Ľudia stále používajú Windows 7. Ako ste na tom vy?

6

Systém, ktorý je tu s nami už viac ako 11 rokov sa zrejme nikam nechystá.

A to sú dokonca takí, čo používajú aj verziu Vista. Avšak je to prirodzené, v rade podnikov by sme stále našli systémy Windows XP. Ak systém nepripojíte do internetu a máte ho na off-line počítači, ste v relatívnom bezpečí.

Windows 7 však ukončil poskytovanie podpory pre bežných ľudí 14. januára 2020 a odvtedy zostáva bez ochrany. Pribudol v ňom len prehliadač Microsoft Edge a ochranu dostáva zabudovaný antivírus v systéme. Výnimku tvorila aktualizácia spôsobujúca problémy s tapetou plochy. Niesla v sebe viac opráv, no toto bol vedľajší účinok. Microsoft teda výnimočne pridal ďalšiu aktualizáciu, pre všetkých.

Podľa servera NetMarketShare beží Windows 7 na štvrtine zariadení, presnejšie v čase písania tohto článku na 26,72 %. Neprekvapuje žalostný podiel Windows 8.1. Sám Microsoft sa ho chcel zbaviť a zabudnúť na tento pokus či medzistupeň plný nekonzistentnosti. Aj preto boli Desiatky zadarmo.

netmarketshare

Windows 10 však pomaly stúpa, nedávno oslávil 5 rokov na trhu. Tak či onak, podiel Windows 7 sa bude znižovať už len pomerovým podielom vzhľadom na pribúdajúce zariadenia s Windows 10.

Zdroj: NetMarketShare

Prečítajte si aj:

Kde nájsť starší Windows alebo Mac OS?

O autorovi

Notebook, smartfón, slúchadlá a ja - toto je zostava, vďaka ktorej pod mojimi prstami vznikajú recenzie aj detailné testy a videá notebookov, telefónov, slúchadiel, reproduktorov, tlačiarní alebo softvérových služieb či gadgetov. Pod taktovkou trance a deep house pribudne každý deň na "digitálnom papieri" pár nových riadkov. A keďže sa zatiaľ nikto na moje texty nesťažoval, hudobný štýl je môj piaty element.

6 komentárov

  1. Mňa win10 poriadne nasral a postupne prechádzam na Linux dual bootom. Na win10 sa väčšinou len hrám. Linux má zas problém s ovládačmi. Má ich v jadre už zabudované ale niektoré sú len proprietary a tie vyrobcovia robia len na najpopulárnejšie edície.

  2. Domaci spotrebic on

    Ja man na desktope Ubuntu 20.04 (Unity7 DE), na notebooku Ubuntu Mate 20.04, na telefone Ubunu (UBports) Touch a na experimentalnom, cim dalej pouzitelnejsom, armovom notebooku Manjaro Arm (Sway WM). Windows (iba 7) je len na virtualke, ci nejakom starom harddisku a zapada prachom.

Pridaj komentár