Kauza Google vs. Huawei: Mám si kúpiť smartfón Huawei? Alebo ho radšej čo najskôr predať?

3

Doplnené 29. 6. 2019: Donald Trump vyhlásil, že americké spoločnosti budú môcť opäť obchodovať s Huawei. Malo by to znamenať, že Google bude môcť opäť úzko spolupracovať s čínskym výrobcom.

Pôvodný článok: Bude normálne fungovať a čo sa vlastne stane?

Posledné dni sa nesú v znamení kauzy Google vs. Huawei. V tomto článku sa vám ju pokúsime vysvetliť ľudskou rečou, nakoľko nám posielate otázky, či si máte kúpiť smartfón Huawei alebo to neodporúčame.

Prečo Google blokuje Huawei?

Americká vláda umiestnila Huawei na čiernu listinu kvôli tomu, že ju podozrieva zo spolupráce s čínskou vládou. Americké spoločnosti majú zákaz spolupracovať a obchodovať s firmami, ktoré sa na tejto listine nachádzajú. Google teda musí vyhovieť americkým zákonom a Huawei bude blokovať.

Faktom však je, že zatiaľ neexistujú dôkazy, ktoré by potvrdzovali spoluprácu Huawei s čínskou vládou z hľadiska prípadnej špionáže. A nakoľko medzi Amerikou a Čínou aktuálne prebieha obchodná vojna, na rozhodnutie Ameriky sa dá pozerať aj z politického hľadiska.

Ako sa blokovanie zo strany Googlu prejaví?

Google musí v rámci blokovania prestať spolupracovať s Huaweiom. Znemožní mu prístup k úplnej verzii systému Android, ktorá obsahuje Google služby a Google aplikácie. Takisto sa preruší úzka spolupráca pri príprave bezpečnostných aktualizácií a aktualizácií na ďalšie verzie systému Android.

Blokácia zo strany Googlu sa najvýraznejšie dotkne budúcich zariadení Huawei, ktoré nebudú môcť mať predinštalované aplikácie od Googlu. Tie existujúce budú fungovať ako doteraz a neprídu o žiadne Google aplikácie ani služby.

Odkedy bude toto blokovanie aktívne?

Google začne blokovať Huawei najskôr od 19. augusta 2019. Situácia sa však môže zmeniť a tento dátum sa môže posunúť na neskorší alebo sa blokovanie môže zrušiť úplne, ak by sa Čína, resp. Huawei a Amerika dohodli.

Dobre, ale čo to znamená v praxi?

Na túto kauzu sa treba pozrieť z hľadiska existujúcich a budúcich zariadení.

Existujúce zariadenia sú tie, ktoré už boli predstavené a sú v predaji. Sem patria napr. všetky tri modely radu Huawei P30 – P30 Pro, P30 a P30 lite a všetky ďalšie Huawei zariadenia, ktoré si dnes môžete kúpiť v obchode alebo u operátora.

Týchto zariadení sa blokovanie Googlu týka minimálne. Tieto telefóny a tablety totiž majú predinštalované Google aplikácie a služby a tie budú fungovať aj naďalej počas celého životného cyklu zariadenia. Nikto ich nevypne.

Momentálne však nie je jasné, či tieto zariadenia dostanú aktualizáciu na ďalšie verzie systému Android, čo ich funkčnosť neovplyvňuje, avšak niektorým používateľom by to mohlo vadiť. Čo sa bezpečnostných aktualizácií týka, Huawei prisľúbil, že ich bude vydávať.

V prípade budúcich zariadení zatiaľ nie je jasné, ako bude Huawei postupovať. Môže totiž využiť verejne dostupné časti systému Android alebo môže použiť svoj vlastný operačný systém. Ak sa blokovanie nezruší, do budúcich zariadení nebude môcť predinštalovať služby a aplikácie od Googlu. Detaily zistíme na jeseň, keď Huawei predstaví novinky radu Mate 30.

Čo s tým Huawei môže spraviť?

Huawei má dve možnosti. Buď sa v budúcich telefónoch rozhodne použiť svoj vlastný operačný systém a vykašle sa na Android alebo svoje telefóny vybaví Androidom bez Google služieb.

Takisto sa spomína, že Huawei sa pokúsi získať licenciu, ktorá by mu umožňovala používať plnohodnotný Android mimo Ameriky a to aj v prípade blokovania Googlom. Sú to však zatiaľ iba dohady a nie je jasné, či to bude legálne schodné riešenie.

Bude mi zariadenie Huawei fungovať normálne?

Čo sa týka existujúcich zariadení, ktoré vlastníte alebo by ste si ich kúpili v najbližších týždňoch – tieto zariadenia budú fungovať normálne a budú obsahovať aj Google aplikácie a služby. To sa nezmení, tieto služby a aplikácie vám nikto nevypne a to ani v prípade, že Google začne blokovať Huawei od 19. augusta 2019.

Huawei tiež prisľúbil vydávanie bezpečnostných aktualizácií. Jediné, čo je nejasné, je dostupnosť aktualizácií na ďalšie verzie systému Android.

Ako už bolo spomenuté, blokovanie Googlom sa prejaví najskôr až v prípade budúcich zariadení, ktoré sa dostanú na trh na jeseň 2019 a neskôr.

S akými obmedzeniami mám počítať?

V prípade existujúcich zariadení sa môžu prípadné obmedzenia prejaviť takým spôsobom, že bezpečnostné aktualizácie pre váš telefón budete dostávať s oneskorením. Google už totiž nebude spolupracovať s Huaweiom, čo proces tvorby aktualizácií predĺži.

Takisto nie je jasné, či dostanete aktualizáciu na ďalšiu verziu systému Android alebo nie. Niektorých používateľov aktualizácie na ďalší Android nezaujímajú, pre určitú skupinu však ide o podstatný benefit a to najmä v prípade drahších telefónov.

Samotné Huawei zariadenie, ktoré má v základnej výbave systém Android s obchodom Google Play a ďalšími Google službami, však bude aj naďalej ponúkať plnohodnotnú funkcionalitu a Google služby budú fungovať naplno a bez obmedzení.

Mám si kúpiť Huawei alebo to neodporúčate?

Existujúce Huawei zariadenia, ktoré vlastníte alebo sú dnes v predaji, budú plnohodnotne fungovať aj naďalej. V ich prípade sa nič nezmení z hľadiska funkčnosti. Takisto neprídete ani o Google služby.

Treba však počítať s tým, že bezpečnostné aktualizácie sa môžu oneskoriť a tiež nie je momentálne jasné, či dostanete aktualizáciu na ďalší Android alebo nie.

Ak je pre vás aktualizácia na ďalší Android veľmi dôležitá, je vhodné s prípadnou kúpou počkať, ako sa bude situácia vyvíjať. Týka sa to najmä prémiových modelov.

Pokiaľ si však na novinky ďalšieho Androidu nepotrpíte, potom si môžete Huawei zariadenie pokojne kúpiť.

Mám predať svoje existujúce zariadenie Huawei?

Na kauzu Google vs. Huawei zareagovali niektorí používatelia takým spôsobom, že začali predávať svoje Huawei zariadenia veľmi lacno. Takéto správanie neodporúčame, nakoľko zariadenie bude plnohodnotne fungovať aj naďalej. Nie je teda dôvod predávať ho so stratou.

Najhorší scenár je, že do vášho existujúceho zariadenia nedostanete aktualizáciu na ďalšiu verziu systému Android. To sa však môže zmeniť.

Týkajú sa vyššie uvedené informácie iba spoločnosti Huawei alebo aj jej dcérskej značky Honor?

Vyššie uvedené informácie platia pre zariadenia značiek Huawei aj Honor.

Kde nájdete ďalšie informácie priamo od Huawei?

Huawei v súvislosti s umiestnením na čiernu listinu USA spustil novú webovú stránku, ktorá sumarizuje všetky dôležité informácie. Nájdete ju na webe huaweimatters.com/sk/

Oficiálne vyjadrenie spoločnosti Huawei:

„Huawei výrazným spôsobom prispel k celosvetovému rastu operačného systému Android. Ako jeden z jeho kľúčových globálnych partnerov sme pracovali na budovaní ekosystému v prospech používateľov aj celého odvetvia. Keďže Android je open-source platforma, budeme pokračovať v poskytovaní bezpečnostných aktualizácií, ako aj popredajných služieb pre všetkých existujúcich zákazníkov. Tento záväzok zahŕňa všetky modely smartfónov a tabletov značiek Huawei i Honor, ktoré boli doteraz uvedené na trh a nachádzajúce sa v predaji. Huawei bude pokračovať v budovaní bezpečného a trvalo udržateľného softvérového ekosystému. Naším cieľom je poskytnúť všetkým naším zákazníkom tú najlepšiu používateľskú skúsenosť.“

Pozrite si aj našu diskusiu pre Hospodárske noviny:

Zdroj: vlastné

Prečítajte si aj:

Google bude blokovať Huawei: Čínsky výrobca príde o plnohodnotný Android a jeho aktualizácie (doplnené)

Značky:

O autorovi

Mobilné zariadenia, aplikácie, hry a konzoly pozorne sledujem od ich uvedenia na trh. Okrem toho sa špecializujem na operačné systémy, zaujímavé služby, najnovšie gadgety a trendy budúcnosti. Publikujem od roku 2006, kontaktovať ma môžete na roman@touchit.sk

3 komentáre

Pridaj komentár

Objednajte si ročné predplatné časopisu TOUCHIT, teraz s užitočnou príručkou
Začíname so smartfónom.Iba za 22,99 €.
Kliknite a zistite viac>>