Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

  • Úplne nový NX je prvým modelom vyrobeným pomocou nových techník vývoja vozidiel spoločnosti Lexus
  • Úplné začlenenie digitálneho počítačového modelovania s výhodami, ako je napríklad presnejšie zabezpečenie kvality
  • Dynamický výkon vylepšený na základe priamej spätnej väzby od profesionálnych pretekárov
  • Druhá generácia SUV značky Lexus strednej triedy je komplexne nové vozidlo – viac ako 95 % dielov je výsledkom najnovšieho vývoja
  • Použitie novej platformy GA-K, ktorá je kľúčovou inováciou pri zlepšovaní dynamického výkonu a vytváraní rukopisu jazdy značky Lexus
  • Dynamická kvalita je vylepšená vďaka novým systémom riadenia, brzdenia a odpruženia

Nový prístup k vývoju vozidiel

Uvedením úplne nového modelu NX na trh spoločnosť Lexus urobila viac než len to, že priniesla nový automobil – spôsobila revolúciu vo svojom prístupe k vývoju vozidiel.

Druhá generácia jej SUV strednej triedy je prvým modelom vyvinutým pomocou nových techník a stratégií, ktorých cieľom je ešte vyššia kvalita a dynamický výkon. Hlavný konštruktér Takeaki Kato vysvetľuje: „Vývojová schéma spoločnosti Lexus sa v prípade nového NX podstatne zmenila. V plnej miere sme začlenili digitálny, alebo modelový, vývoj s využitím počítačov pre inteligentnejšie inžinierstvo. To nám prináša výhody, ako je napríklad možnosť odhaliť všetky nezrovnalosti pri zabezpečovaní kvality.“

Popri zavedených nových digitálnych nástrojoch sa zároveň používali aj fyzické predmety, aby sa potvrdili zmyslové aspekty modelu NX – ako vyzerá, ako pôsobí a ako znie zákazníkovi.

Pri vývoji dynamických vlastností modelu NX dostal novú prioritu aj ľudský faktor. Spoločnosť Lexus prizvala na testovanie vozidla na svojej skúšobnej dráhe Šimojama profesionálnych pretekárov a spätnú väzbu od nich využila na zdokonalenie reakcií a ovládateľnosti vozidla.

Ďalším dôležitým aspektom je riadenie nákladov so zameraním na zníženie nákladov na existujúce technologické funkcie, aby sa mohli nové pokročilé technológie ponúknuť zákazníkovi za dostupnú cenu.

Tieto iniciatívy budú začlenené do všetkých budúcich modelov Lexus a budú sa ďalej vyvíjať, pričom intenzívnejšia spolupráca medzi hlavnými inžiniermi pomôže pokročiť k ďalšej kapitole značky Lexus.

Vskutku „úplne nové“ vozidlo

Už na prvý pohľad je ľahké rozpoznať, že úplne nový Lexus NX je nástupcom pôvodného SUV strednej triedy. No aj keď medzi oboma modelmi existuje jasné vizuálne prepojenie z hľadiska evolúcie dizajnu a štýlu, sú to úplne odlišné vozidlá – v skutočnosti je viac ako 95 % dielov výsledkom nového vývoja. Tento prístup sa vzťahuje na všetky aspekty nového modelu NX: výkonu, jazdných vlastností, ovládania, bezpečnosti, pohodlia, konektivity a ďalších.

Zmeny sa týkajú všetkých stránok vozidla, od komponentov hnacej sústavy až po množstvo jednotlivých prvkov, ako sú sedadlá, volant, multimediálne systémy Lexus Link, bezpečnostné funkcie systému Lexus Safety System +, kolesá, vonkajšie spätné zrkadlá, či dokonca motor, ktorý rýchlejšie a tichšie ovláda elektrické zadné dvere. V každom prípade bolo cieľom poskytnúť zákazníkovi lepší zážitok, počnúc tým, ako niečo funguje, až po to, ako to vyzerá, znie a pôsobí.

Nová platforma na dosiahnutie rukopisu jazdy značky Lexus

Snáď žiadna nová funkcia nie je pre charakter a kvalitu vozidla zásadnejšia než platforma globálnej architektúry vozidiel GA-K od spoločnosti Lexus. Jej použitie umožnilo znížiť ťažisko modelu NX o 20 mm a dosiahnuť lepšie rozloženie hmotnosti medzi prednou a zadnou časťou vozidla. Platforma tiež poskytla o 30 % tuhší podvozok, ako mal prechádzajúci model, čo je zásadné pre dynamické, stabilné a citlivé ovládanie a lepšiu ochranu pri náraze.

Okrem toho je platforma základom pre zabezpečenie rukopisu jazdy značky Lexus. Práve táto optimálna dynamická odozva na použitie volantu, plynu a bŕzd ako určujúca vlastnosť nových modelov Lexus dodáva vodičom v každom okamihu pocit sebaistoty, kontroly a spojenia s vozidlom. Okrem novej platformy výrobca zaviedol aj novú brzdovú sústavu a systémy riadenia a odpruženia, ktoré sú koordinované a vyladené tak, aby sa dosiahol súvislý a plynulý výkon.

Dynamickú kvalitu modelu NX podporil aj nový prístup k jeho konštrukcii. Použili sa v nej inovatívne druhy ocele, ktoré sú ľahké a zároveň mimoriadne pevné, nové technológie zvárania pomocou lasera, pokročilé lepidlá na karosériu a dômyselné techniky vystužovania pomocou na mieru zváraných prírezov, ktoré šetria hmotnosť. Dôraz na detaily badať aj v novom systéme s dvojitou západkou na zaistenie kapoty. Sú spojené výstužným prvkom, čo zvyšuje tuhosť vozidla a potláča vibrácie pri jazde vysokou rýchlosťou.

Spoločnosť Lexus očakáva, že „úplne nové“ vlastnosti modelu NX jej pomôžu zvýšiť predaj a takmer zdvojnásobiť jej podiel v segmente v Európe. Pre rok 2022, ktorý bude prvým úplným rokom predaja, predpokladá nárast z 3,6 % na 6 %.

Značky: