Operačný systém HarmonyOS môže už čoskoro nahradiť EMUI v kombinácii s Androidom.

Smartfóny od spoločnosti Huawei boli ešte pred pár rokmi jednými z najviac predávaných zariadení na trhu. Po sankciách zo strany USA však spoločnosť výrazne klesla v očiach zákazníkov, najmä pre absenciu Google služieb. Aj v dnešných telefónoch sa na globálnom trhu tak síce nachádza operačný systém Android, no spája sa s niekoľkými obmedzeniami. Jedným z nich je aj už spomínaná obmedzená podpora Google služieb, ktoré sa oficiálne nedajú využívať.

Narozdiel od európskych, resp. globálnych modelov, v Číne namiesto Androidu v kombinácii s nadstavbou EMUI beží systém HarmonyOS. Tento systém má byť plnohodnotnou náhradou za Android a v Číne sa teší veľkej obľube. Spoločnosť Huawei sa aj vďaka tomu cíti sebavedomo a plánuje expanziu tohto systému aj na globálny trh.

Ak HarmonyOS beží v Číne, pôjde aj v Európe

Spoločnosť Huawei sa postupne snaží opäť dostať medzi veľkých výrobcov smartfónov. Svedčí o tom aj nedávne predstavenie série Huawei Pura 70, ktorá sa zatiaľ nachádza len na čínskom trhu. V telefónoch sa ako operačný systém nachádza HarmonyOS, ktorý by však v blízkej dobe mohol prísť aj na globálny trh. V súčasnosti je možné tento systém vidieť napríklad v inteligentných hodinkách spoločnosti aj v Európe, kde odvádza dobrú prácu.

Huawei si však stojí za tým, že ak sa HarmonyOS dokázal presadiť na čínskom trhu, dokáže to aj na tom globálnom. Cieľom spoločnosti je spraviť z ich systému tretí operačný systém pre smartfóny celosvetovo. Zaradil by sa tak medzi stálice v podaní systému Android a iOS. Čínsky výrobca rôznej elektroniky má mať dokonca už aj plán, ako dostať HarmonyOS aj do globálnych telefónov úspešne.

Huawei P60 ProZdroj: TOUCHIT
Huawei P60 Pro

Podľa štatistík Huawei až 99 % používateľov smartfónov využíva 5000 rovnakých aplikácií. Aby sa teda HarmonyOS mohol úspešne integrovať na globálnom trhu, postačí, ak sa spoločnosti podarí prioritne prispôsobiť týchto 5000 aplikácií. Huawei má byť aktuálne v centre rozhovorov s vývojármi, ktorí by mali na prispôsobení daných aplikácií pre HarmonyOS pracovať.

Celá táto teória má však háčik. Spoločnosť Huawei vychádza z dát, ktoré nazbierala v rámci Číny. Spomenutých 5000 aplikácií sa teda týka čínskeho trhu, nie toho globálneho. Pre úspešnú integráciu HarmonyOS do globálnych smartfónov sa teda musí prihliadať aj na zvyky používateľov smartfónov mimo Čínu. Ak by sa však Huawei podarilo priniesť svoj operačný systém do globálnych verzií smartfónov, používatelia by mali konečne plnohodnotný zážitok z používania ich telefónov.

Zdroj: androidheadlines.com

Prečítajte si aj:

Katarína Šimková

Katarína Šimková
Smartfóny, nositeľná elektronika či produkty inteligentnej domácnosti, zaujímam sa o všetko, čo i len okrajovo súvisí s technológiami.