Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Miesto humanitárnej pomoci iniciatívy Kto pomôže Ukrajine v Auparku Bratislava vydalo od 18. marca pomoc ukrajinským rodinám už viac ako 15 000-krát.

Pred letom otvára KPU tretie kolo výdaja a pripomína, že pomoc pre ľudí z Ukrajiny, ktorí utiekli pred vojnou na Slovensko, je stále potrebná. Opätovne preto prosí verejnosť, dobrovoľníkov a firmy, aby pomohli ešte pred odchodom na letné prázdniny a dovolenky. Zároveň do bratislavského Auparku vstupuje ako partner aj nezisková humanitárna organizácia ADRA.

Vďaka výraznej podpore verejnosti a firiem sa za takmer tri mesiace v Mieste humanitárnej pomoci KPU v Auparku podarilo ukrajinským rodinám pomôcť až 15 000-krát. Počas tohto obdobia navštívilo prevádzku 11 000 darcov – fyzických osôb, firiem, škôl a iných organizácií. Odhadovaná hodnota pomoci – len potravín a hygienických potrieb – je približne 400 000 eur. Toto všetko sa podarilo aj s pomocou slovenských a ukrajinských dobrovoľníkov, ktorí do centra prišli ochotne pomôcť až 4 500-krát.

“Vďaka nesmiernemu zomknutiu a solidarite ľudí sme mohli pomôcť tisícom ukrajinských rodín. Nebolo by to možné bez dlhodobej podpory tisícok jednotlivcov a firiem, ktorým patrí naše veľké a úctivé poďakovanie. Rovnako si mimoriadne vážime pomoc stoviek ľudí – dobrovoľníkov, ktorých môžete v humanitárnej prevádzke stretávať každý deň. Vrátane ukrajinských žien a mužov, ktorí sami museli utiecť pred vojnou zo svojich domovov,” za Miesto humanitárnej pomoci ďakuje Andrea Cocherová. Zároveň dodáva, že veľká vďaka za podporu a pomoc patrí aj samotnému Auparku, ktorý poskytol centru priestory prevádzky a je po celý čas dôležitým partnerom.

Pomoc je potrebná aj naďalej

Potraviny či hygienické potreby sú podľa KPU pretrvávajúcou potrebou ľudí utekajúcich pred vojnou. Predstavitelia Kto pomôže Ukrajine hovoria, že akákoľvek pomoc je vítaná, samotná iniciatíva v súčasnosti nakupuje tovar pre výdajné miesta na celom Slovensku. Časť mieri aj do bratislavského Miesta humanitárnej pomoci, ktoré navštevujú tisíce Ukrajiniek a Ukrajincov. Do prevádzky v Auparku vstupuje aj nový dôležitý partner, ktorého dlhoročné medzinárodné skúsenosti s humanitárnou pomocou by mali prispieť k čo najlepšej udržateľnosti tohto zberného a výdajného miesta aj naďalej.

“Najsilnejším momentom pre mňa je, keď sledujem mimoriadnu obetavosť dobrovoľníkov a darcov, ktorí v Auparku systematicky a neúnavne pomáhajú už tri mesiace. Výnimočne si vážim aj službu ľudí z Ukrajiny. Sami majú dosť starostí aby si zabezpečili základné potreby, predsa však venujú svoj čas i úsilie, aby zmiernili utrpenie svojich krajanov. Vieme, že mnohí dobrovoľníci sú už vyčerpaní, ale pomoc je stále veľmi potrebná. Aj preto sme sa rozhodli podporiť iniciatívu “Kto pomôže Ukrajine” a vstúpiť do partnerstva v “Mieste humanitárnej pomoci”, lebo sme presvedčení, že keď spojíme svoje sily, skúsenosti i zdroje, dokážeme účinnejšie pomôcť,” opisuje Stanislav Bielik, riaditeľ ADRA Slovensko.     

Uvádzané zberné a výdajné miesto sídli na 1. poschodí, priamo nad predajňou potravín Kraj v bratislavskom Auparku. Aktuálny zoznam najviac potrebných materiálnych vecí môže verejnosť nájsť na: https://bit.ly/zoznam-veci. Rovnako sa dá na nákup prispieť priamo na stránke humanitárnej organizácie ADRA Slovensko  https://www.adra.sk/help-shop/taska-pomoci-pre-rodinu-na-slovensku/

Značky: