Na trh s robotickými vysávačmi vstupuje nový hráč.

Na Slovensku sa začali predávať robotické vysávače Lenovo T1 a T1 Pro Vacuum Cleaner a Lenovo E1 Vacuum Cleaner. Tie stoja od 219 eur do 459 eur a ponúkajú atraktívny pomer cena/výbava. V tomto smere chcú konkurovať obľúbeným vysávačom od Xiaomi, zaujať sa snažia aj pokročilými funkciami, ako je odpadkový kôš v nabíjacej stanici v prípade modelu Lenovo T1 Pro.

Robotické vysávače od Lenova sme v redakcii testovali vďaka spoločnosti Datacomp, ktorá je jeden z popredných autorizovaných partnerov a predajcov značky Lenovo na Slovensku. Lenovo vysávače si môžete v prípade záujmu zakúpiť na webe Datacomp.sk.

Lenovo T1 Vacuum Cleaner a Lenovo E1 Vacuum Cleaner

Lenovo T1 Vacuum Cleaner (vľavo) a Lenovo E1 Vacuum Cleaner (vpravo)

Lenovo T1 a T1 Pro Vacuum Cleaner

Lenovo T1 Vacuum Cleaner je drahší a lepšie vybavený robotický vysávač z dvojice noviniek. V predaji je v základnej verzii za 379 eur a vo verzii T1 Pro za 459 eur. Verzie sa odlišujú iba nabíjacou stanicou – T1 Pro ponúka nabíjaciu stanicu s odpadkovým košom, do ktorého sa vysávač automaticky vyprázdni. Odpadá tak nutnosť manuálne vysypať nádobku na prach z vysávača.

Nabíjacia stanica s odpadkovým košom je užitočná vlastnosť, ktorú sme si obľúbili už pri testovaní vysávačov iRobot Roomba. V porovnaní s nimi nás potešilo, že nabíjacia stanica Lenovo s košom má nižšiu výšku a zmestí sa nám aj pod malý stolík, kde máme tradične umiestnený robotický vysávač. V prípade Roomby sme mu museli hľadať iný domov.

Vďaka automatickému vyprázdňovaniu do zabudovaného odpadkového koša je Lenovo T1 Pro pomerne bezúdržbový vysávač, minimálne, čo sa vysávania týka. Predpokladáme, že vrecko na odpad budeme v koši v nabíjacej stanici meniť približne raz za 2 mesiace, možnože aj menej často.

Lenovo T1 Pro Vacuum Cleaner obsahuje odpadkový kôš v nabíjacej stanici

Inteligentne sa pohybuje po domácnosti

Lacnejšia verzia vysávača za 379 eur obsahuje nabíjaciu stanicu bez odpadkového koša, v tomto prípade by sme nádobku na prach vo vysávači čistili približne raz týždenne. Samozrejme záleží aj od veľkosti vášho bytu, množstva prachu a frekvencie vysávania. My sme vysávač testovali v trojizbovom byte s rozlohou 60 m2, robot vysával 3× do týždňa.

Bez ohľadu na to, či si zvolíte verziu Lenovo T1 alebo T1 Pro Vacuum Cleaner, samotný vysávač je v oboch prípadoch rovnaký. Má okrúhly tvar s rozmermi 350 × 350 × 98 mm a ponúka 180 mm hlavnú kefu a dve bočné kefy. Lenovo T1 nám svojim dizajnom pripomína vysávače od Xiaomi, v porovnaní s nimi sa odlišuje už spomenutými dvoma bočnými kefami. Xiaomi využíva jednu bočnú kefu. Dve bočné kefy výrazne nezvýšia efektivitu vysávania, ale ani neuškodia.

Lenovo T1 Vacuum Cleaner nám pripomína pokročilejšie vysávače od Xiaomi aj inteligentným navigačným systémom s laserovou navigáciou a inteligentným mapovaním domácnosti. Ak ste v minulosti používali niektorý z vysávačov Xiaomi s laserovou navigáciou, pozrite si nižšie priložené screenshoty z mobilnej aplikácie od Lenova – spôsob navigovania vysávača po domácnosti vám bude dobre známy.

Lenovo T1 Vacuum Cleaner má 18 cm hlavnú kefu a dve bočné kefy

Vysáva aj mopuje

Vysávač Lenovo T1 sa počas testovania pohyboval po našej domácnosti systematicky a inteligentne. Počas prvého vysávania vytvoril pomerne presnú mapu bytu, ktorú sme si následne mohli pomocou mobilnej aplikácie rozdeliť do jednotlivých zón. Takýmto spôsobom sa dajú zadefinovať jednotlivé miestnosti a tiež určiť zakázané zóny, kam by vysávač nemal chodiť upratovať.

Inteligentný pohyb a rozdelenie do zón považujeme z praktického hľadiska za výborné a užitočné funkcie. Môžete si totiž nastaviť, aby vysávač vyčistil celú domácnosť alebo iba vami zvolené miestnosti. Robot v takomto prípade začne čistiť popri stenách a následne začne vysávať zvyšnú plochu v strede miestnosti.

Lenovo T1 Vacuum Cleaner vysáva aj mopuje. Nádobka na prach má objem 400 ml, nádobka na vodu má 110 ml a môžete ju pripevniť pod nádobku na prach. Vďaka tomu je možné súbežne zbierať nečistoty a aj mopovať. V prípade funkcie mopovania odporúčame dopĺňať nádobku na vodu približne každých 30 minút. Vysávač nám síce vymopoval celý byt aj bez doplnenia vody, avšak efektívnejšie mopovanie dosiahnete pri pravidelnom dopĺňaní vody. Z tohto hľadiska oceníte zónové upratovanie po jednotlivých miestnostiach.

Lenovo T1 Vacuum Cleaner vysáva aj mopuje

Až 2,5 hodiny vysávania na jedno nabitie

V režime vysávania dokáže Lenovo T1 fungovať na jedno nabitie až 2,5 hodiny a pokryť až 200 m2. V prípade potreby vie prerušiť vysávanie, dobiť batériu a pokračovať v čistení tam, kde prestal. Sací výkon dosahuje až 2700 pa, môžete si ho meniť pomocou mobilnej aplikácie.

S kvalitou vysávania sme boli spokojní. Náš byt je pomerne nenáročný na upratovanie – nemáme domáce zvieratko a keďže máme minimum kobercov, tak je vysávač prakticky stále iba na tvrdej podlahe. Mopovanie je príjemným bonusom, avšak na podlahe zaschnutú špinu si budete zväčša musieť vyčistiť manuálne. Bez ohľadu na to, túto funkciu sme využívali, keď sme vysávač nechali upratovať počas našej prítomnosti doma. Mimochodom, v prípade mopovania môžete využiť funkciu tvorby zón, aby ste zakázali vysávaču chodiť po koberci.

Lenovo T1 Vacuum Cleaner si poradí s prekážkami do 2 cm a ponúka tradičné inteligentné funkcie, ako je prepojenie s hlasovými asistentami, či plánovanie vysávania. Môžete si vytvoriť viacero plánov – napríklad každý pondelok a piatok vám môže povysávať vami zadané miestnosti a v stredu celú domácnosť.

Aplikácia Lenovo Cleaner T1 (obrázky si môžete zväčšiť kliknutím na ne)

Priama konkurencia pre Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop PRO

V porovnaní s vysávačom Xiaomi Mi Robot Vacuum, ktorý štandardne používame, nás Lenovo vysávač potešil aj nadštandardnou výbavou základného balenia. Jeho súčasťou je 1× mop, ktorý je možné umývať, 10× jednorazový mop a náhradné bočné kefy a HEPA filter. Ďalšie náhradné diely si môžete zakúpiť priamo na Datacomp.sk.

Je zrejmé, že Lenovo T1 Vacuum Cleaner je priamou konkurenciou pre model Mi Robot Vacuum Mop PRO, ktorý takisto kúpite na Datacomp.sk za 329 eur. V prípade štandardnej verzie T1-ky je rozdiel v cene vysávačov 50 eur. Vysávač od Lenova má viac senzorov (25 vs. 12), väčšiu batériu (5200 vs. 3200 mAh) a o niečo vyšší sací výkon (2700 vs. 2100 pa). Xiaomi má väčší objem nádržky na vodu v prípade mopovania (200 vs. 110 ml).

Oba spomenuté vysávače sme nemali možnosť porovnať zoči-voči. Predpokladáme však, že používateľský zážitok aj funkcionalita budú až na prípadné drobné odchýlky, ktoré môžu nastať v špecifických situáciách, totožné. Vysávač od Lenova bude profitovať z vyššieho sacieho výkonu, ktorý môže byť prínosom pri vysávaní kobercov a ak si priplatíte za verziu Pro s odpadkovým košom v napájacej stanici, ponúkne výrazne vyšší komfort a bezstarostnú údržbu.

Lenovo T1 Vacuum Cleaner a Lenovo E1 Vacuum Cleaner

Lenovo T1 Vacuum Cleaner a Lenovo E1 Vacuum Cleaner

Lenovo E1 Vacuum Cleaner

Lenovo E1 Vacuum Cleaner je robotický vysávač za 219 eur, ktorý je určený menej náročným používateľom a chce teda zaujať aj svojou cenou.

Lenovo E1 je rozmerovo menší vysávač. Má okrúhly tvar o veľkosti 320 × 320 × 72,5 mm, hlavná kefa má veľkosť 145 mm. Tento vysávač ponúka funkcionalitu vysávania aj mopovania, pričom v základnom balení sú k dispozícii dve nádržky – jedna na prach a druhá na vodu. Podľa toho, ktorú nádržku použijete, sa vysávač prepne do príslušného režimu. Aj v prípade mopovania však dokáže pozametať prach alebo iné nečistoty.

Vysávač Lenovo E1 využíva navigáciu pomocou gyroskopu. To je jeden z hlavných rozdielov v porovnaní s T1 – model E1 nemá tak dobrý prehľad o vašej domácnosti. Nedokáže sa po nej pohybovať natoľko systematicky a inteligentne ako drahší z dvojice Lenovo vysávačov a tiež neumožňuje jej rozdelenie do zón. Občasne silnejšie naráža do prekážok.

Lenovo E1 Vacuum Cleaner je menší vysávač, ponúka 14,5 cm hlavnú kefu

Jednoduchší systém navigácie, slabšie parametre

V praxi to znamená, že Lenovo E1 bude rovnakú plochu vysávať dlhšie ako T1 a do niektorých miest sa vráti. Domácnosť však vo výsledku povysáva celú a počas testovania sme nemali pocit, že by niektoré miesta vynechal alebo že by bola kvalita čistenia viditeľne nižšia v porovnaní s Lenovo T1. Ako sme už však spomenuli, náš byt je pomerne nenáročný pre robotické vysávače.

Lenovo E1 je rozmerovo menší, menej inteligentný z hľadiska navigácie a má menšiu hlavnú kefu. Nižšia je takisto kapacita batérie – na úrovni 2600 mAh. V praxi to znamená vysávanie až 2 hodiny a pokrytie plochy 100 m2. Sací výkon vysávača je na úrovni až 1400 pa, čo je takisto takmer polovičná hodnota v porovnaní s T1. Na zmetanie a vysanie prachu a nečistôt z tvrdej podlahy však bude takáto výbava postačovať.

E1-ka si poradí s prekážkami do 1,5 cm a v základnom balení ponúka aj diaľkový ovládač. Ten sme nevyužili, spoľahli sme sa na mobilnú aplikáciu Lenovo Cleaner. Pre niekoho však môže byť diaľkový ovládač pridanou hodnotou. Pomocou mobilnej aplikácie si jednoduchšie vytvoríte plán vysávania pre jednotlivé dni.

Lenovo E1 Vacuum Cleaner ponúka dve nádržky – jednu na vysávanie, druhú na mopovanie

Vysáva alebo mopuje

Vysávač ponúka niekoľko režimov vysávania, my sme využívali automatický. V ňom sa najskôr vysajú otvorené plochy miestnosti a následne začne vysávač čistiť hrany a oblasti pri stenách. V prípade vysávania má nádobka objem 500 ml, v prípade mopovania 300 ml. V režime mokrého upratovania vysávač opakovane čistil oblasti pri stenách až dokedy neminul prakticky všetku vodu v nádobe.

Prihliadnuc na cenu 219 eur, Lenovo E1 Vacuum Cleaner môže byť atraktívny pre nenáročných používateľov s malým až stredne veľkým bytom, v ktorom sa nachádzajú prevažne tvrdé podlahy. Tento robotický vysávač neponúka pokročilé funkcie či technológie, avšak dokáže pomôcť s vysávaním aj mopovaním.

Jeho priamym konkurentom je Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 1C za necelých 250 eur.

Aplikácia Lenovo Cleaner (obrázky si môžete zväčšiť kliknutím na ne)

Ako je to s hlučnosťou oboch vysávačov?

Doplnené: Pod článkom ste sa nás pýtali na hlučnosť vysávačov.

V prípade Lenovo T1 udáva výrobca 70 dB pre maximálny výkon (k dispozícii sú 4 režimy výkonu/hlučnosti) a 65 dB pre E1. Pocitovo, v štandardnom režime (3. nastavenie výkonu zo 4) je T1-ka o niečo hlučnejšia ako Xiaomi Mi Robot Vacuum, ale nie je to nič výrazné. Maximálny výkon sme nepoužívali, ten má podľa nás zmysel iba na kobercoch.

E1 je plus/mínus rovnako hlučný ako vysávač od Xiaomi. Hlučnosť je teda štandardná a výraznejšie sa neodlišuje od ostatných robotických vysávačov. Je logické, že hluk vysávača sa mení v závislosti od nastavenia výkonu. V prípade mopovania je model E1 tichý a model T1 umožňuje nastaviť si sací výkon alebo ho minimalizovať a nechať zariadenie iba mopovať.

Lenovo E1 Vacuum Cleaner

Lenovo E1 Vacuum Cleaner

Verdikt

Robotické vysávače od Lenova spravili pozitívny prvý dojem. Využívajú technológie, ktoré poznáme napr. z vysávačov Xiaomi a predstavujú vhodnú alternatívu či konkurenciu pre existujúce vysávače.

Lenovo T1 Vacuum Cleaner potešil inteligentnou navigáciou po domácnosti, jej rozdelením do jednotlivých miestností/zón a parametrami, ktoré prevyšujú aj priamu konkurenciu od Xiaomi. Model T1 je obzvlášť atraktívny vo verzii Pro, ak ste ochotní si priplatiť za zabudovaný odpadkový kôš – odmenou vám bude takmer bezúdržbová prevádzka.

Samozrejme, parametre nie sú všetko a pri porovnaní s inými vysávačmi treba brať do úvahy aj vaše požiadavky. Vyšší maximálny výkon či dlhšiu výdrž batérie možnože naplno nevyužijete, ak bývate v malom byte a nemáte koberce.

Lenovo E1 Vacuum Cleaner je základný robotický vysávač, ktorý sa síce nevie po byte pohybovať až tak inteligentne ako T1 a neponúka ani niektoré ďalšie pokročilé technológie, avšak svoju úlohu si v optimálnych podmienkach (neveľký byt, tvrdé podlahy) splní dobre.

Oba vysávače sú v predaji na webe Datacomp.sk.

Robotické vysávače Lenovo T1 a Lenovo E1 Vacuum Cleaner

Technické špecifikácie:

ModelLenovo T1 a T1 Pro Vacuum CleanerLenovo E1 Vacuum Cleaner
Rozmery350 × 350 × 98 mm320 × 320 × 72,5 mm
Veľkosť hlavnej kefy / bočné kefy180 mm / 2×145 mm / 2×
Navigácia / rozdelenie mapy do zónlaserová / ánogyroskop / nie
Maximálny sací výkon2700 pa1400 pa
Batéria / výdrž na jedno nabitie5200 mAh / až 200 m2, 2,5 hodiny2600 mAh / až 100 m2, 2 hodiny
Objem nádrže na prach / vodu400 ml / 110 ml500 ml / 300 ml
Mobilná aplikáciaLenovo Cleaner T1Lenovo Cleaner
Cena379 eur / 459 eur pre verziu Pro s odpadkovým košom219 eur

Zapožičal: Datacomp

Prečítajte si aj:

Recenzia Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop PRO: Skvelý pomocník na čisté podlahy za dobrú cenu

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit