Google vyhodnotil pohyb ľudí počas prebiehajúcej pandémie koronavírusu: Čo sa zmenilo na Slovensku?

0

Google využíva lokalizačné služby pre rôzne účely.

Smartfóny so systémom Android a Google službami obsahujú funkciu, ktorá umožňuje zaznamenávať lokalizačné dáta o pohybe používateľa a ukladať ich v jeho účte.

Lokalizačné dáta a takisto aj históriu polohy je možné vypnúť v nastaveniach, takže tieto funkcie má používateľ pod kontrolou – hoci, mnohí možno o tom nevedia, že majú takú možnosť, resp. že takáto funkcia existuje.

Google využíva lokalizačné dáta aj pre vyhodnocovanie obľúbenosti jednotlivých reštaurácií či obchodov. Dáta v takomto prípade najskôr zložitým procesom anonymizuje, aby bolo zaručené súkromie používateľov. A tieto dáta najnovšie využil aj pre vyhodnotenie toho, ako sa zmenilo správanie ľudí v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Mnohé štáty totiž prikázali alebo odporučili ľuďom, aby obmedzili pohyb a ostali doma. A Google pomocou lokalizačných dát, ktoré má k dispozícii, vyhodnotil, ako je tomu naozaj.

Analýzu pohybu obyvateľov je možné stiahnuť z novej webovej stránky COVID-19 Community Mobility Reports. Tá obsahuje informácie o viac ako 130 krajinách vrátane Slovenska. PDF správu pre našu krajinu si môžete pozrieť TU.

Takto sa zmenilo správanie Slovákov počas pandémie koronavírusu

Takto sa zmenilo správanie Slovákov počas pandémie koronavírusu. Zdroj: Google

Parky sú teraz jediným útočiskom pre ľudí

Z analýzy Googlu vyplýva, že na Slovensku klesli návštevy reštaurácií a obchodných centier o 82%. Z grafu je pekne vidieť, že pokles bol najvýraznejší počas víkendu 14. a 15. marca a tento trend sa opakoval aj počas ďalších víkendov.

Návšteva potravín a lekární poklesla o takmer 90%, avšak to je spôsobené nariadením, aby boli potraviny zatvorené v nedeľu. Štandardne je pokles na úrovni 30 až 40%.

Obľúbenosť parkov klesla z celoslovenského hľadiska o 9%. Všimnite si výrazný pokles v období okolo 20. a 21. marca, odvtedy popularita parkov a lesov stúpa. Analýza Googlu tiež prezradila, že využívanie verenej dopravy kleslo o 61% a že do práce chodíme o 38% menej.

PDF správa obsahuje aj štatistiky pre jednotlivé regióny a v tomto smere sme si všimli obrovský nárast popularity parkov v košickom regióne – počas víkendu 28. a 29. marca sa ľudia pohybovali v parkoch o 67% viac, ako je štandard.

Podobne tomu bolo aj v trnavskom regióne, kde dosiahli parky okolo 27. marca až 100% nárast návštevnosti. Jednoducho, ľudia aktuálne hľadajú v parkoch a lesoch svoje útočisko, aby aspoň na chvíľu opustili steny svojej domácnosti a lokalizačné dáta Googlu to potvrdzujú.

Google tvrdí, že dáta z webovej stránky COVID-19 Community Mobility Reports by mohli pomôcť úradníkom verejného zdravotníctva pochopiť správanie ľudí počas pandémie koronavírusu a na základe toho aplikovať ďalšie obmedzenia alebo riešenia.

Google analýza pohybu Slovákov počas COVID-19

Všimnite si, ako vystrelila popularita parkov v trnavskom a košickom regióne. Zdroj: Google

Zdroj: Google

Prečítajte si aj:

LEX COVID: Ako je to teda s lokalizáciou cez mobilné telefóny?

O autorovi

Mobilné zariadenia, aplikácie, hry a konzoly pozorne sledujem od ich uvedenia na trh. Okrem toho sa špecializujem na operačné systémy, zaujímavé služby, najnovšie gadgety a trendy budúcnosti. Publikujem od roku 2006, kontaktovať ma môžete na roman@touchit.sk

Pridaj komentár

Objednajte si ročné predplatné časopisu TOUCHIT, teraz s užitočnou príručkou
Začíname so smartfónom.Iba za 22,99 €.
Kliknite a zistite viac>>