Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

V zime dokážu auto úplne znefunkčniť kuny či ďalšie hlodavce. Ako sa proti „tichým agresorom“ brániť a ako ochrániť káble auta? Poradíme vám.

Nechávate si vozidlo v zime mimo garáže, prípadne počas lyžovačky budete parkovať pri chate? Pozor na „tichých agresorov“, ktorí dokážu rozhrýzť káble auta tak, že ho nielen úplne znefunkčnia, ale hrozí aj jeho vznietenie. Myslieť na to by ste mali už vopred.

Pozor na skrat

„Ak vám v zime auto nenaštartuje a akumulátor nie je vybitý, ani štartér zamrznutý, je možné, že pod kapotou auta s hrôzou zistíte práve ničivú prítomnosť hlodavcov,“  upozorňuje na riziká Martina Gaislová, konateľka Würth Slovensko. Rizikové pritom nie sú len rozhryzené káble od hlodavcov.

„Prehryzenie kábla, ktoré znefunkční naštartovanie auta, nie je to najhoršie nebezpečenstvo, ktoré hrozí. Hlodavce vedia ohlodať izoláciu z elektrickej kabeláže auta do takej miery, že môže ľahko dôjsť ku skratu a auto sa vznieti,“ vysvetľuje Gaislová.

Prevencia je základ

Najlepšia ochrana proti hlodavcom v zime je určite mať auto zaparkované v uzavretej garáži. Ak však parkujete pod holým nebom, kde hrozí prítomnosť hlodavcov, možností je tiež niekoľko. „Najúčinnejšie sú ochranné spreje. Takýto sprej obsahuje špeciálne látky horkej príchute, po ktorých kuna na určitý čas stratí chuťový zmysel. Odporúčame však pravidelnú aplikáciu v intervale 1 – 2 mesiacov, aby bola ochrana proti kunám stále účinná,“ spresňuje Gaislová. Ako dodáva, sprej umožňuje vyhnúť sa prípadným drahým opravám na kabeláži.

„Havarijné poistenie sa na poškodenie auta hlodavcami nateraz nevzťahuje, preto je prevencia skutočne odôvodnená a ušetrí motoristom nemalé finančné prostriedky,“ dodáva konateľka Würth Slovensko.