Možno vás týmto tvrdením prekvapíme, ale monitory ponúkajú veľkú rozmanitosť. Za posledné roky sa technológie zobrazovacích panelov posunuli natoľko dopredu, že pri voľbe novej obrazovky už nestačí vyberať iba na základe uhlopriečky a ceny. Je vhodné myslieť aj na ďalšie parametre, na ktoré vás v tomto článku upozorníme.

Pre mnohých ľudí bude pravdepodobne kľúčovým parametrom rozpočet. Keď sa rozhodnete, za koľko peňazí si chcete kúpiť nový monitor, je vhodné posunúť sa ďalej a dať si odpovede na ďalšie otázky, ktoré sa týkajú uhlopriečky, rozlíšenia, zakrivenia, nastaviteľnej výšky, USB hubu, herných funkcií a ďalších extra vlastností, ktoré dnes výrobcovia integrujú do monitorov.

Ktorý panel je najlepší

Monitory dnes najčastejšie ponúkajú tri typy panelov. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody.

TN – Tento panel sa často používa v herných monitoroch, nakoľko ponúka veľmi rýchlu odozvu. Nevýhodou sú horšie pozorovacie uhly a menej jasné farby.

VA – VA panel nájdete v takmer všetkých zakrivených monitoroch, ale nielen tam. VA panel má o niečo lepšie pozorovacie uhly, nie však také dobré ako IPS panel. Na druhej strane ponúka stále rýchlu odozvu a vizuálne atraktívnejší obraz ako TN panel.

IPS – IPS panely sú obľúbené v monitoroch, ktoré sú určené na multimediálnu prácu. Najkvalitnejšie IPS panely obvykle nájdete v drahých monitoroch pre profesionálov. Ich výhodou sú široké pozorovacie uhly a jasné a pestré zobrazenie farieb. Nevýhodou je pomalšia odozva, kvôli čomu sa tak často nevyužívajú v herných monitoroch – určite nie v tých, ktoré sú určené na kompetitívne hranie online titulov.

Zakrivený monitor či rovný? Každý má svoje výhody

Zakrivený monitor či rovný? Každý má svoje výhody

Akú uhlopriečku a aký pomer strán si vybrať

Aký veľký monitor budete potrebovať? Pri pohľade na ponuku obchodov začínajú dnešné monitory na uhlopriečke 24 palcov a zlatým štandardom je 27 a 32 palcov. Veľkosť monitora je subjektívna záležitosť, my v redakcii sme si však zvykli na 32-palcové obrazovky a menšie by sme už nechceli. Možno 27 palcov, avšak to je minimum, ktoré sme ochotní akceptovať. V prípade takýchto monitorov sedíme vo vzdialenosti 1 metra a obrazovka je dostatočne veľká na účely práce aj zábavy.

Samostatnou kapitolou sú monitory, ktoré sú väčšie ako 32 palcov. V prípade 34-palcového monitora s pomerom strán 21 : 9 sa dá ešte hovoriť o pohodlnej práci pri používaní na tradičnom pracovnom stole a nad jeho kúpou by sme uvažovali aj my. Tento monitor je totiž natiahnutý viac do šírky a ide o vhodnú voľbu, ak chcete pracovať s dvoma aplikáciami alebo oknami vedľa seba. Takýto monitor efektívne nahradí dva tradičné monitory a pomer strán 21 : 9 naplno využijete aj pri sledovaní videa či hraní hier. Mnohé filmy a seriály tento pomer strán natívne podporujú v prípade aplikácie Netflix. Zároveň je k dispozícii rozšírenie pre webové prehliadače, ktoré vynúti zobrazenie akéhokoľvek internetového videa v režime celej obrazovky – vrch a spodok obrazu sa mierne useknú, avšak využijete celú šírku obrazovky. Pri hrách je pomer strán 21 : 9 podporovaný natívne.

Ak by sme chceli ísť ešte vyššie, na trhu už existujú monitory s uhlopriečkou väčšou, ako je 40 palcov. Tieto obrazovky ponúkajú tradičný pomer strán 16 : 9, ale sú k dispozícii aj s pomerom strán 32 : 9. Bez ohľadu na formát displeja, takto veľké displeje sú určené pre špecifické potreby používateľov – či už ide o hranie hier alebo prácu s veľkým množstvom dát na obrazovke. V prípade obrazovky s pomerom strán 32 : 9 totiž ide o plnohodnotnú náhradu za dva monitory vedľa seba.

Philips 346B1C je skvelý moderný a všestranný monitor, ktorý obsahuje všetko, čo by sme od monitora požadovali

Philips 346B1C je skvelý moderný a všestranný monitor, ktorý obsahuje všetko, čo by sme od monitora požadovali

Aké rozlíšenie

Na trhu nájdete monitory s rozlíšením 1920 × 1080 (1080p, Full HD), 2560 × 1440 (1440p, Quad HD) a 3860 × 2160 (2160p, 4K) pixelov a rôzne variácie týchto rozlíšení podľa formátu displeja. 34-palcový monitor s rozlíšením 3440 × 1440 pixelov totiž spadá do kategórie 1440p.

V dnešnej dobe nemá veľký zmysel kupovať monitory s rozlíšením Full HD, a tak odporúčame zvážiť obrazovky s rozlíšením 1440p alebo 2160p. Závisí najmä od vašich potrieb. Ak monitor neplánujete využívať na hranie, potom pokojne investujte do 4K monitora. Tie už dnes nie sú vôbec drahé a na trhu nájdete viacero cenovo dostupných riešení s dobrou kvalitou.

Pokiaľ monitor chcete využívať aj na hranie, treba si zvážiť výkon vášho počítača. Ak nemáte ten najvýkonnejší počítač na trhu, pravdepodobne bude vaša konfigurácia vhodnejšia na hranie v rozlíšení 1440p s vyšším nastavením kvality. V prípade 4K rozlíšenia by ste totiž museli znižovať kvalitu grafiky a ani to by nemuselo v niektorých hrách stačiť na dosiahnutie akceptovateľnej kvality. Prípadne naplno nevyužijete potenciál vášho herného monitora, o tom píšeme v ďalšej časti.

Ak teda hľadáte monitor na prácu aj na časté hranie, pravdepodobne by sme zvažovali kúpu 34-palcového modelu s pomerom strán 21 : 9 a rozlíšením 1440p. Ak hľadáte monitor iba na prácu a pretiahnutý pomer strán vám nevyhovuje, potom stojí za zváženie 32-palcový 4K monitor, alternatívne 27-palcový monitor s rozlíšením 2560 × 1440 pixelov ako cenovo dostupnejšie riešenie.

Samsung Space Monitor je dizajnový monitor, ktorý vám ušetrí miesto na pracovnom stole

Samsung Space Monitor je dizajnový monitor, ktorý vám ušetrí miesto na pracovnom stole

Nastaviteľná výška, USB hub a ďalšie drobnosti, na ktoré treba dávať pozor

Pri výbere monitora je potrebné brať do úvahy aj ďalšie parametre, nad ktorými by ste sa možno nezamysleli. Potrebujete nastaviteľnú výšku monitora? Nie všetky obrazovky túto vlastnosť ponúkajú. Rovnako nie všetky monitory umožňujú pripojenie na stenu cez VESA držiak.

Ďalšou vlastnosťou, ktorá môže byť často prehliadaná, je USB hub. Toto je užitočná funkcia, ak k monitoru pripájate viacero počítačov alebo ho používate v kombinácii s notebookom. USB hub totiž umožňuje pripojiť USB príslušenstvo priamo do monitora – povedzme klávesnicu, myš, USB reproduktory či webkameru. Následne vám postačí jeden kábel z monitora do počítača a môžete používať všetko príslušenstvo tak, ako keby ste ho priamo pripojili do počítača. V prípade výmeny počítača však netreba všetky zariadenia odpájať, ale postačí odpojiť iba jeden kábel. Rovnako je USB hub v monitore praktický, keď máte notebook s jedným alebo dvoma USB portami.

Funkcionalitu USB hubov dotiahol do dokonalosti príchod USB-C portov. Dnes sa na trhu nachádzajú monitory, ktoré umožňujú prepojenie s počítačom cez jeden USB-C kábel. A to je užitočné najmä v prípade počítačov a tabletov. Jeden USB-C kábel smerom z monitora do počítača totiž zabezpečí jeho napájanie a nabíjanie, prenos obrazu, takže nepotrebujete použiť ďalší HDMI alebo DisplayPort kábel a takisto aj pripojenie USB príslušenstva cez USB hub. Je to skutočne praktické a na túto vlastnosť nedáme v redakcii dopustiť.

