Pre niekoho sú tieto kroky samozrejmosťou, pre niekoho nie.

Počas testovania inteligentných hodiniek a komunikácie s čitateľmi a fanúšikmi som sa viackrát stretol s tým, že sa ľudia sťažujú na niektoré veci neopodstatnene, pretože napríklad prehliadli konkrétne nastavenie alebo funkciu, prípadne kvôli tomu, že majú zastaraný softvér v hodinkách.

Nestáva sa to síce na pravidelnej báze, avšak aj napriek tomu som sa rozhodol napísať tento článok, v ktorom chcem upozorniť na dve základné veci, ktoré by ste mali spraviť hneď po rozbalení a prvom spustení vašich nových inteligentných hodiniek. Zároveň vysvetlím, prečo na ne upozorňujem.

Zaktualizujte si hodinky na najnovšiu verziu

Hodinky, rovnako ako smartfóny, dostávajú aktualizácie od výrobcu. Niektoré modely ich dostávajú častejšie a v prípade vybraných lacnejších hodiniek sa možnože s takouto formou starostlivosti o produkt nestretnete.

Je však dôležité, aby ste skontrolovali dostupnosť aktualizácie pre vaše nové hodinky – či už prostredníctvom mobilnej aplikácie, priamo v hodinkách, alebo cez iný nástroj, a zaktualizovali ich na najnovšiu verziu. Dôvod je ten, že najmä čínski výrobcovia, ako je Huawei a Amazfit, zvyknú predinštalovať do hodiniek softvér, ktorý nemusí obsahovať úplne všetky funkcie, ktoré dané hodinky reálne ponúkajú.

Príkladom sú hodinky Amazfit T-Rex 2, ktoré prišli na trh koncom júna a už v deň spustenia predaja ponúkali na stiahnutie prvú veľkú softvérovú aktualizáciu s viacerými novými funkciami. Druhá veľká aktualizácia, s podporou importovania trás či s funkciou navigácie, príde v priebehu augusta.

Zaktualizovať hodinky na najnovšiu verziu má zmysel aj v prípade hodiniek značky Garmin. Tento výrobca má vo svojom portfóliu množstvo zariadení a už viackrát som sa stretol s tým, že uviedol na trh novú funkciu s príchodom modelu X a následne túto funkciu sprístupnil aj pre staršie hodinky vo forme aktualizácie. V prípade Garmin hodiniek odporúčam vykonať úvodnú aktualizáciu cez program Garmin Express.

V súvislosti s aktualizovaním hodiniek ešte jedna užitočná rada z testovania. Niektoré hodinky sa automaticky zaktualizujú na najnovšiu verziu v rámci jednej aktualizácie, avšak napríklad hodinky Huawei je potrebné aktualizovať postupne.

Odporúčam teda, aby ste aj po skončení aktualizácie manuálne overili dostupnosť novej verzie softvéru – vo väčšine prípadov síce budete mať v hodinkách najnovší softvér, avšak v prípade niektorých zariadení budete musieť absolvovať niekoľko cyklov, aby ste sa dostali k poslednej aktualizácii.

Skontrolujte si nastavenia hodiniek aj mobilnej aplikácie

Po zaktualizovaní hodiniek na najnovšiu verziu odporúčam vykonať druhý základný krok a to je skontrolovať ponuku nastavení – či už priamo v hodinkách alebo v mobilnej aplikácii k hodinkám, ktorú máte nainštalovanú v smartfóne. Dôvody sú dva. Lepšie spoznáte ponuku funkcií vo vašich nových hodinkách a zároveň si ich prispôsobíte tak, aby vám čo najviac vyhovovali.

Do pozornosti dávam najmä nastavenie zdravotných a športových funkcií. Niektoré zdravotné funkcie (celodňové meranie tepu, stresu, okysličenia krvi) si môžete zapnúť alebo vypnúť, prípadne si prispôsobiť frekvenciu automatického merania. V niektorých prípadoch sa takisto môžete prepínať medzi základným a pokročilým monitorovaním spánku, kedy sa vyhodnocuje aj REM fáza a dýchanie (Xiaomi Watch S1).

V rámci športových funkcií si môžete v mnohých prípadoch prispôsobiť automatické spustenie monitorovania aktivity, funkciu automatickej pauzy alebo si prispôsobiť presnosť merania GPS – či sa má využíva iba GPS systém alebo viaceré systémy a či v jednopásovom alebo dvojpásmovom režime. Toto nastavenie ovplyvňuje presnosť získavania GPS dát a takisto výdrž batérie hodiniek.

Viaceré hodinky takisto umožňujú skontrolovať a prispôsobiť zóny srdcového tepu, čo je pre niektorých používateľov kľúčové nastavenie. Rovnako odporúčam pohrať sa s nastaveniami always-on displeja či režimu nerušiť/spánku, pokiaľ s hodinkami spávate. Dostupnosť spomenutých funkcií a nastavení sa odlišuje v závislosti od konkrétneho modelu hodiniek.

Nastavenia mobilnej aplikácie odporúčam skontrolovať aj z toho hľadiska, že si môžete prispôsobiť upozornenia, intenzitu vibrácií a prípadne prepojenie s ďalšími službami. Bežne sa stretávam s tým, že sa ma ľudia pýtajú na priame prepojenie so službou Strava. Aplikácie ako Garmin Connect, Zepp (Amazfit hodinky) či Mi Fitness (Xiaomi hodinky a náramky) umožňujú aktivovať toto prepojenie priamo v nastaveniach.

Zdroj: vlastné

Prečítajte si aj:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Špecializujem sa na Apple, ASUS, Garmin, smart hodinky, robotické vysávače a herné zariadenia. Nájdete ma na sociálnych sieťach @roman_fitit

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.