Pamätáte si ešte na vašu školskú počítačovú učebňu? Priestory so spoločnou technikou, ktoré mali často atmosféru zatuchnutej knižnice, sa väčšinou pýšili jedine zbierkou obstarožných počítačov, ktoré mali k tým najlepším naozaj ďaleko.

probook_x360_ee_pinwheel_nowat

Dnešní študenti, od škôlky až po stredné školy, ktorí vedia ako používať touchpad skôr ako vezmú do ruky lyžicu, majú radikálne odlišné predstavy o technológiách. Školy sú kvôli nedostatku financií často nútené investovať do počítačov najnižších kategórií, ktoré však pri výučbe nie vždy obstoja alebo majú problém zvládať nové digitálne vzdelávacie metódy. Práve preto HP postavilo dostupný, odolný a skvelo využiteľný notebook HP ProBook X360 11 G1 Education Edition s operačným systémom Windows 10.

probook_x360_ee_frontleft_nowat

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia pozornosť sa venuje metódam „blended learning“, teda kombinovanému vzdelávaniu. Využívanie technológií tu hrá jednu z hlavných úloh a malé skupiny študentov sa v rámci rôznych aktivít striedajú na rôznych stanovištiach.

probook_x360_ee_cdeck_camera_nowat

Niektorí študenti môžu napríklad pracovať na projektoch na zemi s pomocou tabletov, zatiaľ čo iní sa zhromažďujú okolo stolných počítačov alebo notebookov pri online spolupráci so študentmi z iných škôl.

hpi_edu_10_a_hp-16-5-1-1205_nowat

Ako ukázal prieskum od Front Row Education, väčšina učiteľov sa stotožňuje s názorom, že so študentmi technológie týmto spôsobom využívajú na každodennej báze a v nasledujúcom roku mienia tento prístup ešte zintenzívniť.

„Oblasť vzdelávania je pre HP strategicky veľmi významná a ponúka potenciál k ďalšiemu rastu,“ povedal Gus Schmedlen, viceprezident sekcie Education spoločnosti HP. „Jedinečným potrebám školákov, učiteľov i škôl venujeme veľkú pozornosť, pretože práve tie umožnia ďalšej generácii vynálezcov, vedúcich pracovníkov a zamestnancov upustiť od obyčajnej memorizácie poznámok a vydať sa na cestu kreativity, spolupráce a kritického myslenia.“

Spoločnosti HP zaujíma na trhu vzdelávania významné postavenie. Počas fiškálneho roku 2016 dodalo HP podľa štatistík spoločnosti IDC, uverejnených v rámci Worldwide Quarterly PC Tracker (od 2015Q4 do 2016Q3), do škôl a univerzít celkovo 4,8 milióna počítačov.

Vyrobený pre školy

Odolnosť sa pri výrobe tohto počítača stala hlavnou prioritou, pretože pri kombinovanom vzdelávaní študenti počítače neustále prenášajú a rastie tak riziko ich upustenia alebo pádu na zem. S touto myšlienkou sa HP rozhodlo vyrobiť HP ProBook X360 11 EE ako najtenší a najodolnejší konvertibilný notebook na svete.

Jeho šasi je chránené tvrdou priemyselnou gumou a obrazovka voliteľným špeciálnym sklom Corning Gorilla Glass, odolným proti poškodeniu. Technici z HP počítač vystavili nekompromisnému testovaciemu procesu, ktorý zahŕňal aj upúšťanie stoviek zariadení z viac ako 75 cm na zem (teda približne z výšky priemernej školskej lavice), aby sa uistili, že takéto zaobchádzanie vydrží.

Zariadenie beží na systéme Windows 10 Anniversary Update, ktorý ponúka aj rad inovácií pre moderné školské vyučovanie. Tento nový operačný systém umožňuje učiteľom počítač obsluhovať jednoducho a rýchlo. To je veľmi dôležité, pretože napríklad takmer polovica amerických učiteľov preberá na hodinách aj rolu technickej podpory. Okrem toho je Windows 10 považovaný za zatiaľ najbezpečnejší operačný systém od Microsoftu, čo zase školám pomôže zabrániť sieťovým hrozbách a nákladným opravám škôd. Obsahuje dokonca aj aplikáciu nazvanú „Urob si test“ („Take a Test“), ktorá ponúka jednoduché a bezpečné nástroje pre modernú podobu testovania.

„Pri výrobe HP ProBook X360 11 EE sme sa spojili s Microsoftom, pretože aj oni pomáhajú meniť súčasnú podobu výučby,“ povedal Gus Schmedlen. „Spôsob učenia sa za posledných pár rokov zásadne zmenil a my veríme, že sme vytvorili riešenie, ktoré ho pomôže zlepšiť a ešte viac prispôsobiť mladým.“

Navrhnutý pre učenie

HP navrhlo HP ProBook X360 11 EE predovšetkým preto, aby pomohlo obohatiť učenie školákov. Tento nový notebook prináša rad prvkov, ktoré nechýbajú ani v bežných spotrebiteľských alebo firemných zariadeniach, ako napríklad Microsoft Office OneNote. Ponúka ale aj niektoré výhody ušité presne na mieru školákom.

„Je to jediný konvertibilný notebook na svete, ktorý je vybavený duálnym kamerovým systémom Explorer Mode. Tento „prieskumnícky režim“ možno využiť na vytváranie vlastného obrazového obsahu. Pomocou voliteľnej 1080p FHD kamery, zabudovanej vedľa klávesnice, môžu študenti natáčať video aj v tabletovom móde, a zároveň ho v reálnom čase sledovať na obrazovke.“ Ďalším doplnkom je aj aktívne pero, ktoré nájde využitie v matematike, zapisovaní poznámok a komentárov, ale aj na výtvarnej výchove. Štandardne je pre mladšie deti jednoduchšie ovládanie pomocou dotykovej obrazovky ako myšou.

 

Značky: