Kedy prestaneme byť poštármi pre slovenské štátne inštitúcie – naštartuje Pellegrini naozaj digitálne Slovensko?

0

Make IT Easy alebo – ako nám môžu technológie zjednodušiť život.

Hoci Slováci pracujú na viacerých projektoch informatizácie verejnej správy, aspoň zatiaľ z nich ľudia nevnímajú prakticky nič. Kedy začneme v praxi využívať elektronické služby, ktoré budú fungovať a zľahčovať nám život? Toto je asi najčastejšia otázka, ktorá mnohým napadne pri téme digitalizácie. Odpoveď príde už veľmi rýchlo – Peter Pellegrini, podpredseda vlády pre investície a informatizáciu vo svojom otváracom príhovore na konferencii ITAPA už v pondelok 14. novembra v bratislavskom hoteli Crowne Plaza predstaví svoje priority, a verme, že už aj prvé výsledky.

Občan na prvom mieste, vyššia transparentnosť či efektívne vynucovanie nevyhnutných legislatívnych zmien v prospech informatizácie. Toto boli ciele a ambície, ktoré si predsavzal novovzniknutý Úrad pre investície informatizáciu ešte pred letom tohto roka, a o ktorých rečnil na jarnej konferencii ITAPA práve Peter Pellegrini. V súčasnosti má za sebou úrad aj Pellegrini v ňom prvých šesť mesiacov fungovania. Tie by mali ukázať, či úrad pod vedením nového a mladého človeka dokázal spojiť plány štátu s odbornou komunitou, ktorá je zároveň najväčším kritikom súčasného stavu digitalizácie verejnej správy.

Peter Pellegrini

Peter Pellegrini

Štát aj Pellegrini majú dnes jasné odhodlanie: „Na konci programového obdobia má byť spokojný občan, ktorý prestane robiť poštára medzi úradmi a moderné služby, ktoré uľahčia život občanom a podnikateľom“, povedal pre ITAPA Pellegrini.

Podarí sa mu to? Aké pravidlá budú platiť najbližšie štyri roky, kedy si má Slovensko vyčerpať ďalších 900 miliónov eur na informatizáciu? A čo sa vôbec úradu podarilo nastaviť za posledné mesiace? Aké kroky podnikol, aké vízie pretavil do praxe? Na tieto a mnohé ďalšie otázky odpovie v pondelok 14. novembra ráno Peter Pellegrini vo svojej úvodnej reči jesenného kongresu ITAPA a v následnej diskusii s Tomášom Druckerom, ministrom zdravotníctva SR, štátnou tajomníčkou rezortu vnútra Denisou Sakovou a Dušanom Chrenekom, vedúcim Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Značky:

O autorovi

Máme radi najnovšie technológie a žijeme s nimi. Prinášame informácie o najnovších produktoch a technológiách priamo k vám, objektívne a ľudsky, pretože robíme to, čo nás baví. Sme energický tím plný odhodlania a veríme, že je s nami aj sranda. :)

Pridaj komentár