Necelý rok po predstavení prvého iPhonu SE, ktorý bol veľmi obľúbený, sa množstvo používateľov na celom svete dopytovalo po novom, kompaktnom a plne vybavenom iPhone. Žiaľ, márne, až doteraz!

Od roku 2017 sme v rukách nemali žiadny kompaktný a plne vybavený iPhone, ktorý by spĺňal atribúty danej doby. V Apple nedávno „vystrelili na prázdno“ a predstavili iPhone SE 2020, teda zrecyklovanú a trošku vylepšenú osmičku so starým (5 ročným) dizajnom + tlačidlom pod displejom. Tento telefón je síce dobre použiteľný, ale pravdou zostáva, že nespĺňa a nemá to, čo by sme si v roku 2020 priali.

iPhone 12 mini

iPhone 12 mini

V Apple sa zbavili starých dielov, takže misia splnená. Dobre a teraz zabudnite na iPhone SE 2020, ktorý s plne vybaveným Apple zariadením nemá veľa spoločného a privítajte iPhone 12 mini! Priatelia, toto je telefón, na ktorý ste roky čakali, konečne!

Žiadne označenie SE, iba 12, 12 mini, ktorý je reálne kompaktným a plne vybaveným zariadením pre rok 2020, ktoré má nadštandardný výkon, výborné snímače a krásny 5,4“ XDR Retina OLED displej, pričom je iba o kúsok väčší ako pôvodný iPhone SE (4“ displej) a pochopiteľne menší ako iPhone SE 2020 (4,7“ displej). Dôležitým faktom je, že jeho vnútornosti sú rovnaké, ako využíva napr. iPhone 12 Pro, teda až na pár drobností.

iPhone 12 mini

iPhone 12 mini

Do ruky padne ako … na šerbeľ

V malom tele veľké možnosti, to mi ako prvé napadlo, keď som túto novinku chytil do mojich veľkých rúk, v ktorých sa stratila a ja som z toho bol nadšený. Síce mám rád väčšie zariadenia, ale toto je také „zlatíčko“, ktoré ponúka plnohodnotnú výbavu. Vďaka novému dizajnu sa výborne drží v ruke, no je trošku šmykľavejší ako iPhone 12 Pro s lesklým kovovým rámom, ktorý sa síce viac špiní, ale aj viac „lepí“ na ruky.

Tento model má matný hliníkový rám, ktorý dopĺňa lesklé sklo na zadnej strane a vpredu je 5,4“ XDR Retina OLED displej s rozlíšením 2340 x 1080 Px (476 ppi). Obe krycie sklá sú doplnené o novú keramickú vrstvu, ktorá chráni telefón pred poškodením počas pádu a pod. Okrem toho sú nové sklá viac odolné voči drobným škrabancom.

K displeju nemám viac čo dodať, má krásne farby, je dokonale jemný, dostatočne jasný a nechýbajú mu všetky potrebné technológie, ako široký farebný rozsah P3, TrueTone, HapticTouch a svietivosť na úrovni 625 nitov (max 1200 nitov v HDR režime). Telo tohto zariadenia je do detailu prepracované a odolné aj voči vode (a prachu) do 6 metrov po dobu 30 minút. Bočné tlačidlá sú klasikou, všetko je na svojom mieste, akurát slot pre SIM kartu je na opačnej, teda ľavej strane.

To kvôli špeciálnym 5G anténam, ktoré v slovenských zariadeniach nie sú, lebo síce sú nové zariadenia 5G, ale iba pre určité trhy. Ešte dodám, že ako všetky tohtoročné verzie, aj táto má krásne hranatý tvar, vďaka čomu je možné iPhone 12 mini postaviť bez toho aby padal, čo sa občas môže hodiť, napr. počas fotenia, sledovania video obsahu a pod.

Predná časť verzie 12 mini priamo nadväzuje na väčších súrodencov, takže je tu klasický výrez a v ňom o niečo rýchlejšie FaceID, 12 Mpx predná kamera, potrebné senzory a mikrofón/reproduktor. Taktiež sú k dispozícii stereo reproduktory, možnosť používať služby 2 operátorov súčasne (fyzická SIM + eSIM) a pod. k Reprodukcii zvuku musím dodať, že 12 mini má (asi kvôli „menším meničom“) trošku plechovejší zvuk, ostatné modely hrajú o niečo plnšie, rovnako ako iPhone 11 Pro.

Pre koho je určený výkonný ale maličký iPhone?

Ponúkaný výkon je nadštandardný, ale nie každý ho v tomto prípade potrebuje a využije. Je lepšie mať a nepotrebovať, ako nemať a potrebovať, či? iPhone 12 mini je aj v skutočnosti miniatúrny, a preto si ho určite nekúpia, resp. nezaujme nadšených hráčov mobilných hier alebo dennodenných hltačov mobilného obsahu a sociálnych sietí. 5,4“ displej je síce fajn, ale 6,1“ (12, 12 Pro ), prípadne 6,7“ (12 Pro Max) bude na tieto účely lepší. Ja som počas testu využíval iPhone 12 mini na úplne všetko, vrátane sledovania YT videí a nemal som s tým problém, no dlhodobo by ma to asi nebavilo. Ak trávite veľa času na mobile, tak sa zamerajte na väčšieho súrodenca.

iPhone 12

iPhone 12. Zdroj: Apple

Tento kúsok bude ideálny pre ľudí, ktorí požadujú výkon a všetky moderné technológie v malom pracovnom zariadení, ktoré občas využijú aj ako multimediálnu stanicu na sledovanie + tvorbu obsahu. Všetko sa na ňom dá robiť, všetko stíha, ale nie vždy je to efektívne, predsa len sa lepšie upravujú fotky, videá a pod. na väčšom displeji. Je to nevýhoda? Vôbec nie! Apple dáva konečne, po dlhých rokoch každému na výber – všetci môžu mať moderný smartfón s top technológiami, pričom si môžu vybrať, či to bude prerastená lopata alebo kompaktné zariadenie.

A vlastne je to aj po prvýkrát v histórii tejto značky, čo predstavila 4 smartfóny súčasne. iPhone 12 mini vidím ako ideál pre nežnejšie pohlavie (aj keď práve oni chcú často lopaty) alebo pre človeka, ktorý je zameraný predovšetkým na prácu, osobný výkon a pod., pričom zábava a prokrastinácia je na úplne inej, nedôležitej koľaji. A ešte jedna vec, tento človek očakáva od kompaktného zariadenia aj kvalitné fotky.

iPhone 12 mini

iPhone 12 mini: Porovnanie veľkosti

„A čo konkurencia? Žiadna! Dovolím si tvrdiť, že iPhone 12 mini nemá v tejto veľkostnej kategórii žiadneho relevantného konkurenta. Dokonca ani vo vlastných radoch nemá priameho predchodcu. S veľmi prižmúreným okom je predchodcom iPhone 11.“

Keď už toľko píšem o tom výkone, tak je dôležité vedieť, že aj iPhone 12 mini má v útrobách novú čipovú zostavu s označením Apple A14 Bionic + Neural Engine novej generácie. Táto zostava s prehľadom zvláda všetky úlohy a nájsť jej limity je skutočne ťažké, povedal by som, že v rámci mobilu až nereálne. Ako ostatné, tak aj tento model kooperuje s najnovším iOS 14.2.1, ktorý je rovnaký pre všetky zariadenia, teda až na pár detailov, ktoré som už rozoberal v článku o iPhone 12 Pro – TU. Zvláda všetko od náročnejšej úpravy fotografií, až po strih videa a náročné hry, ale s limitom veľkosti displeja. Kapacita interného úložiska začína na mizernej hodnote 64 GB a končí 256 GB verziou.

Výborný vreckový foťák a 4K kamera bez kompromisov

Bez kompromisov v rámci rodiny, čo znamená, že 12 mini aj klasická 12 má rovnakú fotografickú výbavu, teda dva 12 Mpx snímače vzadu (širokouhlý s clonou f/1.6 a ultraširokouhlý s clonou f/2.4 – šírka záberu 120°) a jeden 12 Mpx snímač vpredu (f/2,2). Novinkou je, že všetky tri snímače podporujú nočný režim, deep fusion a Smart HDR 3.

iPhone 12 mini

iPhone 12 mini: Nočný režim (10 sekundová expozícia z ruky)

V rámci hlavných snímačov je samozrejmosťou stabilizácia obrazu, ktorá funguje špičkovo. Video je možné nahrávať v max. rozlíšení 4K/60fps, pričom nechýba ani možnosť nahrávania videa v režime HDR, teda v 10-bitovom vysokom dynamickom rozsahu, vrátane štandardu Dolby Vision (max. do 30 fps). Pro verzie vedia využiť až 60 fps.

Základné dvanástky síce nemajú Lidar ani teleobjektív, ale aj napriek tomu dokážu zhotovovať portréty, dokonca aj v nočnom režime a dobrou správou je, že portrét spravíte akémukoľvek predmetu, nemusí byť detegovaná ľudská tvár, ako to bolo v minulosti. Keďže tu nie je Lidar ani teleobjektív, tak bokeh (rozmazanie pozadia) je čisto na úrovni softvéru. Každopádne sú vytvorené portréty pekné, no ku klasického fotoaparátu to má na stále ďaleko.

Ako v prípade iPhone 12 Pro, tak aj tu pribudli dve nové a veľmi nápomocné funkcie –  iPhone 12 mini ponúka automatickú opravu skreslenia fotografií z ultraširokouhlého a predného snímača, čo je v praxi poznať, a taktiež pribudla funkcia detekcie snímanej scény, na základe čoho sa automaticky vylepšia fotky. Celkový dojem z fotiek? Veľmi dobré a konkurencie schopné, ale nie to najlepšie na trhu.

Fotografie sú farebnejšie (intenzívnejšie HDR) a v horších svetelných podmienkach ostrejšie, pričom je na fotkách poznateľne nižší digitálny šum. Nočné fotky sú veľmi pekné, no stále mobilné, s tým treba počítať. Musím však uznať, že ide o pekný krok vpred oproti minulosti. Max. čas závierky je 10 sekúnd, čo sa dá vďaka účinnej optickej stabilizácii udržať aj v ruke, no zo statívu bude fotka krajšia.

Inováciou prešla aj funkcia automatického vylepšenia videa za pomoci regulácie snímkovej frekvencie. iPhone 12 mini má túto technológiu pokročilejšiu s možnosťou konfigurácie. Minuloročné zariadenia majú v ponuke iba zapnúť/vypnúť a funguje iba do 30 fps. 12 mini s tým pracuje v plnom rozsahu, teda až do 60 fps. Videá sú krásne stabilizované, „vyfarbené“ do sýta a plné detailov.

Počas dňa sú 4K videá veľkou parádou! Avšak, aj v horších svetelných podmienkach sa dá vytvoriť použiteľné video. Predná kamera je klasikou a vo všeobecnosti priemerom. V dobrých svetelných podmienkach exceluje, no menej svetla jej úplne nepasuje. Selfíčko na teraske s dobrou kávičkou si určite urobíte a na Instagrame sa bude dokonale vynímať s hashtagom #newiphone #kavamusibyt #akosizariadistakmas 🙂 .

iPhone 12 mini

iPhone 12 mini: Portrét

Na záver tejto eseje nemôžem zabudnúť na batériu, ktorá má kapacitu 2227mAh, čo nie je veľa, no v tak malom tele asi zbytočne očakávať viac. Nabíjanie v praxi trvá z 20 na 80% približne 35 minút a na doplnenie zvyšných 20% budete potrebovať ďalších +/- 30 minút času (spomalenie nabíjania kvôli ochrane batérie). Nie, nabíjačka v balení nie je, iba kábel.

Nabíjal som adaptérom z balenia iPhone 11 Pro, teda jednou z najrýchlejších metód. Apple nás pomaly ale isto pripravuje na bezdrôtovú budúcnosť, čoho dôkazom je aj novinka v podobe MagSafe, teda možnosti výkonnejšieho bezdrôtového nabíjania (15W), pričom sa dajú integrované magnety v telefóne využiť aj s iným príslušenstvom, ktoré neustále pribúda.

A ako je to s tou výdržou? Za tých pár dní celkom dobre, bez väčších problémov zvládne celý deň, pričom ešte nejaké percentá pred spánkom zostávajú. Počas dňa som hral hry (ktoré inak nehrávam), sledoval videá a lietal po „sociálkach“, no pravdou je, že asi nemej času ako v prípade väčších zariadení. To je dobrá terapia na zníženie času pred obrazovkou, čo poviete? Späť k veci, na aktuálne dobrú výdrž batérie má vplyv aj lepšia správa energie, no v tomto smere nie je možné vyrieknuť celkové hodnotenie, lebo to sa ukáže až časom.

Záverečné hodnotenie – Apple iPhone 12 mini

Ako som v nadpise uviedol, na toto ste poniektorí už dlho čakali, toto ste si pýtali, roky na sociálnych sieťach vyplakávali (berte to s nadhľadom), tak teraz bežte a kupujte :). Apple pre skalných fanúšikov kompaktných zariadení vytvoril jedinečný kúsok s plnou výbavou bez kompromisov oproti väčším súrodencom. Moderný dizajn, FaceID, krásny OLED displej, reálne nevyužiteľný výkon a kvalitný fotoaparát v maličkom tele, ktoré má iba 135 gramov. Apple si dal na čas, ale dočkali ste sa. Ja som si 12 mini obľúbil, ale s radosťou sa vrátim k väčším Apple súrodencom, lebo väčší mi dáva viac možností v kreatívnej práci, ako aj v prokrastinácii :).

Zariadenie na test zapožičal: Slovak Telekom

Cena: V závislosti od ponuky operátora (v hotovosti 799 eur)

Prečítajte si aj:

iPhone 12 Pro vs. iPhone 11 Pro: Všetko, čo potrebujete vedieť + fototest

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE