Rovnako ako iOS/iPadOS 15, tak aj macOS Monterey je už dostupný pre širokú verejnosť v rámci beta verzie.

Na rozdiel od iOS 15 prináša macOS Monterey oveľa viac zaujímavých noviniek a funkcií, ktoré sme ocenili už počas predstavovania nových operačných systémov. Zatiaľ čo uplynulý rok sme na verejnú beta verziu systému macOS Big Sur čakali veľmi dlho, tak tento rok sa Apple poponáhľal a macOS Monterey, presnejšie verejná beta verzia, je dostupná mesiac po predstavení.

macOS

macOS

V praxi to znamená, že macOS Monterey si aktuálne môže stiahnuť ktokoľvek – z overeného zdroja – a začať využívať nové funkcie už dnes. Upozorňujeme však, že to stále nie je finálny produkt, takže môže obsahovať chyby, ktoré môžu spôsobiť závažné nepríjemnosti počas používania a v najhoršom prípade aj stratu dát.

„Nezabúdajte na najdôležitejšiu časť prechodu na macOS Monterey, ktorou je ZÁLOHA všetkých dát. Bez toho inštaláciu neodporúčame vykonávať.“

Ako nainštalujem verejnú beta verziu macOS Monterey?

Základom je prehliadač Safari, do ktorého zadáte URL: https://beta.apple.com. Na tejto stránke je potrebné prihlásenie sa do vášho Apple konta, odsúhlasenie postupu a následne si stiahnete inštalačný profil – treba kliknúť na „Enroll your devices“ a na ďalšej stránke – „Download profile“.

Sťahovanie sa po odsúhlasení spustí automaticky. Následne inštalačný súbor otvoríte (nájdete ho v zložke stiahnuté/downloads) a prejdete bežnými krokmi, ako keby ste inštalovali nejakú aplikáciu, čoho výsledkom bude nainštalovaný beta profil a automaticky dostupná aj aktualizácia systému na najnovší macOS Monterey.

Súbor má viac ako 11 GB (MacBook Pro 2015), takže sťahovať odporúčame po pripojení na rýchlu Wi-Fi sieť. Môže byť aj pomalá, no bude to trvať dlho :). Hotovo, stiahnete, nainštalujete ako bežnú aktualizáciu a môžete používať nový macOS Monterey už dnes.

Pripomeňme si, čo nový macOS Monterey prináša

Nový macOS Monterey ponúkne prepracovaný dizajn, no hlavne takmer všetky funkcie, ktoré ponúka aj iPadOS, resp. iOS 15, Aj v tomto prípade sa Apple zameral na zvýšenú produktivitu, ktorej má napomôcť prepracovaný FaceTime, priestorový zvuk a plánovanie hovorov v rámci kalendáru s neobmedzeným počtom osôb. Inováciou prešli aj správy, Apple mapy a počasie. Všetky spomenuté aplikácie majú nový dizajn a prepracované funkcie.

Najdôležitejšie inovácie v rámci nového macOS Monterey  

Začať môžeme už tradične so Safari, ktoré Apple označuje ako najrýchlejší internetový prehliadač. Safari dostalo nový dizajn, zjednodušila sa práca s oknami a pridaná je aj možnosť ukladať otvorené karty do skupín s možnosťou vzdialeného prístupu z ktoréhokoľvek Apple zariadenia v rámci jedného Apple ID.

Apple macOS Monterey

Apple macOS Monterey

Aj macOS dostal do vienka funkciu Focus, teda prepracovaný režim nerušiť, ktorý si môžete prispôsobiť podľa potrieb a vytvoriť niekoľko scenárov, medzi ktorými budete jednoducho  prepínať. Ak si nastavíte režim práca, môžu sa obmedziť vami vybrané notifikácie naprieč celým systémom, čo zaručí podstatne lepšie sústredenie. Možností je veľa, stačí si vytvoriť vlastné nastavenia. Ak používate funkciu Focus, tak o tom budú vedieť aj vaše kontakty – v prípade, že sa vám budú chcieť dovolať alebo vám napísať správu.

QuickNotes, teda rýchle poznámky sa dostali aj do macOS. QuickNotes využijete kedykoľvek, stačí ich „vytiahnuť“ z rohu displeja a písať alebo ukladať rôzne webové odkazy a jednoducho medzi nimi prechádzať. Má to byť rýchlejšie a v konečnom dôsledku prehľadnejšie. V poznámkach sa dá jednoducho pracovať aj v skupinách, napr. pracovných, kde môžete označovať ľudí ako na Instagrame „@miro“, pričom konkrétna osoba bude vedieť, čo má spraviť alebo pozrieť.

macOS

macOS

Jednou z najzaujímavejších funkcií je Universal Control, teda možnosť využívať viaceré Apple zariadenia vedľa seba, pričom sa správajú ako jeden celok. Ekosystém povýšený na vysoký level. Ak pracujete na MacBooku a položíte vedľa neho iPad prípadne iMac, tak môžete kurzorom z MacBooku jednoducho a úplne plynulo bez akýchkoľvek nastavení prechádzať medzi aplikáciami a zariadeniami, kopírovať obsah, prenášať obsah a pod. Na prezentácii to vyzeralo úžasne a ak ste používateľmi viacerých zariadení, tak toto bude veľký bonus.

AirPlay prichádza aj do MacOS, konečne! Odteraz môžete displej iPhonu zrkadliť aj na MacBooku, čo prinesie množstvo zaujímavých možností. Funguje to nie len na prenos obrazu, ale aj zvuku. Z iPhonu to jednoducho pošlete do MacBooku, ktorý má zaujímavejšie zvukové podanie. Nechýba ani oficiálna podpora Spatial Audio s Dolby Atmos pre tisíce skladieb a bezstratová kompresia zvuku pre kompletnú knižnicu hudby, ktorá momentálne obsahuje viac ako 75 miliónov songov.

macOS

macOS

Samozrejmosťou je aj podpora novej funkcie LiveText, teda čítanie textu za pomoci umelej inteligencie z akéhokoľvek obrázku alebo fotografie s možnosťou ďalšej práce s daným textom v rámci celého systému. S týmto súvisí aj nový systémový prekladač, ktorý je možné využiť vo všetkých aplikáciách a pod., no slovenčina nie je stále podporovaná.

Skratky prichádzajú do macOS! Ak ste používateľmi tejto praktickej funkcie v rámci iPadu alebo iPhonu, tak integráciu do macOS určite oceníte. Skratky vám umožnia vytvoriť rôzne scény a jedným klikom alebo hlasovým povelom vykonáte viacero činností.

macOS

macOS

Prepracovaná ochrana súkromia. MacOS Monterey vám poskytne prehľad o tom, ktoré aplikácie a weby používajú mikrofón alebo kameru, pričom im to budete môcť v rámci rozšírených nastavení obmedziť. Ochrana súkromia bola vylepšená aj v rámci  natívnej aplikácie Mail. Ochranný režim skryje vašu IP adresu, takže ju odosielatelia nemôžu prepojiť s vašou inou online aktivitou alebo určiť vašu polohu. Rovnako tak bráni odosielateľom vidieť, či a kedy ste otvorili ich e-mail.

MacOS 12 Monterey: Podporované zariadenia

  • MacBook (Early 2016 a neskorší)
  • iMac Pro (2017 a neskorší)
  • MacBook Pro (Early 2015 a neskorší)
  • Mac mini (Late 2014 a neskorší)
  • MacBook Air (Early 2015 a neskorší)
  • iMac (Late 2015 a neskorší)
  • Mac Pro (Late 2013 a neskorší)

Prečítajte si aj:

Apple ukázal watchOS 8 a novinky v aplikácii zdravie

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE