Doplnené 1. 4. 2020: Zoznam telefónov bez Google služieb nájdete v TOMTO článku. Tento článok sme takisto aktualizovali o nové informácie.

Pôvodný článok: Bude normálne fungovať a čo sa vlastne stane?

Posledné dni sa nesú v znamení kauzy Google vs. Huawei. V tomto článku sa vám ju pokúsime vysvetliť ľudskou rečou, nakoľko nám posielate otázky, či si máte kúpiť smartfón Huawei alebo to neodporúčame.

Prečo Google blokuje Huawei?

Americká vláda umiestnila Huawei na čiernu listinu kvôli tomu, že ju podozrieva zo spolupráce s čínskou vládou. Americké spoločnosti majú zákaz spolupracovať a obchodovať s firmami, ktoré sa na tejto listine nachádzajú. Google teda musí vyhovieť americkým zákonom a Huawei bude blokovať.

Faktom však je, že zatiaľ neexistujú dôkazy, ktoré by potvrdzovali spoluprácu Huawei s čínskou vládou z hľadiska prípadnej špionáže. A nakoľko medzi Amerikou a Čínou aktuálne prebieha obchodná vojna, na rozhodnutie Ameriky sa dá pozerať aj z politického hľadiska.

Ako sa blokovanie zo strany Googlu prejaví?

Google musí v rámci blokovania prestať spolupracovať s Huaweiom. Znemožní mu prístup k úplnej verzii systému Android, ktorá obsahuje Google služby a Google aplikácie. Takisto sa preruší úzka spolupráca pri príprave bezpečnostných aktualizácií a aktualizácií na ďalšie verzie systému Android.

Blokácia zo strany Googlu sa najvýraznejšie dotkne budúcich zariadení Huawei (viď. ich zoznam), ktoré nebudú môcť mať predinštalované aplikácie od Googlu. Tie existujúce budú fungovať ako doteraz a neprídu o žiadne Google aplikácie ani služby.

Dobre, ale čo to znamená v praxi?

Na túto kauzu sa treba pozrieť z hľadiska zariadení s predinštalovanými Google službami a z hľadiska takzvaných AG zariadení.

Existujúce zariadenia sú tie, ktoré majú predinštalované Google služby od výroby. Týchto zariadení sa blokovanie Googlu týka minimálne. Tieto telefóny a tablety totiž majú predinštalované Google aplikácie a služby a tie budú fungovať aj naďalej počas celého životného cyklu zariadenia. Nikto ich nevypne.

Takzvané AG telefóny nemajú predinštalované Google služby. Ich zoznam nájdete TU. O obmedzeniach a kompromisoch, s ktorými sa možno stretnete pri používaní AG zariadení, píšeme v článku Huawei telefóny bez Google služieb: Takéto sú naše skúsenosti s používaním AG zariadení

Čo s tým Huawei môže spraviť?

Huawei má dve možnosti. Buď sa v budúcich telefónoch rozhodne použiť svoj vlastný operačný systém a vykašle sa na Android alebo svoje telefóny vybaví Androidom bez Google služieb.

Takisto sa spomína, že Huawei sa pokúsi získať licenciu, ktorá by mu umožňovala používať plnohodnotný Android mimo Ameriky a to aj v prípade blokovania Googlom. Sú to však zatiaľ iba dohady a nie je jasné, či to bude legálne schodné riešenie.

Bude mi zariadenie Huawei fungovať normálne?

Čo sa týka existujúcich zariadení, ktoré vlastníte alebo by ste si ich kúpili v najbližších týždňoch – tieto zariadenia budú fungovať normálne a budú obsahovať aj Google aplikácie a služby. To sa nezmení, tieto služby a aplikácie vám nikto nevypne a to ani v prípade, že Google začne blokovať Huawei od 19. augusta 2019.

Huawei tiež prisľúbil vydávanie bezpečnostných aktualizácií.

Mám si kúpiť Huawei alebo to neodporúčate?

Huawei zariadenia s predinštalovanými Google službami, ktoré vlastníte alebo sú v predaji, budú plnohodnotne fungovať aj naďalej. V ich prípade sa nič nezmení z hľadiska funkčnosti. Takisto neprídete ani o Google služby.

Takzvané AG telefóny nemajú predinštalované Google služby. Ich zoznam nájdete TU. O obmedzeniach a kompromisoch, s ktorými sa možno stretnete pri používaní AG zariadení, píšeme v článku Huawei telefóny bez Google služieb: Takéto sú naše skúsenosti s používaním AG zariadení

Mám predať svoje existujúce zariadenie Huawei?

Na kauzu Google vs. Huawei zareagovali niektorí používatelia takým spôsobom, že začali predávať svoje Huawei zariadenia veľmi lacno. Takéto správanie neodporúčame, nakoľko zariadenie bude plnohodnotne fungovať aj naďalej. Nie je teda dôvod predávať ho so stratou.

Najhorší scenár je, že do vášho existujúceho zariadenia nedostanete aktualizáciu na ďalšiu verziu systému Android. To sa však môže zmeniť.

Týkajú sa vyššie uvedené informácie iba spoločnosti Huawei alebo aj jej dcérskej značky Honor?

Vyššie uvedené informácie platia pre zariadenia značiek Huawei aj Honor.

Kde nájdete ďalšie informácie priamo od Huawei?

Huawei v súvislosti s umiestnením na čiernu listinu USA spustil novú webovú stránku, ktorá sumarizuje všetky dôležité informácie. Nájdete ju na webe huaweimatters.com/sk/

Oficiálne vyjadrenie spoločnosti Huawei:

„Huawei výrazným spôsobom prispel k celosvetovému rastu operačného systému Android. Ako jeden z jeho kľúčových globálnych partnerov sme pracovali na budovaní ekosystému v prospech používateľov aj celého odvetvia. Keďže Android je open-source platforma, budeme pokračovať v poskytovaní bezpečnostných aktualizácií, ako aj popredajných služieb pre všetkých existujúcich zákazníkov. Tento záväzok zahŕňa všetky modely smartfónov a tabletov značiek Huawei i Honor, ktoré boli doteraz uvedené na trh a nachádzajúce sa v predaji. Huawei bude pokračovať v budovaní bezpečného a trvalo udržateľného softvérového ekosystému. Naším cieľom je poskytnúť všetkým naším zákazníkom tú najlepšiu používateľskú skúsenosť.“

Pozrite si aj našu diskusiu pre Hospodárske noviny:

Zdroj: vlastné

Prečítajte si aj:

Google bude blokovať Huawei: Čínsky výrobca príde o plnohodnotný Android a jeho aktualizácie (doplnené)

Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit