macOS Sequoia bude v blízkej budúcnosti nositeľom AI do počítačov a notebookov od Applu.
Apple oficiálne sprístupnil operačný systém macOS Sequoia. Prináša viacero noviniek, pričom z neho budú najviac profitovať používatelia, ktorí vlastnia viacero produktov z ekosystému Applu.
Americký gigant sa v rámci systému macOS však sústredil aj na viacero oblastí. Veľká pozornosť bola venovaná funkciám umelej inteligencia, ktoré sú hlavnou novinkou v macOS Sequoia. Dostupné budú až v októbri, a na rozdiel od AI funkcií v iPhonoch, by mali byť k dispozícii aj na Slovensku. Hoci, nie v slovenčine.
Vylepšenými oblasťami sú aj kontinuita práce, produktivita či bezpečnosť. V tomto článku zosumarizujeme najväčšie novinky nového operačného systému spolu s podporovanými počítačmi.
Kontinuita práce medzi zariadeniami
Jednou z najväčších noviniek, ktorá prišla spoločne so systémom macOS Sequoia, je možnosť spolupráce zariadení oveľa plynulejšie. Po novom môžete ovládať váš iPhone pomocou počítača so systémom macOS Sequoia, pričom obrazovka smartfónu sa vám objaví na ploche. Bude vyzerať ako aplikácia, pričom bude možné využívať aj jednoduché presúvanie súborov medzi zariadeniami. Pri práci s iPhonom v Macu tak zostane iPhone zamknutý. Bohužiaľ, táto funkcia nie je dostupná v krajinách Európskej únie.
Na počítači Mac sa po novom vedia zobrazovať aj notifikácie, ktoré prichádzajú do vášho iPhonu. Vďaka tomu sú zariadenia o niečo viac prepojené a práca medzi nimi môže byť plynulejšia.
Nové funkcie produktivity
Po aktualizácii na macOS Sequoia si môžete všimnúť aj jednoduchšie rozvrhnutie aplikácií na obrazovke. Pri presúvaní po obrazovke sa totiž automaticky umiestňujú tak, aby ste obrazovku využili naplno a neplytvali dostupným priestorom.
Apple však myslel aj na používateľov, ktorí často využívajú videohovory. Pri prebiehajúcom videohovore tak jednoducho umožní zmeniť pozadie, aby ste za sebou nemali vašu domácnosť či iné priestory. Novinkou je aj náhľad pred zdieľaním obrazovky počas videohovorov, aby ste mali prehľad o tom, čo idete zdieľať ostatným osobám.
Safari s novými funkciami
Rovnako ako v systéme iOS 18, aj macOS Sequoia prichádza s tzv. Highlights. Táto funkcia vám rýchlo zosumarizuje podstatné informácie, ktoré sa na stránke nacházdajú. Ak sa napríklad budete pozerať na stránku reštaurácie, v Highlights sa napríklad objaví adresa reštaurácie spolu s mapou a možnosťou navigácie ako aj tlačidlo, prostredníctvom ktorého budete môcť túto reštauráciu kontaktovať telefonicky.
Zmenou si prejde aj čítačka, ktorá bude v budúcnosti rýchlo sumarizovať obsah na stránke pomocou AI. Nájdete v ňom ako popis informácií, ktoré sa na stránke nachádzajú, tak aj zoznam v bodoch, aby ste sa na stránke vedeli jednoducho pohybovať. Vyššie spomenuté funkcie pre Safari však budú dostupné iba v angličtine.
Ak náhodou navštívite stránku, na ktorej sa nachádza video, prehliadač Safari ho identifikuje a automaticky vycentruje. Jedným tlačidlom si ho viete otvoriť vo veľkosti na celú kartu, prípadne ho presunúť do menšieho plávajúceho okna zatiaľ čo budete pokračovať v práci.
Správy, heslá, hranie hier
macOS Sequoia je v mnohých ohľadoch podobným systémom v porovnaní so systémom iOS 18. Tak ako sa v systéme iOS 18 budú dať formátovať správy, využívať rôzne efekty textu či nové reakcie, tak to budete vedieť využiť aj vo vašom počítači. Do macOS Sequoia prišla aj nová aplikácia pre správu hesiel, ktorá sa bude synchronizovať a ukladať heslá naprieč viacerými zariadeniami so systémom iOS, iPadOS, VisionOS, macOS aj Windows.
V neposlednom rade však Apple spomenul aj množstvo hier, ktoré prídu v blízkej dobe do počítačov so systémom macOS Sequoia. Vývojárom totiž dáva priestor na jednoduché vytváranie aplikácií pre viaceré zariadenia súčasne. Platiť to bude pre zariadenia s procesorom M1 a novším a tiež A17 Pro. Do počítačov Mac sa teda pripravuje veľká vlna nových hier.
Kompatibilné zariadenia s macOS Sequoia
Aktualizácia na macOS Sequoia je k dispozícii pre tieto zariadenia so systémom macOS:
- iMac: 2019 a novší
- Mac Studio: 2022
- Mac mini: 2018 a novší
- Mac Pro: 2019 a novší
- iMac Pro: 2017 a novší
- MacBook Air: 2020 a novší
- MacBook Pro: 2018 a novší
Zdroj: Apple
Prečítajte si aj: