100 Mbps, kompresiou IPB a kodekom h.264. Letný update potom pridá možnosť záznamu 200 Mbps 10-bitových videa s All-I kompresiou. Bonusovou špecialitou je režim super rýchleho záznamu, ktorý je po prehratí mnohonásobne spomalený. GH5 podporuje maximálnu rýchlosť záznamu 180 FPS, ale pri tejto už nasnímané videa vyzerajú o niečo menej ostro než štandardné 1080p.
Telo
Kľúčová informácia pre každého seriózneho fotografa hneď na začiatok: áno, GH5 je odolný voči vplyvom počasia, môžete s ním fotiť v prašnej aj daždivej búrke, mal by prežiť aj mrazivé teploty. Nároční filmári sa potešia dvojitému slotu na SD karty, ktorý navyše podporuje rýchlostný štandard V60, Mali by v ňom teda fungovať aj karty stavané na rýchlosť zápisu 60 MB/s, čo je kľúčové pre potreby ukladania 400 Mbps videa, ktoré po prepočte potrebuje rýchlosť zápisu aspoň 50 MB/s. Výborná dotyková obrazovka s plne nastaviteľnou polohou je pre túto rodinu modelov samozrejmosťou, elektronický hľadáčik novej generácie patrí k tomu najlepšiemu, cez čo sa dá na scénu pozerať. Rozmiestnenie tlačidiel sa od poslednej verzie o niečo zlepšilo, GH5 sa tiež o niečo lepšie drží, pretože mierne narástol. Hmotnosť sa oproti GH4 zväčšila z 560 gramov na 725 gramov, za čím zrejme stojí okrem iného aj robustnejšie chladenie rýchlych mikročipov. GH5 sa totiž v testoch ani raz nevypol kvôli prehrievaniu, čo o sebe nemôže povedať väčšina jeho priamych konkurentov.
Z konektivity si zaslúži špeciálnu pochvalu HDMI konektor plnej veľkosti, čo znamená podstate väčšiu stabilitu a istotu spojenia než častejšie používané mikro konektory. Bezdrôtovú komunikáciu obstaráva Wi-Fi alebo Bluetooth spojenie, podľa toho, či chcete naraz prenášať viac dát, alebo na pozadí nahrávať do smart zariadenia zmenšené verzie zosnímaných obrázkov. Nadviazanie spojenia je možné pomocou NFC čipu alebo skenovaním QR kódu. Filmárov poteší nový XLR modul, ktorý umožňuje pokročilejšiu konektivitu audio zariadení a priame manuálne nastavenia pre vstup zvuku.
1. strana: predstavenie Panasonic Lumix DC-GH5
2. strana: technické parametre
3. strana: Panasonic GH5 ako video kamera
4. strana: Panasonic GH5 ako fotoaparát
5. strana: hodnotenie
Panasonic Lumix DC-GH5 je dvojica veľmi schopných prístrojov v jednom. Ako fotoaparát patrí k veľmi výkonným a zaujímavým riešeniam, je však mierne predražený voči schopnejšej konkurencii. Ako video kamera je to však najvýhodnejší prístroj zo svojej cenovej kategórie a poráža aj mnoho drahších konkurentov. Lepšie nástroje na záznam profesionálne vyzerajúceho videa začínajú od viacnásobne vyšších cien. Rodí sa nám budúca video legenda...
- OBRAZOVÝ VÝSTUP
- VYHOTOVENIE
- VÝKON
- VIDEO