Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Ľudia, ktorí na Slovensko utekajú pred vojnou, majú problém zabezpečiť sebe a svojim rodinám základné potreby.

Iniciatíva Kto pomôže Ukrajine, ktorá dlhodobo upozorňuje na urgentné potreby ľudí na úteku, poskytne pred Veľkou nocou spolu viac ako 220 000 eur na krízovú pomoc ľuďom v núdzi. V spolupráci so slovenskými bankami dostane viac ako 10 000 ľudí jednorazovú finančnú pomoc vo výške 22 eur, ktorá im pomôže nakúpiť si základné potraviny a prečkať posledné dni do dávky v hmotnej núdzi.

Od vypuknutia vojny na Ukrajine prešlo sedem týždňov a na Slovensko prišli tisíce ľudí. Mnohí z nich prišli len s tým málom, čo pri úteku dokázali zobrať. „Poznám ľudí, ktorí sem prišli len s jednou taškou a peniazmi, ktoré mali vo vrecku. Dve moje známe boli 20 dní v pivnici v meste Černihiv, kým sa na pár hodín zastavili útoky a mohli utiecť. Prišli s deťmi a len s tým, čo si stihli rýchlo vziať do ruky. Nemajú kde bývať a nevedia, či budú mať zajtra peniaze na jedlo,“ hovorí Ukrajinka Lyudmila Reva, ktorá sem sama utiekla s dvoma deťmi a ďalšími tromi ženami a dieťaťom. Všetci sú na nej finančne závislí.

Čiastočným riešením je dávka v hmotnej núdzi, ktorá ale nepokryje všetky základné potreby a Ukrajincom a Ukrajinkám, ktorí si o ňu požiadali v priebehu marca, bude vyplatená až 18. apríla 2022. Dovtedy sa mnohí ocitajú v krízovej situácii, najmä ak sa im nedarí zamestnať sa a starajú sa o viacero detí, či o starých rodičov. V takej situácii sa nachádza aj Lyudmila, ktorá žije so svojimi dvoma deťmi, mladšou sestrou, sesternicou a jej dcérou a s kamarátkou z Buče. „Iba ja mám príjem a tak sa starám o všetkých, vrátane mojej mamy a muža, ktorí museli zostať na Ukrajine a nemôžu teraz pracovať,“ hovorí Lyudmila. „Ja mám našťastie prácu, ale aj tak je to ťažké, uživiť z jedného platu deväť ľudí. Moja sestra a sesternica sa tu snažia nájsť prácu, ale zatiaľ sa im to nepodarilo. Nevieme dokedy budeme v takejto situácii,“ hovorí Lyudmila.

Iniciatíva Kto pomôže Ukrajine sa spolu neinvestičným fondom Donio rozhodli poskytnúť pred Veľkou nocou jednorazovú krízovú pomoc rodinám v núdzi, z financií, ktoré darovali individuálni a firemní darcovia na výzvu Kto pomôže Ukrajine. V spolupráci s viacerými slovenskými bankami pošlú na viac ako 10 000 účtov finančnú pomoc vo výške 22 eur pre každého, spolu viac ako 220 000 eur. „Dvadsaťdva eur možno nie je veľa peňazí, ale pre ľudí, ktorí nevedia, či budú mať zajtra čo jesť, to môže byť dôležité, aby vydržali, kým príde dávka v hmotnej núdzi, alebo iná pomoc od štátu,“ vysvetľuje Lucia Pašková.

Do krízovej aktivity sa zapojili Tatra banka, VÚB banka, Slovenská sporiteľňa a ČSOB a očakáva sa zapojenie ďalších bánk. Banky identifikovali účty, ktoré si na Slovensku založili ukrajinskí občania starší ako 18 rokov od 24. februára 2022 a na ktorých sa k 12. aprílu 2022 v čase večernej uzávierky nachádzalo maximálne 100 eur (vrátane). Na každý z týchto účtov príde suma 22 eur, spolu s vysvetlením pomoci. „Tá potreba je tak veľká a urgentná, že sme museli nájsť spôsob, ktorým môžeme okamžite pomôcť čo najviac ľuďom v núdzi. K peniazom pripájame aj prosbu, aby majitelia účtov, ktorí v núdzi nie sú, využili túto sumu na pomoc Ukrajincom a Ukrajinkám vo svojom okolí,“ hovorí Zuzana Suchová, správkyňa neinvestičného fondu Donio a spoluzakladateľka Kto pomôže Ukrajine.  

Členovia iniciatívy zároveň vyzývajú štát, aby riešil tento urgentný problém. To, že časť Ukrajincov dostane dávku v hmotnej núdzi, totiž nerieši celú krízovú situáciu a výška dávky v hmotnej núdzi nestačí na dôstojný život. „Opakovane zdôrazňujeme, že tento problém sa týka aj slovenských rodín, ktoré čelia chudobe. Neziskové organizácie a dobrovoľnícke iniciatívy majú obmedzené možnosti. Vďaka darcom, ktorí ich podporujú, vedia poskytnúť krízovú intervenciu, ale nemôžu a ani by nemali dlhodobo zastupovať štát. Veríme, že štát rýchlo preberie iniciatívu a začne túto závažnú situáciu riešiť systémovo,“ hovorí Lucia Pašková.

Ukrajinka Lyudmila Reva pritom dodáva, že najdôležitejšie pre nich je, aby si na začiatok mohli zabezpečiť stravu a následne sa mohli zamestnať. „Som veľmi vďačná za všetku pomoc, aj keď je mi nepríjemné prijímať peniaze. Najradšej som, keď si môžem zarobiť na to, čo potrebujeme, a to si veľmi prajú aj moje príbuzné a známe. Sú tu ale aj mnohí ľudia, ktorí pracovať nemôžu a tí tiež veľmi potrebujú pomoc,“ uzatvára Lyudmila.

Značky: