Taký tenký telefón, ako je Moto Z, ste ešte nevideli.

Držať v ruke niečo takéto je nevšedný zážitok. Je to netradičný telefón, ktorý sa nám zapáčil hneď na prvý pohľad. Možno bude niekto kritizovať hrúbku 5,2 mm na úkor vystúpeného fotoaparátu. No v praxi sme si overili, že je tento prvok vhodný hneď na dve veci.

Prvou je zdvíhanie telefónu zo stola. Ide to podstatne jednoduchšie, ako keby bol telefón úplne plochý. Druhou je lepšie uchytenie doplnkov Moto Mods. Kovový rám výrazne spevňuje telefón, zadný kryt má jemné reliéfne pruhovanie príjemné na dotyk.

Predná strana má okrem 5 Mpx selfie fotoaparátu aj blesk. Vlastné zábery môžete mať aj s prisvetlením, čo býva ojedinelá možnosť. Vzadu je 13 Mpx s dvojicou diód LED blesku na lepšie tónovanie a expozíciu. Dôvodom hrubšieho tela fotoaparátu je optická stabilizácia obrazu. Platí pre fotografie aj video.

Pod displejom je už tradične štvorcový snímač odtlačkov. Tentoraz funguje nielen na odomykanie telefónu, ale aj na vypnutie displeja. Stačí dlhšie podržať prst na snímači a displej sa vypne. Výrobca použil virtuálne tlačidlá, teda okolo snímača nič nie je. Ani v tomto prípade neplní snímač inú úlohu. Nedostanete sa s ním teda na základnú obrazovku.

Ďalšou špecialitou sú ovládacie tlačidlá na pravej hrane. Sú úzke, precízne a dobre sa používajú. Ak by boli bližšie k stredu, išlo by o dokonalé spojenie tlačidiel s telefónom. Nabíjanie je cez USB-C port a v balení je 15 W nabíjačka s technológiou TurboPower. Škoda, že je kábel ku nej pripojený napevno.

Horná hrana má okrem ďalšieho mikrofónu slot na Nano SIM kartu a pamäťovú kartu. Existuje aj verzia Dual SIM, no nie je určená pre náš trh. No a ešte jeden malý detail. Pri hrúbke 5,2 mm to bolo jasné asi už od začiatku, audiokonektor tu nenájdete. Bude treba použiť redukciu z USB-C konektora. Tá je v balení, takže žiadny zásadný problém.

Ovládanie a používanie

Telefón má čistý Android, pri sérii Moto je to bežné. Je tu však doplnkový softvér, a to hneď dva. Prvý je Moto, ktorý poznáme z iných modelov tejto značky. Slúži na definovanie akcií po otočení, zatrasení telefónu, ukončenie zvonenia a prechod na vibrovanie po zdvihnutí zo stola atď. Skrátka užitočné doplnky s možnosťou nastavenia, ktoré chcete a ktoré nie.

Zapnutie LED svetla ako baterky po dvojitom zatrasení telefónom považujeme za jedno z najužitočnejších rozšírení. Tiež aj Moto Obrazovku. Ak sa k telefónu priblížite alebo prejdete nad telefónom rukou, zapne sa náhľad na displej. Je to funkcia Always-on a po chvíli sa automaticky vypne.

Druhým rozšírením je Moto Mods. Vlastne ide o servisnú aplikáciu, keďže priame voľby tu nie sú. Všetky doplnky Mods fungujú na plnej automatike. Stačí ich pripojiť k telefónu. Môže ísť o reproduktor s vlastným akumulátorom, projektor, fotoaparát alebo powerbanku. V prípade reproduktora je zaujímavé, že po vybití jeho akumulátora využije ten v telefóne.

Tým, že je tu čistý Android, získate rýchly a vyladený systém. Máte zároveň priestor na experimentovanie a použitie vlastných nadstavieb. Telefón sa viac zahrieva. Je to dané jednak jeho špičkovým výkonom, no zároveň úzkym profilom. Telo slúži ako chladič ešte výraznejšie ako pri hrubších telefónoch.

Fotografovanie

Modulárny doplnok pre Lenovo Moto Z – fotoaparát Hasselblad True Zoom

Je úplne prirodzené, že takýto telefón je vhodný aj na fotografie. To inak Lenovo Moto ukázalo aj na podstatne lacnejších zariadeniach. Máme skúsenosti nielen s fotením so zabudovanou optikou, ale aj s modulom Hasselblad True Zoom. Ide o Moto Mods doplnok na fotografovanie s 10-násobným optickým zoomom. Použitie je naozaj jednoduché, stačí pripojiť k telefónu a zapnúť fotoaparát tlačidlom na jeho tele alebo aplikáciou. Okrem kvalitnej optiky je tu aj xenónový blesk. Fotografie vyzerali vynikajúco. Na prvý pohľad dokážete rozoznať, či bola fotka spravená prídavným modulom alebo optikou v telefóne. Aby sme to spresnili, kupujete si hlavne optiku, nie elektroniku fotoaparátu. Ak ale fotíte s Hasselblad modulom, získate možnosť fotiť priamo do RAW formátu.

Video je v tmavších podmienkach výrazne zašumené. Lepšie výsledky dosiahnete cez deň vonku, v umelo osvetlených miestnostiach robte radšej fotografie, a to platí to aj pre prídavnú optiku Hasselblad.

Hodnotenie

+ špičková výbava, rýchly telefón, ultra tenké telo, rozšírenia Moto Mods, kvalita fotiek
– vyšší šum vo videu

Cena: 699 EUR
Zapožičal: Lenovo

Parametre telefónu a výsledky benchmarkov:

Model telefónuLenovo Moto Z
Operačný systémAndroid 6.0.1
Formát SIM kartyNano SIM
Pamäť RAM / ROM / iná [GB]4 / 32
ProcesorSnapdragon 820, 4-jadrový, max. frekvencia 1,8 GHz
Displej, počet fariebAMOLED, 16 miliónov
Displej – veľkosť [palcov]/ rozlíšenie [bodov]5,5 / 1440 × 2560
Regulácia podsvieteniaáno, automatická
Slot na pamäťovú kartumicroSDXC do 2 TB
Bluetooth, Wi-Fi, USB, GPS, NFC4.1 LE, ABGN, áno, áno, áno
Podpora sietíQuad Band, LTE
Fotoaparát / video13 MPx, autofocus / 4K, 30 fps
Vymeniteľná batéria a vlastnostinie, 2600 mAh
Čas hovoru / úsporný režim [hod / hod]neuvedené
Rozmery [mm]/ hmotnosť [gramov]155 × 75 × 5 / 136
KonektorUSB-C
ZapožičalLenovo
Cena [EUR s DPH]669
Benchmarky Výsledky
AnTuTu Benchmark – Total score59646
PCMark for Android – Performance5361
3DMark Sling Shot – Total score2190
Graphic2328
Physics1814

Tento článok vyšiel aj v tlačenom novembrovom vydaní TOUCHIT č. 9/2016, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

Lenovo K6: Slušný smartfón s cenovkou do 200 eur

9.5 Najlepší Lenovo smartfón

Lenovo Moto Z je to najlepšie, čo si od Lenova môžete teraz kúpiť. Po všetkých stránkach rýchly telefón s dobrým fotoaparátom a čistým Androidom. Je extrémne tenký a je radosť ho používať. Ak sa chystáte prikúpiť si Moto Mods, toto je jednoznačne správna voľba.

  • Dizajn a konštrukcia 10
  • Hardvérová výbava 10
  • Rýchlosť 10
  • Výdrž 8

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.