Na internete sa objavila obrovská databáza s informáciami o miliónoch instagramových účtov, ktoré patria značkám a celebritám.

Databáza sa nachádzala v službe Amazon Web Services a bola dokonca dostupná bez akéhokoľvek zabezpečenia, teda pre každého. Pred niekoľkými hodinami mala viac ako 49 miliónov záznamov a stále rástla.

Databáza obsahovala informácie, ktoré obsahovali údaje z profilov používateľov, ako je ich životopis, profilový obrázok, počet sledovateľov a ich lokalizáciu. Zoznam obsahoval aj súkromné ​​informácie, ako je e-mailová adresa a telefónne číslo.

Bezpečnostnému analytikovi Anuragovi Senovi, ktorý objavil databázu, sa podarilo vypátrať pôvod zoznamu. Majiteľom databázy je marketingová spoločnosť Chtrbox z Bombaja. Táto firma platí Instagramové celebrity za zverejnenie značkového obsahu na ich účtoch. Zoznam bol používaný na meranie hodnoty každého účtu na základe jeho popularity.

Zdroj skontroloval niekoľko údajov uvedených v dokumente a overil ich správnosť. Tento nový škandál prichádza len dva roky po tom, čo Instagram pripustil, že hlavná bezpečnostná chyba v jeho API pre vývojárov, umožnila hackerom získať súkromné ​​údaje až od šiestich miliónov účtov. Získané údaje boli hackermi neskôr predané výmenou za Bitcoiny.

Na vzniknutý incident reagovala aj spoločnosť Facebook a celý problém prešetruje, aby bolo objasnené, či uniknuté údaje skutočne pochádzajú z Instagramu alebo z iného zdroja. Taktiež prebieha vyšetrovanie aj so spoločnosťou Chtrbox, aby sa objasnil dôvod a spôsob úniku.

Zdroj: TechCrunch

Prečítajte si aj:

Kauza Google vs. Huawei: Mám si kúpiť smartfón Huawei? Alebo ho radšej čo najskôr predať?

Značky:

Peter Hupka

Peter Hupka
Každý deň sledujem aktuálne dianie v technologickom svete a vyberám tie najzaujímavejšie témy pre náš web.