Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

V rebríčku 5-Year Cost to Own Awards (Cena 5-ročných nákladov) portálu  Kelley Blue Book,  získal Lexus medzi luxusnými automobilmi prvé miesto. Modely tejto značky obsadili štyri prvé miesta a jedno druhé zo siedmich kategórií prémiových automobilov. Kelly Blue Book v USA považujú za renomovaný zdroj poznatkov o nových a jazdených autách.

Podľa portálu Lexus, ako najlepšia značka z hľadiska nákladov na údržbu, ponúka viac ako iní výrobcovia. A súčasne si udržuje aj vysokú hodnotu vozidla v dlhodobom horizonte.  Na trhu  sa vyníma vďaka priaznivému pomeru kvality a ceny, ktorá sa odráža vo vysokých hodnotách ďalšieho predaja modelov tejto značky.

V porovnaní s konkurenciou na trhu s luxusnými automobilmi má Lexus v ponuke širokú škálu modelov pre rôzne kategórie kupujúcich – od kompaktného crossoveru UX po exkluzívnu limuzínu LS a grand tourer LC. Podľa Kelley Blue Book si Lexus  vybudoval silnú pozíciu prémiovej značky nielen vďaka luxusným sedanom, ale aj vďaka novému typu auta prémiovej triedy – prvého luxusného SUV segmentu E, modelu RX, ktorý už v roku 2004 dostal hybridný pohon.

Značka Lexus už roky ponúka automobily, ktoré sa tešia veľkému záujmu – rovnako nové, ako aj na trhu s jazdenými autami, pretože poskytujú na dlhý čas záruku kvality, spoľahlivosti a nízkych nákladov na údržbu. Dôležitá je aj nízka spotreba paliva automobilov japonskej značky –  takmer všetky modely Lexusu sú v ponuke aj s hybridným pohonom. Vďaka tomu je  Lexus hlavným propagátorom tejto nízko-emisnej technológie a predaj hybridov v strednej a východnej Európe predstavuje  99 % celkového predaja značky.

Lexus UX

Lexus UX vyhral v kategórii najlepší SUV/crossover prémiovej triedy podľa americkej klasifikácie. Nový model v ponuke Lexusu je priestranné, úsporné, mestské  SUV so športovými jazdnými vlastnosťami. Podľa Kelley Blue Book umožňuje bohatá výbava v niekoľkých verziách zákazníkom pocítiť jeho luxusný charakter aj napriek relatívne nízkej cene Na výber majú atmosférický benzínový dvojliter s výkonom 171 k, hybridný pohon, ktorý kombinuje atmosférický dvojliter s elektromotorom a má výkon 184 k  a pohon 4×2 a 4×4 (E-Four). Každá verzia je v štandarde vybavená najmodernejšími technológiami – napríklad balíkom aktívnych bezpečnostných systémov Lexus Safety System+ 2.0 vrátane asistenta pre udržanie jazdného pruhu (LKA), asistenta pri sledovaní jazdného pruhu (LTA), varovný systém  pri únave vodiča (SWAY), systém rozpoznávania chodcov (aj v noci) a cyklistov (PCS) ako aj rozpoznávanie dopravných značiek (RSA).

Podľa výpočtov Kelley Blue Book predstavujú náklady na kúpu a päťročnú údržbu Lexusu UX 2019 v amerických podmienkach sumu 42 617 dolárov. Je to o 3 205 dolárov menej ako v prípade Volva XC40, ktoré sa umiestnil na druhom mieste.

Lexus NX

Päťročné prevádzkové náklady na  Lexus NX 2019 predstavujú 43 750 dolárov, čo je o 5 630 menej ako dosiahol Infiniti Q530, druhý v kategórii kompaktných SUV prémiovej triedy. Podľa Kelley Blue Book je SUV značky Lexus natoľko úsporné, až sa zdá, akoby bolo navrhnuté špeciálne  kvôli tomuto rebríčku.  Vozidlo je o pár tisíc dolárov lacnejšie ako nemecký konkurent a jeho výbava je naozaj impozantná. Verzia NX 300 ukrýva pod kapotou dvojlitrový turbomotor s výkonom  238 k, v prípade verzie  NX 300h s hybridným pohonom je to 2,5-litrový benzínový štvorvalec s výkonom  197 k a môže sa vyskytovať s pohonom 4×4 E-Four.

Lexus RX

Amerických vodičov, ktorí vlastnia Lexus RX, stojí ich auto za päť rokov 49 885 dolárov, čo je o 2 808 dolárov menej ako v prípade Lincolnu Nautilus.

V uplynulých rokoch prišlo v segmente SUV-čiek strednej triedy k zmenám, preto Kelly Blue Book rozdelil túto triedu na dve kategórie – autá s dvomi a tromi radmi sedadiel.  Lexus RX vyhral v rebríčku nákladov v triede luxusných SUV-čiek strednej veľkosti pre 5 cestujúcich – segmente, ktorý vytvoril pred 20 rokmi. RX neustále dosahuje vysoké ceny odpredaja. Nízke náklady na údržbu vyplývajú aj zo spoľahlivosti modelu a úsporného hybridného pohonu. Americkí odborníci poukazujú na to, že súčasná generácia japonského SUV má výrazný dizajn, ktorý má osloviť najmä mladších vodičov, a súčasne atraktívny interiér. V Európe je  RX dostupný s dvomi verziami pohonu –  dvojlitrovým motorom s výkonom 238 k a hybridnej verzie, ktorá pozostáva z 3,5-litrového V6 motora  s celkovým výkonom 313 k, ktorý má spotrebu  paliva od 6,7 l/100 km a zrýchľuje na stovku za 7,7 sekundy.

Lexus GS

Lídrom v segmente luxusných osobných automobilov je  Lexus GS, ktorého náklady na kúpu a údržbu za päť rokov predstavujú podľa Kelley Blue Book sumu 61 188 dolárov. Na druhom mieste sa umiestnil Infiniti Q70, ktorého majitelia zaplatia o 89 dolárov viac.

Sedan GS dominuje v tomto rebríčku už tretíkrát za sebou. Jeho hospodárnosť sa začína už v autosalóne. Model GS stojí v USA menej ako 50 000 dolárov – ako zdôrazňujú autori správy, takúto nízku cenu sa nepodarilo dosiahnuť za porovnateľný model žiadnemu nemeckému výrobcovi. V prípade japonského sedanu získate za prístupnú cenu veľmi vysoký komfort a výbavu na dobrej úrovni už od základnej verzie.

V Európe je tento model k dispozícii s dvojlitrovým motorom s výkonom 245 k, alebo v hybridnej verzii s 2,5-litrovým motorom s celkovým výkonom  223 k, ktorá spaľuje od  4,5 l/100 km a zrýchľuje auto na stovku za 9 sekúnd.

Značky: