Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Mať účet v banke je dnes bežné aj pre mladých ľudí. Podľa štatistík 365.bank má v bankách založený účet až 73 % študentov. Podmienky a obsah balíkov účtov pre študentov môžu byť rôzne, a tak sa 365 bližšie pozrela, na čo sa má mladý človek zamerať pri výbere svojho osobného účtu.

Pozor na dokladovanie štúdia a iné podmienky

Študenti majú v bankách možnosť získať účet úplne zadarmo, prípadne za zvýhodnených podmienok. Založiť si ho môžu od 15 rokov, pričom horná veková hranica sa spravidla pohybuje v rozpätí od 26 do 28 rokov. Aby mohli využívať študentský účet, vo väčšine prípadov je potrebné dokladovať štúdium potvrdením o návšteve školy alebo potvrdením o štúdiu.

Pokiaľ banka vyžaduje takéto potvrdenie, je potrebné, aby si to študent ustriehol. Inak môže prísť o výhodu bezplatného účtu. Lepšou voľbou preto môžu byť ponuky, pri ktorých nie je potrebné dokladovať štúdium vôbec a nie sú podmienené ani žiadnymi ďalšími dodatočnými podmienkami. Tými môžu byť napríklad minimálny zostatok v určitej výške alebo aspoň jedna kartová transakcia mesačne,“ uvádza Linda Valko Gáliková, PR manažérka 365.bank.

Spravte si prehľad aj v rámci ponuky klasických bežných účtov, ktoré sú bez poplatku

V dnešnej dobe môže získať účet zadarmo nielen študent, ale aj bežný bankový klient. V prípade študenta je výhodou takýchto ponúk, že mu ostávajú aj po skončení štúdia prakticky nezmenené podmienky a aj naďalej využíva účet bez poplatku. V opačnom prípade by sa mu študentský účet zmenil na štandardný, spoplatnený podľa aktuálneho cenníka poplatkov.

Pri výbere vhodného účtu odporúčame pozrieť sa aj na ponuky klasických bežných účtov, ktoré sú zadarmo. Tie nemusia byť síce určené primárne študentom, resp. nemajú v názve explicitne uvedený prívlastok „študentský“, ale môžu byť rovnako výhodné, dokonca výhodnejšie ako účty, ktoré sú určené len pre mladých,“ dopĺňa Valko Gáliková.

Zaujímajte sa o to, aké služby získavate v rámci účtu

Okrem poplatkov či potvrdení je pri výbere účtu pre študenta potrebné sa zamerať  aj na služby, ktoré v rámci neho dostane. Mobilná aplikácia alebo internet banking, kde môže zrealizovať platobné prevody, založiť si trvalé príkazy, inkasá alebo sporenia by mali byť už bežným štandardom. Rovnako ako platobná karta či bezplatné výbery z vlastnej siete bankomatov.

Študenti by sa mali zaujímať aj o ďalšie možnosti nad rámec tohto štandardu. Môžu to byť napríklad odmeňovacie programy. Vďaka nim môžu ušetriť prostredníctvom finančného cash back-u aj desiatky eur mesačne, čo je užitočné práve pre mladých ľudí, ktorí majú v porovnaní s bežným bankovým klientom podstatne nižšie príjmy.

Zistite, aké ďalšie služby pre mladých môžete využívať

Mladí ľudia obľubujú technológienové spôsoby platenia. Služby platenia mobilom, akými sú Apple Pay a Google Pay, resp. hodinkami Garmin Pay a Fitbit Pay by tak nemali chýbať v ich „výbave“ k bankovému účtu. Okrem nich môžu byť zaujímavé aj špecifické funkcie navrhnuté špeciálne pre potreby mladého človeka, ako  jednoduché a rýchle rozdelenie účtu, napríklad za obed so spolužiakmi.

Potrebu rozdeliť si účet medzi sebou majú hlavne mladí ľudia, keď sa musia poskladať alebo vyrovnať za určitý spoločný výdavok. Pokiaľ majú vo svojej mobilnej bankovej aplikácii možnosť rozdeliť si platbu alebo vypýtať peniaze za účet, spravia tak oveľa pohodlnejšie a prehľadnejšie ako klasickou formou. Stačí len vybrať kontakty a potvrdiť sumy. Protistranám príde notifikácia buď rovno s predvyplneným platobným príkazom alebo s informáciou koľko a na aký účet majú zaplatiť,“ uzatvára.

Značky: