Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Prácu si u nás hľadajú predovšetkým Ukrajinky. Mnohé z nich síce majú vysokoškolské vzdelanie, no zaujímajú sa o zamestnania ako sú upratovanie, čašníctvo či administratívne a pomocné práce.

Ukázali to dáta, ktoré zozbieral portál Profesia, ktorý v spolupráci s Kto pomôže Ukrajine rozvíja aktivity na pomoc so zamestnávaním Ukrajincov a Ukrajiniek na Slovensku. Iniciatíva Kto pomôže Ukrajine okrem toho zverejnila novú webovú stránku o zamestnávaní a podporuje komunitné podujatia či pracovný veľtrh pre Ukrajincov.

Iniciatíva Kto pomôže Ukrajine spustila vynovenú stránku www.helpukraine.sk, kde Ukrajinci a Ukrajinky okrem iného nájdu aj všetky potrebné informácie o zamestnaní sa na Slovensku. Stránka v ukrajinskom a anglickom jazyku ponúka prehľad najväčších portálov ponúkajúcich prácu pre Ukrajincov a v spolupráci portálom Profesia tiež možnosť vytvoriť si životopis v ukrajinskom aj anglickom jazyku. Záujemcovia o zamestnanie tam nájdu aj informačné linky pomoci a kontakty na bezplatné poradenstvo.

„Chceme, aby sa dôležité informácie dostali k čo najväčšiemu počtu ľudí, ktorí si chcú nájsť na Slovensku prácu,“ vysvetľuje Petra Urbanová z tímu Kto pomôže Ukrajine. „Ľudia, ktorí si cez Profesiu vytvoria životopis, môžu preto dostávať aj pravidelné informácie o užitočných podujatiach, či prehľady o slovenskom trhu práce, o podmienkach zamestnania a dôležité kontakty v rámci regiónov.“

Ľudia majú záujem o upratovanie, či prácu v službách

Portál Profesia zozbieral dáta za viac ako dva mesiace, ktoré ukázali, že prichádzajúci Ukrajinci a Ukrajinky majú často vyššiu kvalifikáciu, no hľadajú si prácu v nízko kvalifikovaných pozíciách. Vysokoškolské vzdelanie má až 54% z 2770 Ukrajiniek a Ukrajincov, ktorí si s pomocou Profesie vytvorili životopisy. Najčastejšie si však hľadajú zamestnanie na pozíciách: upratovačka (9%), čašník (8%), asistent (8%), robotník (8%) či pomocný pracovník (8%). Viac ako dve tretiny z nich (72%) sú pritom ženy.

„Tieto dáta nám ukazujú v akej ťažkej pozícii sa prichádzajúci Ukrajinci a najmä Ukrajinky ocitli. Prišli do krajiny, kde často nikoho nepoznajú, neovládajú jazyk a nemajú tu žiadnu záchrannú sieť či finančný príjem, no musia sa často starať o viacero detí, príbuzných a starých rodičov. Hľadajú si preto rýchlo aspoň dočasné zamestnanie, ktoré zvládnu aj bez znalosti slovenčiny a vďaka ktorému budú môcť uživiť svoje rodiny,” hovorí Lucia Šicková, spoluzakladateľka iniciatívy Kto pomôže Ukrajine.

Na portáli www.profesia.sk bolo od 24.2. zverejnených viac ako 8 300 ponúk práce, ktoré sú vhodné aj pre ukrajinských uchádzačov a uchádzačky. Až tretina z nich (33%) ponúkala zamestnanie v oblasti informačných technológií. Hneď za nimi nasledovali administratíva (13%) a ekonomika, financie, či účtovníctvo (11%). „Úloha zamestnávateľov je v tomto momente kľúčová. Pracovnej sily je nedostatok a teraz majú šancu zamestnať šikovných aj kvalifikovaných ľudí, ktorí len potrebujú počiatočnú podporu a vzdelávanie, aby sa doučili jazyk, či iné potrebné znalosti,” vysvetľuje Lucia Šicková

K nájdeniu si práce môže pomôcť aj piknik

V apríli sa v Bratislave konal Piknik – prvé zo série podujatí, ktoré majú za cieľ spájať slovenské a ukrajinské komunity, aby sa zo susedov stali priatelia. Podujatia organizuje OZ TRUST Women, s podporou Kto pomôže Ukrajine. „Silné komunity sú dôležité pre silné zázemia, ktoré si tu nové rodiny potrebujú vybudovať. Je pritom podľa nás veľmi dôležité pomôcť ľuďom z Ukrajiny nájsť si prácu, ktorá sa aspoň približuje ich expertíze. Len tak to vie mať pozitívny dopad aj na slovenský trh práce,” hovorí spoluorganizátorka podujatí, Eva Vaľovská z TRUST Women.

Organizátorky pritom pomáhajú účastníkom podujatí aj s individuálnym hľadaním si práce. „Je to síce nesystémové, ale na druhej strane vidíme, že dokážeme vyplniť aspoň malinkú dieru tam, kde systém zlyháva. Ľudia sú veľakrát na slovenskom pracovnom trhu stratení. Prekvapivé pritom pre mňa je, aké množstvo ľudí si prácu naozaj hľadá. Na našich podujatiach je to takmer 90% a zvyšných 10% už prácu má,” opisuje Eva Vaľovská. „Stretla som sa zatiaľ iba s ľuďmi, ktorí sa naozaj zúfalo snažia postaviť na vlastné nohy a nechcú ostať odkázaní na pomoc iných,” dodáva.

Druhé podujatie, Spoznajme sa hudbou, sa v Bratislave uskutoční v nedeľu 15. mája. Ďalšie aktivity plánujú aj v iných častiach Slovenska.

Veľtrh práce aj pre Ukrajincov a Ukrajinky

Začiatkom júna sa v Bratislave uskutoční veľtrh práce pre cudzincov. Jeden z dní – 3. jún – bude venovaný špeciálne Ukrajincom a Ukrajinkám, ktorí si na Slovensku hľadajú prácu. „Veľtrh práce pre cudzincov som pôvodne chcela usporiadať na jeseň. Kvôli vojne na Ukrajine som termín zmenila,“ hovorí organizátorka podujatia Lucia Litvová, ktorá je aj zakladateľkou veľtrhu COLLDEEDs jobfair for non-Slovak speaking professionals.

 „Aj napriek tomu, že si príprava takého podujatia štandardne vyžaduje viac času, bolo potrebné reagovať rýchlo. Z pôvodne jednodňového podujatia sme vytvorili dvojdňové a tento Deň pre Ukrajinu venujeme ľuďom na úteku, ktorí teraz veľmi potrebujú našu podporu,“ dodáva Lucia Litvová.

V spolupráci s iniciatívou Kto pomôže Ukrajine, s OZ TRUST Women, s Medzinárodnou asociáciou lekárov a zdravotníkov na Slovensku a Nadáciou Alony Kurotovej, preto organizátori prinášajú podujatie, ktoré Ukrajincom a Ukrajinkám pomôže stretnúť sa priamo s potenciálnymi zamestnávateľmi. Pracovný veľtrh bude streamovaný, aby oslovil aj tých, ktorí sa dočasne ubytovali v rôznych kútoch Slovenska.

Novú prácu budú môcť Ukrajinci získať aj na Profesia days. K dispozícii im, okrem 80 zamestnávateľov,  budú aj sprievodcovia ovládajúci ukrajinský jazyk so skúsenosťami v oblasti kariérneho poradenstva. Veľtrh sa uskutoční v Bratislave, v blízkosti asistenčného centra Bottova, od 18. do 19. mája.

Značky: