Smartfóny radu P40 budú pre Huawei zlomové: Dokáže nahradiť Google služby? (KOMENTÁR)

3

Telefóny radu P40 odštartujú novú éru.

Telenovela medzi vládou USA a čínskym výrobcom Huawei sa ťahá už takmer rok. Koncom mája 2019 sa Huawei ocitol na čiernej listine USA, kvôli čomu teraz nemôže obchodovať s Googlom a nemôže tak získať licencie, ktoré by mu umožnili predinštalovať Google služby do svojich nových telefónov.

Prvou obeťou obchodnej vojny bol Mate 30 Pro. Ten bol predstavený pre čínsky trh a do ostatných krajín sa dostával postupne. Dnes ho kúpite aj na Slovensku, avšak nejde o tradičný spôsob predaja – Mate 30 Pro sa predáva iba v PLANEO Elektro a pri nákupe vám asistuje vyškolený zamestnanec z Huawei, ktorý vám pomôže s nastavením nového telefónu a zodpovie prípadné otázky.

Huawei Mate 30 Pro v PLANEO Elektro

Huawei Mate 30 Pro v PLANEO Elektro

Google služby, to nie je iba Gmail, YouTube či Obchod Play

Huawei zároveň k Mate 30 Pro pribalil množstvo atraktívnych darčekov, takže v cene telefónu získate prakticky kompletný ekosystém Huawei zariadení. Ide o lákavý balíček, ktorého celková hodnota dokáže vynahradiť aj chýbajúce Google služby. Pretože buďme k sebe úprimní – telefón bez Google služieb je niečo nové a ľudí rozdeľuje do dvoch skupín. Prvá skupina to považuje za pozitívnu vlastnosť, pretože ich Google nebude „sledovať“ na každom kroku. Pre väčšinu ľudí sú však Google služby zárukou aplikácií a funkcií, ktoré už roky používajú a nevidia dôvod, prečo sa ich vzdať.

Huawei sa tak nachádza v nezávideniahodnej pozícii. Ak chce svoje telefóny naďalej predávať aj mimo Číny, potrebuje vytvoriť alternatívu, ktorá dokáže nahradiť Google služby a to minimálne na úrovni základného používateľského zážitku. Čínsky výrobca na to papierové predpoklady má – je druhým najväčším výrobcom telefónov na svete a ponúka kompletné portfólio vlastných služieb, ktoré sú určené používateľom a tiež vývojárom. Nechýba obchod s aplikáciami AppGallery, vlastný cloud, používateľské konto, prehliadač a množstvo nástrojov pre vývojárov.

Vytvoriť náhradu za Google služby však nie je jednoduchá úloha a to ani pre takého giganta, akým Huawei bezpochyby je. Totiž, AppGallery nenahradí Obchod Play iba takým spôsobom, že vývojári svoje aplikácie nahrajú do oboch obchodov. Nie. Mnohí vývojári budú musieť svoje aplikácie viac alebo menej upraviť, aby z nich odstránili priame prepojenie na Google služby a nahradili ho alternatívnymi Huawei službami. A Huawei ich bude musieť presvedčiť, že to má zmysel robiť.

Obchod AppGallery a mobilné služby od Huawei

Obchod AppGallery a mobilné služby od Huawei

Aplikácie sa dajú získať z viacerých zdrojov

Príkladom je aplikácia Uber, ktorá v telefóne iba s mobilnými službami od Huawei nefunguje korektne. Namiesto mapy, kde vidíte vodičov, sa vám zobrazí hláška o chýbajúcich Google službách a odvoz si neprivoláte. Určitú úpravu by si v ideálnom prípade zaslúžila každá aplikácia, ktorá umožňuje prihlásenie cez Google účet. Takéto prihlásenie na telefóne bez Google služieb nefunguje. A keď aplikácia umožňuje IBA takýto typ prihlásenia, je to pre používateľa veľký problém, ktorý budú musieť vyriešiť vývojári aplikácie.

V rámci testovania Mate 30 Pro som experimentoval s viacerými spôsobmi, ako dostať do telefónu aplikácie, ktoré používam. Okrem AppGallery som využil aj obchod Aurora Store, ktorý je neoficiálnym klientom pre Obchod Play. Aplikácie totiž sťahuje priamo zo serverov Googlu, k dispozícii sú aj aktualizácie. Takéto správanie je však proti pravidlám používania Obchodu Play, takže sa do Aurora Store neprihlasujte pomocou vlastného Google účtu, ale využite anonymné prihlásenie, ktoré aplikácia ponúka. V opačnom prípade vás Google môže zabanovať.

Tiež som využil užitočnú aplikáciu Huawei Phone Clone, ktorá dokáže preniesť aplikácie a dáta zo starého telefónu do nového. Takýmto spôsobom som bol v niektorých prípadoch schopný preniesť aplikáciu vo funkčnom stave a so zachovaním môjho prihlásenia – a to aj v prípade, že aplikácia umožňuje prihlasovanie iba cez Google služby.

Huawei Mate 30 Pro

Huawei Mate 30 Pro

AppGallery má potenciál, avšak ani Rím nepostavili za jeden deň

Z viac ako 50 aplikácií, ktoré používam v každom telefóne a ktoré som dokázal z AppGallery/Aurora Store/cez Phone Clone dostať do Mate 30 Pro, mi kvôli absencii Google služieb nefungovali dve. V prípade ďalších štyroch až päť aplikácií sa prejavili drobné obmedzenia, ktoré som dokázal akceptovať alebo som ich vyriešil inak. Zaujímavosťou je, že v Mate 30 Pro bez Google služieb funguje bez problémov aj aplikácia Mapy Google – jediným obmedzením je, že sa neprihlásite do Google účtu, čo mi až tak nevadilo. Detailné informácie o celom procese používania HMS telefónu si budete môcť prečítať v článku v aprílovom vydaní magazínu TOUCHIT.

Z už spomenutých viac ako 50 aplikácií som v dobe testovania (prvý marcový týždeň 2020) našiel v AppGallery 13 aplikácií, ostatné som musel stiahnuť z alternatívneho zdroja, eventuálne preniesť z Huawei P30 Pro. A tým sa opäť dostávam k faktu, že Huawei bude musieť vývojárov motivovať k tomu, aby aplikácie upravili a nahrali aj do jeho obchodu. Som si na 100% istý, že sa to deje a čínsky výrobca na budovanie vlastného obchodu vynakladá maximálne úsilie.

Faktom však je, že o mobilných službách od Huawei sa naplno začalo rozprávať až koncom roka 2019 a viaceré nástroje pre vývojárov boli oznámené v polovici januára 2020. Vývojári teda zatiaľ nemali veľa času, aby naplno využili ich potenciál a ešte pravdepodobne chvíľu potrvá, dokedy AppGallery začne napĺňať potenciál tak, ako by sme chceli aj my aj Huawei. A priznám sa, že by som chcel vidieť do hlavy vývojárom, či polemizujú nad tým, či má zmysel upravovať ich aplikácie pre nový ekosystém, pretože ak bude môcť Google opäť obchodovať s Huawei, Google služby sa do Huawei telefónov pravdepodobne vrátia.

Huawei Mate 30 Pro

Huawei Mate 30 Pro

Smartfóny radu P40 budú pre Huawei zlomové

Ako to bude s Google službami v Huawei telefónoch v budúcnosti, to ukáže až čas. Aktuálne je takmer isté, že smartfóny radu P40 prídu na trh iba s Huawei službami a tieto telefóny budú pre čínskeho výrobcu zlomové. Pravdepodobne už nebudeme svedkami limitovaného predaja ako v prípade Mate 30 Pro, ale plnohodnotného nasadenia noviniek na trh, tak, ako tomu bolo v prípade radu P30. Detaily spoznáme 26. marca 2020.

Na trh zároveň príde Huawei P40 lite a to je nástupca minuloročných bestsellerov P30 lite a P20 lite, ktoré lámali rekordy predajnosti aj na Slovensku. Zároveň je to telefón, ktorý má najväčší potenciál predstaviť koncept „s Huawei službami a bez Google služiebčo najväčšiemu počtu bežných používateľov. Mnohí z nich nie sú technologicky zdatní a nesledujú novinky zo sveta smartfónov a ich výber telefónu je založený na tom, že prídu k operátorovi a povedia, že chcú nový Huawei lite, lebo naposledy si zobrali k paušálu P20 lite a sú s ním spokojní.

Pozrite si video, ako funguje obchod AppGallery

Úspech alebo neúspech modelu P40 lite, resp. kvalita jeho používateľského zážitku, môže do veľkej miery ovplyvniť, ako budú daní používatelia vnímať budúce Huawei telefóny a nakoľko bude čínsky výrobca závislý od prípadného návratu Google služieb. Faktom je, že ak by smartfóny radu P40 nenaplnili očakávania širokej verejnosti kvalitou používateľského zážitku, Huawei bude musieť o rok alebo o dva vynaložiť veľkú snahu, aby ich presvedčil, že sa veci zmenili. Dvojnásobne, ak sa aj vtedy bude spoliehať iba na vlastný ekosystém – hoci, ten už bude na úplne inej úrovni, o tom som presvedčený.

Huawei nie je v jednoduchej situácii. Ak však so svojimi službami a novým ekosystémom uspeje, môže ovplyvniť trh so smartfónmi, ako to už dlho nikto nespravil. Smartfóny radu P40 oficiálne spoznáme 26. marca 2020, tlačová konferencia sa uskutoční iba vo forme online prenosu.

Prečítajte si aj:

Huawei telefóny bez Google služieb: Takéto sú naše skúsenosti s používaním HMS zariadení

O autorovi

Mobilné zariadenia, aplikácie a hry pozorne sledujem od ich uvedenia na trh. Okrem toho sa zameriavam na operačné systémy, zaujímavé služby pre spotrebiteľov, najnovšie gadgety a trendy budúcnosti. Publikujem od roku 2006, sledovať ma môžete na Instagrame @rmnkdlc a kontaktovať na roman@touchit.sk

3 komentáre

  1. 3nterprise on

    „Mnohí z nich nie sú technologicky zdatní a nesledujú novinky zo sveta smartfónov a ich výber telefónu je založený na tom, že prídu k operátorovi a povedia, že chcú nový Huawei lite, lebo naposledy si zobrali k paušálu P20 lite a sú s ním spokojní.“

    Potom ich nemilo prekvapi, kde maju zakupeny obsah z google play.

Pridaj komentár

Objednajte si ročné predplatné časopisu TOUCHIT, teraz s užitočnou príručkou
Začíname so smartfónom.Iba za 22,99 €.
Kliknite a zistite viac>>