USB-C hub je praktická funkcia v monitoroch. Jeden kábel vám postačí na pripojenie počítača, napájanie aj USB hub

USB-C hub je praktická funkcia v monitoroch. Jeden kábel vám postačí na pripojenie počítača, napájanie aj USB hub

Samostatný segment herných monitorov

Herné monitory si v uplynulých rokoch vytvorili svoj vlastný segment na trhu. Ich osamostatnenie pritom začalo veľmi nevinne – spoločnosť NVIDIA pred pár rokmi prišla s technológiou G-SYNC, ktorá umožňuje synchronizáciu frekvencie monitora s grafickou kartou. Vďaka tomu sa eliminuje trhanie obrazu a ďalšie vizuálne nedostatky.

Dnes je situácia iná. Technológia NVIDIA G-SYNC je dostupná vo viacerých verziách, ktoré sa odlišujú vizuálnou kvalitou a na trhu je tiež riešenie FreeSync, resp. Adaptive Sync od AMD. To funguje veľmi podobne, aj keď určité rozdiely by ste medzi týmito technológiami našli. Podstatné je však to, že hráči majú dnes širšie možnosti, ako získať kvalitnejší vizuálny zážitok pri hraní a adaptívna synchronizácia v podobe FreeSync či Adaptive Sync sa často objavuje aj vo výbave kancelárskych či multimediálnych monitorov, ktoré nie sú vyslovene určené na hranie.

NVIDIA G-SYNC Ultimate sú vizuálne najpokročilejšie herné monitory na trhu

NVIDIA G-SYNC Ultimate sú vizuálne najpokročilejšie herné monitory na trhu

Aby sme to však zjednodušili – pokiaľ sa chcete na monitore hrať, odporúčame, aby podporoval nejakú technológiu adaptívnej synchronizácie. Je dôležité vedieť, že technológia NVIDIA G-SYNC je kompatibilná iba s grafickými kartami NVIDIA. Technológia AMD FreeSync a Adaptive Sync podporuje naplno grafické karty od AMD, avšak najnovšie sú s ňou kompatibilné aj grafické karty NVIDIA GeForce. Výsledok nemusí byť vždy 100 % a v prípade grafickej karty od NVIDIA vám výrobca garantuje najlepšiu kvalitu v kombinácii s G-SYNC monitorom, avšak aj FreeSync monitor dokáže eliminovať trhanie obrazu, ku ktorému by mohlo dochádzať na monitore bez adaptívnej synchronizácie.

V súvislosti s hernými monitormi je vhodné sledovať ešte jeden parameter, a to je obnovovacia frekvencia. Bežné kancelárske monitory majú obnovovaciu frekvenciu 60 Hz, na trhu však nájdete monitory s frekvenciou až 360 Hz. Z praktického hľadiska tvrdíme, že na hranie vám bude bohato stačiť monitor s frekvenciou 120 alebo 144 Hz. Náročnejší hráči môžu siahnuť po 240 Hz obrazovkách. 360 Hz monitory prinesú pridanú hodnotu v porovnaní s 240 Hz/144 Hz obrazovkami iba segmentu profesionálnych hráčov.

Tiež je potrebné si uvedomiť, že aby ste naplno využili potenciál vysokej obnovovacej frekvencie, musí váš počítač disponovať vysokým grafickým výkonom, aby hry vykresľoval v počte snímok za sekundu, ktorý sa bude približovať hodnote obnovovacej frekvencie monitora. Je zbytočné si kupovať 144 Hz monitor, keď budete hrať hru, ktorú vám váš počítač horko-ťažko vykreslí pri 30 fps.

Dnes na trhu nájdete aj 360 Hz monitor. Bežným hráčom však bohato postačí 144 Hz obnovovacia frekvencia

Dnes na trhu nájdete aj 360 Hz monitor. Bežným hráčom však bohato postačí 144 Hz obnovovacia frekvencia

Zabudované webové kamery, senzory okolitého osvetlenia a ďalšie extra funkcie

Informácie, ktoré sme doteraz uviedli v článku, vám pomôžu rozhodnúť sa pri výbere monitora. Viete totiž o všetkých parametroch a vlastnostiach, ktoré by ste mali zvážiť. Pre úplnosť ešte dodajme, že vo výbave dnešných monitorov nájdete aj špeciálne vlastnosti, ako je zabudovaná webová kamera či senzory okolitého osvetlenia a energie.

Cieľom týchto senzorov je znížiť spotrebu energie a tým pádom aj prevádzkové náklady. Senzor okolitého osvetlenia upravuje jas displeja podľa intenzity svetla v okolí a senzor energie sleduje, či pred monitorom niekto sedí alebo nie – keď nie, tak automaticky stlmí obrazovku, aby znížil spotrebu energie.

Vo výbave dnešných monitorov nájdete aj webové kamery

Vo výbave dnešných monitorov nájdete aj webové kamery

Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit