Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Vo všetkých krajinách Vyšehradskej štvorky, okrem Maďarska, mesiac pred vianočnými sviatkami klesla ponuka inzerovaných jazdeniek. Najrapídnejší pokles nastal v Poľsku, kde si motoristi, ktorí si chceli dať auto pod vianočný stromček, mohli vyberať z o osem percent menšej ponuky ako v októbri. Slovenskí motoristi mali na výber z 49 424 jazdeniek, čo je o dve percentá menej ako v minulom mesiaci. Vyplýva to z analýzy siete autocentier AAA AUTO, ktorá kontinuálne monitoruje trh ojazdených vozidiel v celej strednej Európe.

Ak si plánujete ešte pred Vianocami zaobstarať jazdenku, mali by ste sa poponáhľať. Ich ponuka sa zmenšuje. V krajinách celej Vyšehradskej štvorky sa zúžil výber jazdeniek o takmer tridsaťtisíc. Jediná krajina, kde naopak ponuka mierne vzrástla, je Maďarsko. Jedná sa tu o nárast o dve percentá. „Predvianočné obdobie je známe zvýšeným záujmom o jazdenky. Motoristi, ktorí hľadajú vhodnú príležitosť, v rámci ktorej si vozidlo zaobstarať, využívajú práve vianočné sviatky. Automobil sa tak stáva darčekom pre celú rodinu. Väčšina z nich však nákup nenecháva na poslednú chvíľu a riešia ho radšej v predstihu, čo dokazuje aj pokles ponuky. Ten si jednoznačne vysvetľujeme zvýšeným záujmom, ktorý sa prejavuje aj na pokračujúcom raste našich predajov,“ vysvetľuje generálna riaditeľka siete autocentier AAA AUTO Karolína Topolová.

Ak však túžite po obľúbenom SUV-čku, máme pre vás dobrú správu. Ich ponuka na Slovensku oproti minulému mesiacu vzrástla o päť percent. Aj motoristi, ktorí dbajú na ekológiu a životné prostredie, majú väčší priestor na výber vozidla. Ponuka hybridov a elektromobilov  oproti októbru vzrástla o 25 %. Dominuje tu Toyota Auris, za ktorou nasledujú BMW i3 a Toyota Prius.

„November bol aj v znamení poklesu ponuky jazdeniek od súkromných osôb – občanov. Naopak, ponuka bazárov na Slovensku vzrástla o takmer sedem percent. Bazáre sa snažia svoje vozidlá neustále dopĺňať, aby mali zákazníci stále z čoho vyberať,“ vysvetľuje Karolína Topolová. Rovnaká situácia je vo všetkých krajinách Vyšehradskej štvorky okrem Poľska, kde klesla ponuka v oboch prípadoch.

V ponuke podľa modelov prevládala aj v novembri Škoda Octavia. Zmena nastala na druhom mieste, keďže Škoda Fabia poskočila o dve miesta a posunula sa na druhú priečku, kde vystriedala Volkswagen Golf. Na treťom mieste sa udržal Volkswagen Passat, štvrtý bol spomínaný Golf a piate BMW 3.

Predávajúci v novembri inzerovali jazdenky za najčastejšiu cenu 5 600 eur[1], ktorá oproti predchádzajúcemu mesiacu vzrástla o 110 eur. Naopak, najčastejší vek klesol z rovných desiatich rokov na deväť rokov a osem mesiacov. Rovnako sa znížil aj počet najazdených kilometrov o 2 853 na 174 000. Najväčšia ponuka jazdeniek bola v minulom mesiaci v Nitrianskom kraji (7 348), najmenšia v Trenčianskom (4 327). Za najvyššiu cenu boli vozidlá inzerované v Bratislavskom kraji (8 890), naopak za najnižšiu v Košickom (4 600 eur).

TOP 10 inzerovaných modelov v mesiaci november v SR
1.Škoda Octavia6.Škoda Superb
2.Škoda Fabia7.Audi A4
3.Volkswagen Passat8.BMW 5
4.Volkswagen Golf9.Audi A6
5.BMW 310.Ford Focus

[1] AAA A4.UTO, ktoré kontinuálne už niekoľko rokov monitoruje trh s jazdenkami, prešlo na nový spôsob spracovania dát. Miesto priemerných hodnôt zohľadňuje tzv. medián (najčastejšie vyskytovanú hodnotu), ktorý má vyššiu vypovedaciu hodnotu a ešte presnejšie charakterizuje trh s jazdenkami.

Značky: