Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

  • Čakanie pri počítači a pomalý nábeh programov predstavujú najväčšie vyvolávače stresu pre slovenských podnikových užívateľov. Na vine je pomalá obmena firemných technológií – 55 percent stolných počítačov v slovenských firmách totiž presluhuje.
  • Staršie PC sú výrazne poruchovejšie a je lepšie ich vymeniť ako ho opravovať: priemerná dĺžka opráv prekročí dva dni.
  • Výsledky prieskumu medzi 252 firmami na Slovensku a v Českej republike dnes predstavila spoločnosť Intel pri príležitosti uvedenia šiestej generácie procesorov Intel® Core™ vPro™ pre podnikové využitie.

Viete, čo najviac frustruje slovenských užívateľov firemného IT? Podľa prieskumu spoločnosti Intel je to pomalý počítač. Čakanie pri počítači vadí 64,3% užívateľom počítačov vo firmách na Slovensku. V poradí ďalej nasleduje pomalý štart a nábeh programov, ktoré iritujú taktiež 64,3% užívateľov. Pre 88,1% užívateľov je to slabá výdrž batérií notebookov. V Českej republike frustruje pomalý počítač 70,9% a pomalý štart niektorých programov vadí  59,5% užívateľom. Výsledky prieskumu realizovaného v 252 firmách na Slovensku a v Českej republike vo februári 2016[1] predstavila spoločnosť Intel na konferencii zorganizovanej pri príležitosti uvedenia šiestej generácie procesorov Intel® Core™ vPro™ pre podnikové využitie.

IntelGraf1_nowat

Všetky situácie, ktoré firemných užívateľov vyvádzajú pravidelne z konceptu, majú spoločného menovateľa – na vine je vek firemných technológií a ich nedostatočná obmena. 55 % stolných počítačov v slovenských firmách presluhuje: sú staršie ako štyri roky a viac, čo má negatívny dopad na ich výkon, spoľahlivosť a spotrebu.

V praxi sa vek počítača prejavuje tým, že nestačí nárokom nových aplikácií, programy dlho nabiehajú a užívateľ zariadenie vníma ako pomalé. „Ľudia skutočne zažívajú frustráciu, keď im ich inteligentné zariadenia dokonale nezapadajú do ich životov – či už ide o čakanie, absenciu internetového pripojenia, zabudnuté heslo, chýbajúci adaptér alebo nedostatočnú výdrž batérie. Nie, že by sme sa hnevali priamo na počítače, skôr nás frustruje, keď nám niečo bráni v našom snažení a aktivitách. Toto platí rovnako pri úlohách spojených s produktivitou a prácou, v domácnosti a spoločenskom živote,“ uviedla Genevieve Bell, kultúrna antropologička zo spoločnosti Intel pre Intel blog.

„Počet veľkých a stredne veľkých firiem, ktoré čelia nespokojnosti firemných užívateľov s pomalosťou informačných technológií, korešponduje s nevhodne nastaveným, poprípade úplne chýbajúcim cyklom obmeny stolných počítačov a notebookov. To je prípad viac ako 82% slovenských firiem, podiel českých firiem v tomto hľadisku prekračuje 76%,“ hovorí Petr Ulvr, obchodný manažér spoločnosti Intel pre Českú a Slovenskú republiku. Podobne intuitívny prístup vo firmách prevláda aj v oblasti serverov, kde nevhodnú dĺžku obmeny cyklu štyri roky a viac, prípadne jeho úplnú absenciu vykazuje 84% slovenských respondentov prieskumu (českých takmer 90%).

Niektorí riaditelia IT majú tendenciu odôvodňovať existenciu starých počítačov vo firme slovami: „Však sú stále funkčné.“ V skutočnosti sú ale staré počítače omnoho náročnejšie z hľadiska času aj peňazí – okrem väčšej spotreby, dlhšej doby odozvy, menšej bezpečnosti alebo nemožnosti pracovať súčasne s viacerými programami sú taktiež výrazne poruchovejšie. Podľa globálneho prieskumu spoločnosti Techaisle pre Intel[2] je často lacnejšie staré PC nahradiť ako ho opravovať. Oprava štyri a viac rokov starého PC stojí spoločnosti v priemere 42 hodín, pri zariadeniach mladších ako štyri roky je to už len 21 hodín.

84% firiem na Slovensku (v ČR 66%) v prieskume spoločnosti Intel vykázalo, že priemerná oprava počítača v priestoroch firmy prebehne ešte počas toho istého dňa, keď dôjde k jeho poruche. Naproti tomu v 34% firiem strávi zamestnanec v priemere dlhšie ako dva dni, kým sa k nemu počítač vráti opravený. Pokiaľ nebudeme kalkulovať čas technika strávený pri samotnej oprave a ďalšie náklady s opravou spojené, firma len kvôli strate produktivity zamestnanca vyčíslené jeho priemernou hrubou mzdou príde o takmer 90 EUR[3]

IntelGraf2_nowat

  V prieskume, ktorý pre spoločnosť Intel realizovala v priebehu januára 2016 formou telefonického dopytovania výskumná agentúra Nielsen Admosphere, odpovedalo celkom 252 respondentov v pozícii CIO – vedúci oddelenia informačných technológií – zo 150 českých a 102 slovenských firiem s veľkosťou nad 100 zamestnancov.

[3]                Odvodené z priemernej hrubej mesačnej mzdy 859€  v 1. až 3. štvrťroku 2015 podľa Štatistického úradu SK http://statdat.statistics.sk/cognosext/cgi-bin/cognos.cgi?b_action=cognosViewer&ui.action=run&ui.object=storeID%28%22i94C7052B240A492FB3BE8C7A487D337B%22%29&ui.name=Priemern%C3%A1%20mesa%C4%8Dn%C3%A1%20mzda%20v%20hospod%C3%A1rstve%20SR%20[pr0204qs]&run.outputFormat=&run.prompt=true&cv.header=false&ui.backURL=%2fcognosext%2fcps4%2fportlets%2fcommon%2fclose.html&run.outputLocale=sk

 

Značky: