Pri sledovaní videa veľkú pridanú hodnotu neponúka
Predchádzajúcim poznatkom sme pravdepodobne neobjavili Ameriku, avšak ide o vec, ktorú si uvedomíte po pár dňoch používania skladateľného telefónu, keď opadne úvodný wow efekt. Prvých pár dní vás bude Mate Xs neustále vábiť a budete ho držať v ruke bez ohľadu na spôsob používania. A budete ho otvárať a zatvárať, aj keď na to reálne nemáte dôvod. Po úvodnom vytriezvení sme však preferovali komfortné uchopenie tradičného smartfónu – hoci, tabletový režim Mate Xs má svoje čaro.
V 8-palcovom otvorenom stave sa Mate Xs premení na príjemne tenký displej s hrúbkou 5,4 mm. Otvorený displej s pomerom strán 4,5:4 je ideálny na kancelársku prácu či surfovanie internetom alebo písanie emailov. V tomto režime má zmysel k zariadeniu pripojiť aj Bluetooth klávesnicu, v otvorenom stave sa s dokumentami pracuje naozaj pohodlne.
Pri sledovaní videa však 8-palcová obrazovka neponúka až takú pridanú hodnotu, ako by ste si mohli myslieť. Šírka videa je totožná s tradičnými smartfónmi, ktoré dnes bežne ponúkajú 6,5-palcovú uhlopriečku. Pridaná hodnota je v tom smere, že video nemá zrezaných približne 5 až 7 mm zhora a zdola. To sú však v prevažnej väčšine hluché časti videa, takže aj pri ich absencii o nič neprídete.
Niektoré aplikácie na prehrávanie videa síce umožňujú vyplniť celý 8-palcový displej Mate Xs, avšak v takom prípade prídete o značnú časť videa po oboch bokoch, takže to neodporúčame. Ak teda chcete zariadenie primárne na sledovanie videa, potom si kúpte štandardný tablet s pomerom strán 16:9 alebo 16:10.
Niektoré aplikácie sú z tabletotelefónu zmätené
V systémových nastaveniach displeja si môžete prispôsobiť, ako sa majú aplikácie správať v režime otvorenej obrazovky – či majú využívať celú obrazovku alebo fungovať v režime 4:3 či 16:9. V niektorých prípadoch je toto nastavenie užitočné, napríklad v prípade aplikácie Instagram, ktorá má optimalizované príbehy práve na pomer strán 16:9. Pri prezeraní tejto sociálnej siete v režime celej obrazovky je vizuálny zážitok lepší, avšak príbehy nevidíte celé a rovnako je nepraktické ich tvorenie a publikovanie.
Mate Xs zväčša reaguje na otváranie a zatváranie obrazovky spoľahlivo. Najlepšie to funguje pri používaní systémových aplikácií priamo od Huawei, kde je zážitok bezchybný. V prípade aplikácií tretích strán, ako je Edge či Facebook, si však všimnete drobnosti, ktoré vás môžu iritovať – spomenuté aplikácie majú mierne odlišné používateľské rozhranie v závislosti od toho, či ich spustíte v režime tabletu alebo smartfónu. Rovnako sme si všimli, že Magio GO nefungovalo v tabletovom režime spoľahlivo – video sme museli minimalizovať a následne vrátiť do normálnej veľkosti, aby sa vôbec zobrazilo. Bolo počuť iba zvuk. Všetky spomenuté aplikácie sme do Mate Xs inštalovali zo zdrojov tretích strán.
Aplikácia Facebook. Zľava: Otvorený displej, aplikácia v smartfónovom a v tabletovom režime. Následne zatvorený displej, aplikácia v smartfónovom a tabletovom režime. Smartfónový režim znamená, že sme Facebook spustili, keď bol Mate Xs zatvorený. Tabletový režim je, keď aplikáciu spustíme s otvoreným Mate Xs
V praxi však rozdielne správanie aplikácie Facebook znamená, že v tabletovom režime využíva iné rozdelenie niektorých ovládacích prvkov a obsahuje dva šedé pásiky po bokoch. Keď telefón zavriete, aplikácia sa zmenší pri zachovaní rozloženia aj bočných pásikov. Riešením je manuálne zatvorenie aplikácie cez obrazovku posledných aplikácií a jej spustenie v režime smartfónu – vtedy sa spustí v smartfónovom režime. Ide o drobný detail, ktorý niekomu môže prekážať.
Samotný displej, ktorým je Mate Xs vybavený, je špičkovej kvality. Páčil sa nám maximálny jas a tiež aj podanie farieb. Podľa fotiek by ste mohli mať pocit, že displej je v strede mierne zdeformovaný, avšak počas používania zariadenia v otvorenom režime to nebudete vnímať. Je pravda, že na dotyk je cítiť určitú nerovnosť, ktorú spôsobuje konštrukcia pántu, avšak vizuálne pôsobí otvorený displej jednoliato.
Odolnosť displeja? Žiaden problém
Počas používania sme si však všimli, že displej, resp. ochranná fólia, ktorá je na ňom nalepená, je väčším magnetom na odtlačky prstov a prach, ako sme zvyknutí z používania tradičných smartfónov. Skladateľnú obrazovku sme preto pravidelne utierali pomocou handričky či trička. Poškodenia či poškrabania displeja sme sa nebáli a počas takmer mesačného používania sme nezaznamenali žiadne škrabance ani ďalšie opotrebovanie.
Mate Xs sme používali s ochranným obalom, ktorý je odlišný v porovnaní s tradičnými telefónmi. Nechráni zadnú stranu, pokrýva všetky štyri hrany a mierne vystupuje nad úroveň displeja. To stačí na to, aby ochránil displej pred prípadným poškriabaním, keď máte telefón položený na stole a trochu s ním šuchnete pri jeho zodvihnutí.
Huawei Mate Xs využíva procesor Kirin 990 5G, ktorý je základom vlajkových lodí P40, P40 Pro a Mate 30 Pro. Ponúka vysoký a spoľahlivý výkon, ktorý bez problémov poháňa telefón a poradí si s multitaskingom aj otváraním a zatváraním displeja a s tým súvisiacimi zmenami rozhrania systému Android 10 a spustených aplikácií.
8 GB operačnú pamäť dopĺňa 512 GB úložisko, k dispozícii je 4500 mAh batéria a 55 W nabíjanie. Súčasťou balenia je však 65 W nabíjačka, ktorou nabijete aj notebook s podporou nabíjania cez USB-C. Telefón ponúka výdrž na úrovni 1 dňa aktívneho používania s dostatočnou rezervou, čo je štandardná výdrž aj pre tradičné smartfóny.
Recenzia je rozdelená do štyroch častí:
1. strana: Úvod a dizajn
2. strana: Režim tabletu a výhody/nevýhody
3. strana: Fotoaparát a fotografie, ktoré sme odfotili pomocou Mate Xs
4. strana: Verdikt a technické parametre