Otázka čitateľa: Rád by som sa opýtal, aké užitočné sú rôzne programy na automatickú aktualizáciu ovládačov. Pred časom som nejaké skúšal, ako napríklad IObit Driver Booster, ale mám pocit, že napáchali viac škody ako úžitku. Dnes teda žiadne takéto programy nepoužívam. Je takéto rozhodnutie správne, alebo poznáte niektoré, ktoré za to stoja a odporúčate ich? Ak nie, ako sa vôbec najlepšie udržiavajú ovládače aktualizované? Je to vôbec potrebné?
Rôzne typy samostatných programov, určených na automatickú aktualizáciu ovládačov, patria do mimoriadne nebezpečnej skupiny počítačového softvéru. Hovoríme tu pravdaže o programoch tretích strán, ako je práve aj Driver Booster či nekonečný zástup iných, ktoré nie sú nijak previazané s originálnym výrobcom hardvéru ako takého.
Hrozby, ktoré tieto aplikácie prinášajú sa dajú rozdeliť na niekoľko základných skupín, pričom každá z nich by vás mala presvedčiť o tom, že programom tohto typu je dobré sa veľkým oblúkom vyhnúť.
HROZBA Č.1 – PODVODY
Prvá a tá najvážnejšia hrozba je, že rozhranie tohto druhu býva veľmi častou maskou pre rôzne druhy škodlivého softvéru. Takéto programy s názvami ako DriverUpdate a podobne sa veľmi často nainštalujú na počítač automaticky formou infekcie alebo podvodom napríklad pri sťahovaní nie práve najlegálnejších súborov z rôznych nedôveryhodných stránok s veľkými blikajúcimi Download tlačidlami.
Následne fungujú ako brána, ktorá namiesto ovládačov sťahuje sesterský škodlivý softvér, otravuje požívateľa reklamami alebo od neho žobre peniaze, pričom nezriedkavo je program ako taký problematické aj z počítača odinštalovať.
Ak program takéhoto typu nainštalujete dobrovoľne, napríklad stiahnutím z nejakej webovej stránky, nikdy si nemôžete byť istí, či nejde o pliagu, ktorá je navrhnutá tak, aby vám len škodila a zneužívala vašu dôveru.
Naoko to pripomína situáciu s falošnými antivírusmi, čo je takisto nemalá kategória škodlivého softvéru. Rozdiel ale pravdaže je, že tvorba antivírusov je legitímny a veľmi dôležitý biznis a väčšina používateľov pozná mnohé známe a overené antivírusové spoločnosti, ako je napríklad Eset, Avast či Norton, pričom vedia, že „Antivírus PC Doktor 3000“ k nim rozhodne nepatrí. To však v prípade tvorcov „automatických updaterov“ neplatí, čím sa dostávame k nasledujúcej hrozbe.
HROZBA Č.2 – ŤAHANIE POUŽÍVATEĽA ZA NOS
Hrozbou číslo dva je fakt, že programom tohto typu nikdy nemôžete dôverovať z dôvodu, že celý tento biznis je z veľkej miery založený na podvádzaní a zneužívaní neskúsených používateľov. Aktualizácie ovládačov je totiž niečo, čo je pre vás dostupné v rámci samotného operačného systému zdarma a inštalácia a kontrola týchto mechanizmov obvykle od vás nevyžaduje žiadnu alebo len minimálnu prácu.
Ak sa vám teda nejaký vývojár snaží podstrčiť platený alebo reklamou zahltený program, ktorého úlohou je automaticky aktualizovať ovládače, tak už z tohto hľadiska sú jeho úmysly pomerne nečestné. Ťažko teda môže vzbudzovať dôveru, ak je nadmieru jasné, že je to vlastne len obchodník s magickými fazuľkami, hadím olejom či iným placebom.
HROZBA Č.3 – NESPOĽAHLIVOSŤ A CHYBOVOSŤ
Treťou hrozbou je, že aj keď je program v základe zdarma a úmysly jeho tvorcu sú pomerne čestné (v tom zmysle, že naozaj ovládače sťahuje a inštaluje správne), nikdy neviete, čo v sťahovaných súboroch ovládačov môže byť pribalené navyše.
Môže ísť napríklad o agresívne reklamné mechanizmy, ktorými si autor vynahradí to, že poskytuje takýto inak bezcenný program zadarmo. To, že to v prípade konkrétneho programu nie je pravda, dnes ešte neznamená, že to bude tak aj zajtra. Programy tohto typu obvykle vyvíjajú maličké vývojové tímy, alebo jednotlivci, pričom softvér onedlho môže skončiť v rukách iného majiteľa, ktorý s ním bude mať celkom iné úmysly a servery cez ktoré program ovládače sťahuje obohatí o nejakú háveď, ktorá sa stiahne do vášho počítača.
AKO SPRÁVNE POSTUPOVAŤ PRI INŠTALÁCII OVLÁDAČOV
Aký je teda správny postup? Aktualizácia ovládačov hardvéru na systémoch Windows 10 sa vykonáva dvoma základnými spôsobmi. Tým prvým je celkom automatická aktualizácia pomocou aktualizačného mechanizmu Windows. Systém po svojej inštalácii automaticky sťahuje ovládače pre rozpoznaný hardvér zo svojich serverov, kde ho poskytli samotní výrobcovia. Požívateľ sa nemusí o nič starať a len sedí s rukami vo vrecku.
Ak k nainštalovaniu ovládačov nejakého hardvéru nedôjde automaticky, alebo máte podozrenie, že zo servera Microsoftu nie je nainštalovaný najnovší či najvhodnejší (napríklad z dôvodu, že nie je k nemu pribalené obslužné aplikačné rozhranie), môžete si ovládač stiahnuť manuálne.
V takomto prípade navštívte webovú stránku výrobcu vášho hardvéru (v prípade skladaných desktopov ide obvykle o výrobcu základnej dosky, v prípade notebookov o výrobcu notebooku ako takého). Na jeho stránke zadajte modelové označenie svojho produktu do poskytnutého vyhľadávania a následne si ovládač stiahnite. Nikdy nesťahujte ovládač tak, že ho zadáte len do vyhľadávania Googlu a následne si ho stiahnete zo stránky, ktorá s jeho výrobcom nemá nič spoločné. Potreba takýchto postupov je extrémne raritná a objavuje sa len v prípade, že hardvér je už mimoriadne starý a pôvodný výrobca už ovládače na nové systémy nevydáva, pričom existuje už len komunitná verzia ovládača, vyvíjaná nadšencami (prakticky vždy dostupné zdarma).
AKO ČASTO OVLÁDAČE MANUÁLNE AKTUALIZOVAŤ
Frekvencia aktualizácií vás vo väčšine prípadov nemusí trápiť. Ovládače hardvéru nie sú operačný systém či antivírus, kde výrobcovia vydávajú každý deň či každý mesiac dôležité bezpečnostné záplaty či aktualizácie databáz. Aktualizácie ovládačov hardvéru vychádzajú obvykle niekoľkokrát len krátko po uvedení, v rámci čoho sa doladia niektoré problémy či kompatibilita a následne už často roky zostávajú bezo zmeny.
Prakticky jedinú významnú výnimku tvoria grafické karty. V ich prípade nové verzie ovládačov vychádzajú napríklad aj každý mesiac, pričom ak ste vlastníkom modernej hernej karty, ktorú používate na hranie najnovších hier, má zmysel ovládač držať aktuálny, pretože výrobca neustále pridáva nové optimalizácie a opravy pre nové a nové hry.
Nový ovládač si zo stránky Nvidie (karty GeForce) alebo AMD (karty Radeon) môžete stiahnuť manuálne vtedy, keď to uznáte za vhodné (či už každý mesiac, alebo ak nie ste taký vášnivý hráč, tak raz za štvrťrok či raz za polrok). Obaja výrobcovia majú vo svojich ovládačoch takisto zabudovanú možnosť automatickej aktualizácie, takže ak na ňu nechcete myslieť, môžete túto funkciu nechať zapnutú a ovládače GPU sa vám aktualizujú vždy, keď výrobca vydá novú verziu.
To je všetko. V základe teda existujú len dve správne metódy aktualizácie ovládačov. Automatická s pomocou služby Windows Update alebo obslužnej aplikácie ovládača ako takého, alebo manuálne stiahnutie priamo zo stránok výrobcu hardvéru. Všetky ostatné spôsoby sú nesprávne a potenciálne mimoriadne nebezpečné!